Sağlık

Adet Düzensizliği Neden Olur?


Adet Düzensizliği Neden Olur? Sebepleri Nelerdir.

Adet düzensizliği, kadınlarda 21 günden daha az veya 35 günden daha fazla süren sikluslar ile değerlendirilir. Regl kanamasının fazla olması, uzun sürmesi veya 2 regl kanaması döneminde normalden farklı durumlar gözlemlenirse bir hekime gidilmelidir. İlk regl kanamasından menopoz dönemine kadar süren her ay aynı şekilde görülen hormonal değişim ve regl kanamasıyla ayırt edilmiş, özellikle genital mekanizmayla birlikte vücuttaki tüm organizmayı etkileyen periyodik değişiklikler mensturel siklus diye adlandırılır. Regl kanamasının ilk günü mensturel siklus’un başlamasıdır. Bu süreç tahminen 28 gün devam eder. İlk regl kanamasından sonraki 12-18 aylık dönemde reglinin düzensiz olması normaldir. Normal regli kanamasını oluşturan 4 etmen vardır. Bunlar;

Hipotalamus

Hipofiz

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Yumurtalık

Rahim

Bu etmenlerden birinde sorun yaşandığı zaman regl düzensizlikleri meydana gelir.
Menstürel siklus bozuklukları nelerdir?
Oligamenore: 35 günden daha fazla olan düzensiz kanamalardır.

Polimenore: Bunlar 21 günden daha az aralıklarla görülen düzensiz kanamalardır.

Hipomenore: Regl sürecinde kanamanın az olması durumudur.

Hipermenore: Regl süresinin normal ama ölçüsünün fazla olmasıdır.

Menoraji: Regl kanama süresinin uzamasıdır.

Metroraji: Bu düzensiz zamanlarla oluşan regl kanamalarıdır.

Menometroraji: Bunlar düzensiz zamanlarla oluşan bol miktardaki regl kanamalarıdır.

Ovulasyon kanaması: 2 regl dönemi arasında oluşan hafif kanamalardır.

Premenstürel kanama: 2 regl kanaması öncesinde görülen hafif kanamadır.

Spotting: Lekelenme halindegörülen regl kanamalarıdır. Çoğunlukla rahim içi araç veya hormonal bozukluklarla oluşur.

Jüvenil kanama: Bu ilk kanama veya daha sonra görülen çoğunlukla yumurtlama problemine bağlı meydana gelen regl kanamasıdır.

adet düzensizliği

Regl bozukluklarına karşı hormonsal değişimler, yumurtalık kistleri, endometriyal hiperpilazi yani rahim içini kaplayan yüzeydeki fazla büyüme, rahimde veya rahim ağzındaki polipler, miyomlar ve kısmen rahim kanseri gibi durumlar neden olur. Normal olmayan regl kanaması doğal bir duruma bağlandığı gibi, disfonksiyonel uterin kanamalar halinde meydana gelebilir. Regl bozuklularının görülmesi çoğunlukla disfonksiyonel kanamalar olur. Bu kanamalarda regl ölçüleri ve süreleri değişkenlik gösterebilir.

Uzmanından daha fazla konuda bilgi almak için sitemizdeki diğer kategorilerede göz atabilirsiniz. Yayınlanan konulardan anında haberdar olmak için facebook fan sayfamızı beğenmeyi unutmayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın