Hesaplayıcılar

1 kw Elektrik Kaç TL ? – Elektrik Kw Fiyatı

1 kw Elektrik Kaç TL

1 kw Elektrik Kaç TL başlıklı makalemizde 1000 watt elektrik kaç TL olduğunu sizlerle paylaşacağız. Uzun uzadıya yazacağım. Bazı örneklerle sizlere vergiler dahil 1 kw elektriğin ne kadar olduğunu söyleyeceğim ancak bu hesaplamanın tek fazlı olduğunu belirtmek lazım. 3 fazlı akıllı sayaçların hesaplamasını ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir. 1 kilowatt elektrik kaç TL başlıklı makalemizi incelemeye başlayalım.

1 kw Elektrik Kaç TL ?

1 kw Elektrik Kaç TL İlk olarak elektrik ile ilgili basit bilgiler verelim daha sonra detayları sizinle paylaşacağız. 1 kW ne demek ? 1 kW, 1000 watt anlamına gelir. Sizin kullanıdığınız makinenin saatte harcadığı enerji kapsamında değerlendirilir. Örnek vermek gerekirse buz dolabı üzerinde 1kw/h ibaresini görüyorsanız saatte 1 kw harcıyor demektir. Bu tip bilgiler aslında çok önem arz etmektedir son zamanlarda artan elektrik fiyatları nedeni ile sürekli ekonomiye gitme çabasında olduğumuz şu dönemde artık 1 watt’ın bile hesabını yapar olduk.

Hesaplamalar yapılırken basit bir hesabı şu şekilde yapabilirsiniz. Faturanız tek tarif ise fatura miktarını kullanılan enerjiye böldüğünüzde KDV dahil ortalama fiyatın ortaya çıktığını göreceksiniz. KDV, elektrik tüketim vergisi, dağıtım bedeli, sistem kullanım bedeli, sayaç okuma bedeli, kaçak kullanım bedeli, enerji fonu, TRT payı gibi çeşitli tutarlar hesaplamaya dahil edilmezse, 1 KW elektriğin birim fiyatı 0,314096 TL yani 31 kuruştur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tek zamanlı mesken 1 kW Elektrik kaç TL

Tek zamanlı mesken 1 kW Elektrik KDV ve vergiler dahil : 0.43 TL’dir. Son düzenleme 20 Ocak 2017

Üç zamanlı mesken 1 kW Elektrik kaç TL

Üç zamanlı mesken 1 kW Elektrik KDV ve vergiler dahil : Gündüz 0,40 TL, puant 0,6 TL, gece 0,24 TL’dir.  Son düzenleme 20 Ocak 2017

Basit hesaplar yaparak hangi makinenin ne kadar harcadığını bulabilirsiniz. Örnek olarak Led ampüller 10 watt/h enerji tüketmektedir. Günde 6 saat yandığını düşünürsek 60 watt. 60 watt 0,06 kW yapmaktadır. Tek zamanlı mesken tarifesine sahip iseniz. 0,06*0,43= 0,0258 TL günlük tüketimi olacaktır. Yani 1 ayda 0,774 TL 1 led ampül’ün size ayda tükettiği makiyeti bu olduğunu görebilirsiniz.

Tek zamanlı mı ? Üç zamanlı tarife mi ekonomik ?

Ben iki tarifeyi de kullandım. Üç zamanlı tarife belki uyulduğu zaman çok mantıklı gelebilir ancak ben o kadar düzenli bir insan olmadığım için tek zamanlı tarife bana daha ekonomik gelmişti. Tarifemi değiştirdiğimde 5-10 TL arası daha az fatura ödemeye başlamıştım.

Elektrik Faturamı Nasıl Azaltırım ?

Bu konuda sizlere önerilerim olabilir.

  • Bazı firmalar 12-24 ay tahahhüt ile size indirimli elektrik sağlayabilir bu konuda indirim yapan firmalar var incelemenizi öneririm
  • İkinci olarak evinizde bulunan Ampül ve Lambaları değiştirmeniz size ekonomi sağlayacaktır. Basit bir örnek verirsek 100 wattlık ampül yerine 5 wattlık ampül takmanız günlük 6 saatlik kullanımda hesaplama yaptığımızda sadece 1 ampülden 6.5 TL kar sağlar.
  • Elektrikli cihazlarınızı kullanmadığınız zaman fişinden çekin. Belki kapalı gibi görünüyor ancak cihaz stand by modunda aktif olarak elektrik harcamaktadır. Bu nedenle fişini çekerek elektrikli cihazlarını kapalı konuma getiriniz.
  • Beyaz eşyalar çok elektrik tüketen cihazlardır. Eğer faiş fiyat farkları yoksa elektrik tasarruflu cihazlar ile değiştiriniz. Bunun hesabını yaparken sizi 5 yılda amorti eder mi ona göre hesap yapmanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın