Sağlık

Adaçayı Zararları Nelerdir?


Adaçayı nedir öncelikle bu bitkinin tanımını sunalım sizlere. Doğada kendi kendine yetişen, bazı türleri bahçede süs bitkisi olarak da yetiştirilebilen, ballıbabagiller familyasından gelen, çiçekleri çok farklı renk ve büyüklükte, tüylü beyazımtırak yapraklı, ıtırlı bir bitki çeşitidir. Birçok sayısız derde hastalığa çare olan,  genelde ilkbahar aylarında çiçek açmadan önce toplanırlar. Bitkinin yaprakları kuru yada taze olarak kullanılır. Ama her güzelin bir kusuru vardır sözünden yola çıkarak araştırdık ve , çayının zararları varmıdır diye araştırdığımızda karşılaştığımız sorunları sizlerle sunacağız. Doz aşımları halinde neler olabileceğini, ve bazı özel vakalarda ve hastalıklarda neden kullanılmamasını yazacağız.

Adaçayı Zararları Nelerdir?

Eğer varsa çayının zararları nelerdir bakalım?

Öncelikle şunu söyleyelim  bitkinin içindeki içerdiği maddeler bazı özel durumda ki bireylere yan etki gösteriyorlar. Kesinlikle zararlı bir bitki olarak algılanmaması gereklidir. Müthiş bakımdan yararlı bir bitki olmasına rağmen örnek verecek olursak hamile bayanlar üzerinde zararlı etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Hamile bayanların adaçayı içmemelidirler.Düşüklere yol açabildiği için doktorlar önermiyorlar. Epilepsi hastası insanlar üzerinde nöbet tetikleyici etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Adaçayı Zararları Nelerdir?

Adaçayı Bitkisi

Adaçayı bitkisini kullanırken ya dikkat edeceğiz, şayet özel bir durumumuz var ise kesinlikle asla kullanmayacağız. Bu adaçayı bitkinin güzelliğinden faydalanalım derken yan etkilerinden de etkilenmemize hiç gerek yoktur.

 Yan Etkileri Nelerdir

Adaçayı bitkisinin, maalesef kendi içindeki kimyasallar sebebiyle, hamile bayanlarda düşük riski taşıyan 4 maddeyi kendi yapraklarında bulundurmaktadırlar. Bunlar ”Alfa-tujon, beta-tujon, oleanolik asit, tujon”

Bu maddeler neden yan etki gösterirler? Bu maddeler, toksik etki gösterebilirler. Özellikle  bu oleanolik asit, biberiye bitkisinin içeriğinde de mevcuttur. Biberiye bitkisinede dikkat etmek gerekir. Tujon yüksek miktarlarda vücuda alındığında toksik etki gösterirler, yani zehirlidir. Bu etkiler genelde daha çok, yağ şeklinde alkolle birlikte alındığında oraya çıkarken, çay şeklinde içilmesinde henüz bir zararı görülmemiştir.

Uzmanların tavsiyesi üzerine günde 3 bardaktan fazla adaçayı içilmesi çok tehlikelidir. Çünkü vücuda zararlıdır. 3 bardaktan fazla içildiğinde adaçayının zararları nelerdir diye sorarsanız, tansiyonu yükseltir,vücudu zehirler, epilepsi nöbetlerine sebep olurlar, emziren annelerin sütünü keser, rahim kaslarına etki ettiği için hamilelikte düşük riski oluşturabilir.
Hamilelikte adaçayı içilir mi sorusuna kesin bir hayır cevabı vermiş oluyoruz. Kesinlikle kullanmayın. Hele düşük riskiniz var ise kesinlikle!

Adaçayı Zararları Nelerdir?

Çiçeklenmiş Adaçayı Bitkisi

Uzmanlar genelde adaçayını 2 yaşın altındaki çocuklara bile asla içirilmesini önermezler. Daha büyük çocuklara ve 65 yaş üstü yaşlılara ise çok az düşük miktarda verilebileceğini söylüyorlar. Özellikle yaşlı insanlar için risk, içerdiği yüksek seviyede toksik bir madde olan tujon’un çarpıntıya neden olabilecek olmasıdır. Konsantre adaçayı yağı kesinlikle toksik bir maddedir ve kesinlikle nedeni ne olursa olsun içilmemelidir. Saf uçucu yağlar, bu tip alkol özütleri, hamile kişilerin kullanımlarında çok zararlı etkilere sahiptirler. Emziren anneler için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Uzun müddet adaçayı yağlarının kullanımı, epilepsi krizlerine neden olabilir.

Kısaca özetlersek:

  • Bitkinin sürekli aşırı fazla miktarlarda kullanmaktan kaçınınız.
  • Düşük yapma riski taşıyan bazı maddeler içeren çayını, hamileler kullanmamalıdır.
  • Emziren Annelerin sütünün salgılanmasını azaltıcı özelliği bulunduğundan, emziren anneler asla kullanmamalıdır.
  • Bazı bireylerde kan basıncını yükseltebilir.
  • Küçük çocuklara asla içirilmesi tavsiye edilmez.
  • Konsantre çayı yağları içilmemelidir.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın