Sağlık

Alerji nedir? Alerji ile Mücadele Etmek Mümkün Mü?

Alerji Nedir

Alerji nedir? Neden Olur? Alerji ile Mücadele Etmek Mümkün Mü? Alerji, genel anlamıyla aynı miktar ve koşullarda başka bireylerin temas ettiğinde aslında hiç bir sorun yaşamadığı bir maddeye karşı vücudumuzun anormal şekilde aşırı duyarlılık göstermesi durumudur. Dünya nüfusunun üçte biri değişik tip alerjilerle boğuşmaktadır. Bazı bilgilere göre insanların yaklaşık olarak %30-35’i bir çok alerjik tepkiye neden olan maddelere karşı hassasiyet göstermektedir.

Alerji nedir? Alerji ile Mücadele Yolları Nelerdir?

Alerjiye sahip olmanın asıl nedeni konusunda bilim adamları henüz kesin ve tek bir sonuca ulaşamamıştır. Bazılarına göre, alerjen hassasiyeti aileden geçer. Bazı bilim insanlarına göre ise herhangi bir hastalıktan ötürü bağışıklık sistemimizin zayıfladığı ve kendini savunamaz bir halde olduğu bir anda alerjenlerle temas edersek alerji geliştiririz. Bundan dolayı alerjenlerle mücadele edemeyip alerjik oluruz.
Alerjilere pek çok şey neden olabilir. En sık rastlanan etkenler küf, evdeki toz akarları, fındık, fıstık, deniz mahsulleri, yumurta, soya, süt, vb. gıdalar, ilaçlar,arı ve böcek sokmasıdır.

Alerji Semptomlarını Üç Kategoride İnceleyebiliriz;

Alerji Nedir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

1- Hafif Şiddetli Alerjik Reaksiyonlar:

Vücudun küçük bir bölümünde lekelenme, kızarıklık ve gözlerin ya da burnun akması şeklinde ortaya çıkar. Hafif şiddetli reaksiyonlar vücudun diğer bölgelerine sıçramaz.

2- Orta Şiddetli Alerjik Reaksiyonlar:

Genellikle, vücudun büyük bir bölümüne yayılarak ortaya çıkarlar.Bu şekilde, mesela kaşınma, boyundan omuzlara, yüze ve göğüse yayılabilir. Orta şiddetli reaksiyon genellikle nefes almakta güçlüğe de sebep olabilmektedir.

Alerji Nedir

3- Güçlü Tip Alerjik Reaksiyonlar:

Bu tip alerjik reaksiyonlar, vücudumuzun karşılaşabileceği bir alerjiye karşı şiddetli tepki vermesi ve vücudumuzun tamamının bundan etkilenmesi ile ortaya çıkar. Gerçekten de güçlü semptomlar, güçlü alerjik reaksiyonu ölümcül bir hale getirebilir. Reaksiyon şiddetli bir şekilde kaşınmayla başlar ve kısa sürede hemen hemen tüm vücuda yayılır. Solunum yollarının tıkanması ve hatta boğulmayla sonuçlanabilir.

Alerji ile Mücadele Etmek Mümkün Mü?

Alerji Nedir

Alerji ile Mücadele Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Alerji nedir, nasıl geçer?

  • Evinizi düzenli olarak elektrikli süpürgesi ile temizlemelisiniz ve derli toplu tutarak hijyenik bir ortam sağlamalısınız. Düzenli temizlik ve toz alma sayesinde evimizde oluşabilecek böcek sayısını kontrol altında tutabilirsiniz. Daha çok temizlik daha az toz akarı ve sağlıklı bir yaşam anlamına gelir.
  • Sık sık ortaya çıkan bir alerjimiz varsa tüylü ve kıllı hayvanlardan uzak durmak da önemlidir. Tüyler ve kıllar alerjilerin en sık rastlanan nedenleridir bunu unutmamak gerekir.
  • Evlerimizin rutubetli olmamasını sağlayalım ya da evimizde rutubetli alanlar olmamasına özen gösterelim; çünkü alerjilerin en yaygın nedenlerinden biri olan küf, tam da böyle ortamlarda ortaya çıkmaktadır.

Alerji Nedir

  • Bazı vitaminlerin alerjenlere karşı dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. Yeterli miktarlarda A, C ve E Vitamini almaya özen gösterelim. Özellikle C vitamini alerjiere karşı mücadelede çok etkilidir. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını hızlandırmaktadır. E vitamini ise, alerjilerin tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü hücreler arası bağlantılarda fonksiyon gösteren güçlü bir antioksidandır. Alerjilerle mücadelede yardımcı olan pek çok madde yeşil çayda bulunur.
  • En önemli konu korunmaktır, bu yüzden bağışıklık sisteminize özen göstermemiz çok önemlidir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında. Herhangi bir hastalık nedeniyle bağışıklık sistemimiz zayıf düştüğünde alerji yaratabilecek alerjenlerle temas etmemek sağlığımız için oldukça önemlidir.

    Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın