Hayvanlar Alemi

2017 Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor

2017 Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor
2017 Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor

Bir çok kişinin merakla beklediği ve bol bol hazırlık yaparak vakit geçirmeye çalıştığı sazan avı için kafalardaki soruyu kaldırmak adına bu konumuza yer veriyoruz. Özellikle facebook gruplarında yanlış yönlendirmeler sonucu bir çok kişi ceza yiyebilir. Peki 2017 sazan avı sezonu ne zaman açılıyor, doğru bilgiyi nereden bulabilirsiniz.

2017 Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor

Bir çok bölgede baraj, gölet ve akarsularda sazan balığı , yayın balığı , tatlı su kefali (kasna), kadife ve şiraz türlerinin avlanılması 15 Mart Salı günü yasaklanacak ve bu yasaklı dönem 15 haziran 2017 tarihine kadar devam edecek.

Fakat burada önemli bir ayrıntıya yer vermek istiyorum. İstilacı olan ve ne bulursa yiyen, özelliklede balıkların bırakmış olduğu havyarları yiyerek, çok büyük zararlara uğratan israil sazanı ve israil yayını olarak adlandırılan balık türleri için bu yasak söz konusu değildir. Yılın 12 ayı avlanılabilir.

Daha önceki yıllarda sazan avı sezonu 15 temmuzda açılmaktaydı, fakat bu süreç 15 hazirana çekilmiştir. Yinede bu dönemde avlanma taraftarı değiliz. Tutulan balıklarda havyar bulunma durumu yüksek, bu yüzden tuttuğunuz balıklarda havyar olduğunu balığın karnının şiş ve yumuşak olmasından anlayabilirsiniz. Bu şekildeki balıkların geri salınmasına özen gösteriniz. Limitlere uyarak 40 cm altı balıkları tutmamaya ve tutulması durumunda geri salınmasına dikkat ediniz.

Bu arada sazan avı için kullanılacak yemler konusunuda inceleyerek sezon için gerekli hazırlıkları yapabilirsiniz.

2017 Turna avı sezonu ne zaman açılıyor

2017 Turna avı sezonu ne zaman açılıyor

2017 Turna avı sezonu ne zaman açılıyor

Oklama, dişli balık, ördek balığı gibi değişik bölgelerde farklı isimler ile anılan turna balığı yasağı tarihleri tüm bölgelerde aynıdır. 15 Aralık tarihinde yasak başlar ve 31 Mart tarihinde sona ermektedir.

Saldırgan ve avcı bir balık olduğu için, sahte yemler ile avlanmak her zaman olumlu sonuçlanmıştır. Bunun yanında canlı yemlerde her zaman iş görür. Genellikle sabah havanın aydınlanması ile turna balıkları hareketli olur ve avlanılacak en güzel zaman dilimidir. Aynı şekilde akşam hava kararmaya yakın zamanlarda da turma balığı hareketli olur. Öğle vakitlerinde balık fazla gezmez ve av oranı düşük olacaktır.

Turna avında kullanılacak yemler

Sabah yapılacak avlarda kaşık ve sahte yemler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Balık gezdiği ve hareket halinde olduğu için bu tür yemler daha güzel iş görmektedir. Fakat akşam vakitlerinde mutlaka canlı yem kullanmanızı öneririm. Denenmiştir ve olumlu sonuç alınmıştır. Canlı yem kullanırken derinliği 30 cm ve  40 cm civarı yapınız.

Bunun dışında sormak istediklerinizi yorum atarak bizlere sorabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizler için önemlidir.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın