Sağlık

Anal Fissür Nedir? Tedavisi Var Mıdır?


Anal Fissür Nedir ?

Anal Fissür Nedir, Anüs kanal mukozasında oluşan ve hemen dışına doğru uzanan yırtıklara denir. İlk etapta ufak bir çizik şeklinde baş gösterip, gereken tedavi uygulanmaması durumunda büyüyüp yırtık halini almaktadır. Çoğunlukla kabızlık çeken kimselerde görülmekle beraber farklı sebepleri de vardır. Fissür oluştuktan sonra makat daha fazla sıkılaşır ve dışkılama oldukça zor bir hal alır. Dışkılama zorlaştıkça makatta ki yırtık derinleşir ve bir kısır döngü meydana gelir. İnsanlar bu ağrının korkusuyla büyük tuvaletini tutar ve dışkı daha da sertleşerek fissürü tetikler.

Anal Fissür Nedir

Anal Fissür Başlıca Sebepleri ;

  • Kabızlık
  • Şiddetli ve uzun süren ishal
  • Düzensiz dışkılama
  • İnflamatuar bağırsak hastalıkları

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir ?

  • En sık görülen belirtisi şiddetli ağrı ve kanamadır. Sanki cam ile kesiliyormuş gibi bir acı ve dışkılama sonrası da devam eden şiddetli bir ağrı.
  • İkinci en sık rastlanan şikayet günün farklı saatlerinde olabilen kaşıntılardır.
  • Dışkı ile beraber gelen parlak kanama ise oldukça tipik belirtilerdendir.

Anal Fissür En Çok Kimlerde Görülür?

  • Tüm yaş gruplarında rastlanabilir.
  • Kadın ve Erkekte eşit oranlarda karşılaşılabilir.

Anal Fissür Medikal Tedavisi Nasıldır?

Doğru zamanlama ile %75 i ilaç tedavisi ile iyileşebilmektedir. Doğru zamanlama diyoruz çünkü, hasta genellikle utandığı için gereken zamanda doktora başvurmaz. Bu sebeple anal fissür kronikleşerek tedavi için geç kalınabilir. Rahatsızlık baş gösterdiğinde ilk 10 gün içinde tedavi olunmaz ise bundan sonra medikal tedavi imkanı ortadan kalkabilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Mutlaka doğru kimseler tarafından tedavi ve zamanında müdahale hastalığın seyri için çok önemlidir. Ayrıca lifli ve posadan zengin beslenmek düzenli bir dışkılama alışkanlığı edindireceği için gereklidir. Lokal uygulanan bazı kremler, sıcak suya oturma banyosu ile yeni başlamış olan anal fissür çoğu zaman tedavi edilebilmektedir. Bazı durumlarda kronikleşmiş anal fissür, cerrahi tedaviden önce bir takım özel karışım merhemlerle ya da Botoks tedavisiyle ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilmektedir. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir kaç dakika sürecek bir işlemdir. İnce bir enjektör yardımı ile bu işlem yapılır.

Anal Fissür Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Anal Fissür Nedir

Uzmanlarca yapılan Tıbbi Tedavi yöntemleri ile 1-2 ayda iyileşme görülmeyen hastalara cerrahi tedavi uygulanması önerilebilir. Anal kanal etrafında iç içe geçmiş olan iki sıra kas lifi bulunmaktadır. Bu kaslar ortak çalışarak anüsün kapalı tutulabilmesine yardımcı olurlar. 10-15 dakika sürecek ufak bir cerrahi müdahale sonucu bu kas tabakasının bir bölümü kesilerek operasyon tamamlanır. Bu müdahale sonucu hastanede kalmaya bile gerek yoktur.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın