Genel

2017 YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2017 YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2017 YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? YGS Nedir? YGS’nin tam açılımı; Yüksek öğretime Geçiş Sınavıdır. Ayrıca YGS, Türkiye’deki yüksek öğretime geçiş sistemindeki ilk sınavdır. Yüksek öğretim Kurumu (YÖK) tarafından ilk defa 2010 yılında uygulamaya geçirildi ve halen uygulanmaya devam edilmekte. Lisans Yerleştirme Sınavı yani LYS’ye girmek için adayların YGS sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

ÖSYM 2017 YGS soru ve cevapları, ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden yayınlanmış bulunmaktadır. 2 milyondan fazla adayın ter döktüğü 2017 YGS 12 Mart 2017 Pazar günü gerçekleşti. Sınavın ardından 2017 YGS soruları ve cevap anahtarının yayınlanması üzerine, tüm adaylar YGS puan hesaplama heyecanı içinde. Biz de Uzmanalan ekibi olarak; 2017 YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2017 YGS puanı nasıl hesaplanır? 2017 YGS puanı hesaplaması nasıl yapılıyor? sorusuna yanıt olacağını düşündüğümüz bir makale hazırladık.

2017 YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Türkçe, Sosyal bilgiler, Temel matematik ve Fen bilimleri olmak üzere dört testten oluşmakta olan YGS’de adaylara her testten 40 soru olmak üzere toplam 160 soru yöneltildi ve 160 dakika verilmiştir. YGS sınav sonuçları 28 Mart 2017 de açıklanacak.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

2017 YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

YGS Sonuçlarının Kullanımı Nasıldır

YGS’de uygulanan testlere verilmiş olan cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirilecek. Adaylar Türkçe, Sosyal bilimler, Matematik ve Fen bilimleri testlerinden her biri ile ilgili birer standart puanı hesaplatılacak.

YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan tüm adayların, YGS puanları ile bir yüksek öğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları olamayacak. YGS puanı 150’nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı hesaplanmayacak. YGS puanlarından en az bir tanesi 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girmeye hak kazanacak.

Adaylara hiç bir şekilde sonuç belgesi gönderilmeyecek. Artık adaylar YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri girerek  ÖSYM‘nin resmi internet adresinden öğrenebilecekler. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar ise, eğer isterlerse LYS’ye başvurabilecekler. LYS’ye başvurular, 4-17 Nisan‘da arasında alınacak.

2017 YGS Soruları, Cevap Anahtarı:

2017 YGS soru kitapçığı ve cevap anahtarına (PDF formatında) ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

2017 YGS Puan Hesaplama:

YGS puanı hesaplama da doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 1/4’i çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunur ( yani kısaca dört yanlış bir doğruyu götürür). Ham puanlar kullanılarak yapılan testin ortalama ve standart sapması bulunur. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalama 50, standart sapma 10 olarak değerlendirilip standart puanlar hesaplanır. (Sınavdan sonra iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılacak ve geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.)

Hesaplanmış olan standart puanlar ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu; Tablo 1’de bulunan ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı YGS puanları hesaplanılır. Bu puanlardan da her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olmak üzere puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları bulunur. Bu dönüşümde ilgili testlerin her birinden 5 ham puan alan adayların puanı 150, 8 ham puan alan adayların puanı da 180 YGS puanı olarak belirlenir.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın