Hesaplayıcılar

2017 Dini Günler Takvimi ve Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?


2017 Dini Günler Takvimi ve Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?: Bugünlerden kandil mi sorusunu merak edenler için, kandil ibadetlerini, kandil günlerinin faziletlerini ve önemini sizler için toparladık. İşte bu sizlere bitecek olan yılın 2016-2017 dini günler takvimi
Bazen özel günleri unutabiliyoruz hepsini aklımızda tutmak zaten mümkün değildir. Bizde sizlere faydalı olmak adına sizlere takvimi ve merak edilenleri sunuyoruz. Merakla sorulan sorulardan biriside bugün kandil mi, bugün ne kandili, kandillerde nasıl hangi ibadetler yapılır gibi soruların cevaplarını sizlere açıklamaya çalışalım. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in doğum yıldönümü olan Mevlid Kandili bugün (11 Aralık Pazar akşamı) çeşitli ibadetlerle idrak edilecektir.

2017 Dini Günler Takvimi ve Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

2017 Dini Günler takvimi

2017 Dini Günler takvimi ve Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

Mevlid Kandili Nedir – Neden Önemlidir?

Mevlid Kandili rahmet peygamberi Hz. Muhammed (SAV)’in doğumunu kutladığımız bu gün bu gece, bütün insanlığı nuruyla ışık veren yaşamını, merhametini, sabır adaletini andığımız, mübareğin onun ahlakıyla tazeleneceğimiz mübarek bir gündür. Bu mübarek gecede İslam aleminin en hayırlı gecelerinden birisi olarak kabul edilir. Bu mübarek Mevlid Kandili’nde peygamberimizi anlamaya yönelik etkinlikler düzenlenir, camiilerde namazlar kılınır, dua ve övgüler edilir Kur’an-ı Kerim‘ler okunur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tövbe etmek: Bu mübarek gecede kusur yanlışlarımızdan hatalarımızdan ve günahlarımızdan bol bol tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz ve bu kadarını kendinize esirgemeyiniz. Diğer kutlu günler gibi Mevlid gecesi de, özümüze kendimize dönerek gaflet ve yanlışlar içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak bilmeyerek işlediğimiz hatalara yanlışlara tövbe edip bağışlanma dilemeliyiz, kendimizi ve irademizi tekrardan yenileme zamanıdır.

Tövbe, işlediğimiz hatalardan günahlardan dolayı Yüce Mevla’nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek için üzere yüz çevirme, hayatımıza yeni ve tertemiz sayfa açmaya karar vermek demektir. Tövbe, günahlarımızla kirlenen ruhumuzu yeniden yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir.
Salat ü selâm okumak: Peygamberimiz (S.A.V.)’e hiç olmazsa üzerime bir tesbih bir salat ü selâm okuyunuz. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlallah” demeliyiz.

Kur’an-ı Kerîm okumak veya dinlemek: Böyle mübarek bir günde ve gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisien etfali Kur’an-ı Kerim’i okumak, dinlemek anlamları üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur’an-ı Kerîm Cenâb-ı Hakk’ın insanlığa son mesajıdır son kelamıdır. O’nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktırlar. 14 asırdan beri okunan Kur’an, insanlarıı dinamizme çağıran, aklın gönlün şifa kaynağıdır. O, anlaşılmak ve bütün insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir. İşte bu itibarla sadece okumayı öğrenmekle, okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi gereklidir, Kur’an’ın ne anlattığının kavranılması anlanması, özellikle onun kendi hayatımıza da yansıtılması gerekir.

Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin hayatını ahlakını okuyup iyice anlamak: Bu mübarek ve önmeli Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken şu hususu iyice anlamamız gerekir. Mevlid Gecesi neden mübarek, büyük bir gece oldu? Evet neden? Çünkü Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz bu gece dünyayı şereflendirdi de ondan… O halde bu mübarek  kutlu gecede Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimize olan ilgi ve alâkamızı sevgimizi, münasebetimizi iyice gözden geçirmemiz gerekiyor.

Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

ALLAH Teâlâ’ya tam bir huşu içinde dua ve niyazda bulunmalıyız: Edilen dua, rahmet kapılarının anahtarıdır, kulluğun ruhu ibadetin özüdür. Yalnızlaşan insanların sınırsız ve sonsuz kudret sahibi olan ALLAH’ın azameti karşısında aczini kabullenmeleri, O’na sığınmayı ve O’na yakarmayı, ne isteyecekse direk O’ndan istemesidir. Kişinin yaratıcısına yaklaştığı en vasıtasız andır.  Dua sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Mevlası ile kurduğu bir köprüdür, Mevlid-i Mutlak’ı imdada çağırmasıdır.

Namaz kılmak: Bu önemli Mevlid Gecesi ve gündüzündeki namazlarını cemaatle kılmaya son derece önem göstermelidir. Kaza namazı bulunan kişiler, bu geçmiş namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Üzerlerinde namaz borcu olan kimseler bu gecede hiç olmazsa bir günlük 5 vakit namazı kaza etmesi uygun olur. Böylelikle hem borcunu öder hem de bu geceyi geceyi ihya etmiş olurlar. Bitkinlikten üşengeçlikten kaçınılmak sûretiyle nafile namazlar da kılınmalıdır. Mevlid Gecesi namazının muayyen bir şekli yoktur. Mümkünse, kandil gecesi olması nedeniyle tesbih namazı kılınır. Secde ayetleri okunur, secdeler yapılır dua edilir.

Mevlid Kandilinde Neler Yapmalıyız

Mevlid Gecesi gündüzünde, bizden dua bekleyen ölenlerimiz yakınlarımızın kabirleri mezarları ziyaret edilmelidir. Ruhlarına Kur’an-ı Kerim okunmalıdır dua edilmeli, onlar için ALLAH Teâlâ’dan afv’ ü mağfiret dilemeli, böylelikle ruhları şad edilmelidir. Özellikle Peygamberimiz (S.A.V.)in, özellikle analarımızın, babalarımızın… Kısacası bütün Müslümanların ruhlarına Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.

Bu mübarek Mevlid Gecesinde ve gündüzünde fakir fukarayı, yetimleri kimsesizleri ihtiyacı olanları görüp gözetmek, ihtiyaç içerisinde kıvranan müslüman din kardeşlerimizin yardımlarına koşmalıyız, onlara imkanlar ölçüsünce yardım etmeliyiz.  Çünkü Cenab-ı Hak:”ALLAH Teâlâ sana ihsan ettiği gibi sen de başkalarına ihsan et.” (Kasas Sûresi: 77) buyurmaktadır. Ebu’d-Derda (R.A.)den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz: “Fakirleri kollayıp gözetiniz. Çünkü siz aranızdaki fakirler sayesinde (onların duası bereketi ile) rızıklandırılıyorsunuz ve ALLAH Teâlâ’dan yardım görüyorsunuz,” (Ebû Davud, Cihad: 70, Tirmizi, Cihad: 24, Nesei, Cihad: 43, A.b.Hanbel, 5/198) buyurdu.

2016 Dini Günler takvimi

2017 Dini Günler takvimi ve Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın