Genel

Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynarmısın


Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynarmısın

Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynar mısın: Oynadığımız oyunları şöyle bir gözlerimi kapattım ve eski  yıllara  taaaa çocukluk yıllarıma gittim  öyle bir daldımki, adeta o yılların içinde kayboldum, çıkasım gelmedi açıkcası. Bir an hey gidi günler hey dedim sesli olarak ve derin bir iç geçirdim. Benim için  tadına doyum olmaz yıllardı keşke o yıllara dönebilme şansımız olsaydı yine doya doya sindire sindire yaşasaydım o güzel çocukluk  dönemlerimi.

Gecemiz gündüzümüz olmazdı, hele  hiç saat kavramımız yoktu gece yarısı olunca içeri girerdik. Tabiki köyde yaşayınca  daha rahat oluyordu oyun oynamak daha güvenliydi ortam ve yaşam olarak. Bakıyorumda  şimdiki çocuklara  acıyorum sadece, çünki şimdiki çocuklar  eski sokak oyunlarından haberleri bile yok adını bile bilmiyorlar, gerçekten üzücü  bir durum. İyiki  oyun dolu bir çocukluk yaşamışım. Şimdiki çocuklar teknoloji çocukları  sokak oyunlarından  haberleri bile yok malesef.

Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynar mısın

Baba Benimle Oynar mısın

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Eskiden oyun oynardık

Yolda, bahçede sokakta, okulda.. Fark etmezdi, nerde olursa olsun oynardık arkadaşlarımızla. O zamanlar çocuktuk, küçücüktük, hayatı  yaşamayı oyunlarla öğrenmeye çalışırdık. Oyunsuz bir günümüz asla geçmezdi. Genelde oyun oynamayan pek çocuk yoktu, hepimiz bu oyunun içindeydik. Nasıl da neşeyle enerjik, gülüp eğlenirdik. Hayatımızın yaşantımızın en güzel yılları bir parçasıydı oyun.  Çocukluğumuz adeta mutluluğumuzun sebebiydi.

Bizler şimdi büyüdük. Oynadığımız oyunlar uzaklarda mı kaldı?

Çocukluğumuzdaki Oyun neydi biz oyunsuz onsuz yapamıyorduk?

Oyun aslında bizler dünyaya gözümüzü açtığımızdan itibaren, bebekken yaşantımızın bir parçası oluyor, insan merak ediyor, eğleniyor, neşeleniyoruz. Fakat ergenliğe geçerken hayatımızın özel parçasını ihmal ediyoruz, oyunu sadece çocuklara ait olan, eğlendiren mutlu eden güldüren bir yaşantı bir şekli olarak kısıtlamaya başlıyoruz sanki.

Eski yılları anımsayın gözlerinizin önünden her geçen hatıraları. Her anımsadığımızda oyunda yüzünüzdeki, beliren bir tebessüm olduğunu farkedersiniz. Koştuğunuz, yorulduğunuz, gözlerinizi kapattığınızda, neşeyle gülüp kahkahalar attığınız, belki de çok ağladığınız, yaşantınızın bu değerli parçalarının nerede unuttuğunuzu düşünürsünüz.

Sahi gerçekten nerede o oynadığınız oyunlarınız? 

Oyun  Anıları diye bir düşünce yok mudur hafızanızda? 

Oynadığınız oyun hatıralarınızı nereye sakladınız acaba?

Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynar mısın

Anne Benimle Oynar mısın

Sizce Nedir Oyun?

Oyun bazen bir süreç bazen de bir sonuç, tanımlamakta güçlük çekebiliriz. Genelde oyun denince aklımıza, eğlence, kazanma, yarış, kaybetme, birinci,sonuncu, hareket gibi durumlar gelir. Aslında oyunlar sadece eğlence aracı değilde, oyun oynayan çocuğun duygularının, düşünceleri, davranışları kendi isteklerinin, etkilerinin ortaya çıkarttığı  eylemdir. Oyunu kim oynarsa oynasın sadece oynayan eğlenir, neşeli ve mutlu olur, oyun esnasında her şey ciddiye alınır. Belli bir hedef amacı vardır. Kurallar dahilinde bu amaç uğruna oyun esnasında elden ne gelirse yapılır.

  • Çocuklarımız oyun oynarlarken ne kadar mutlu hissedeler değil mi?

Yenmek ya da yenilmek kayıp duygusu yaşasalar bile, genelde her çocuk oyunun her zerresinden keyif alırlar. Oyun oynayarak, Keyifli  mutlu yapılan bu eylemler aslında pek çok yararı da beraberinde getirir.

Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynar mısın

Arkadaşım Benimle Oynar mısın

Neler mi? Oyunla;

*Duyguların en şeffaf haliyle ifade etmesi,
*Kendini ve çevredeki insanları tanıma,
*Yaratıcı güclerini ortaya çıkartmaları,
*Yasak ve kural ve sınırlarının gerekliliğini fark etmeleri,
*Kazanma, kaybetme, kayıp duygularını yaşamak ve bu duyguları yaşayarak kazanmaları,
*Düşünce güçlerini geliştirme, yeni keşifler yapma fırsatı bulmaları,
*Dikkat toplamaları, odaklanmayı keşfetmeleri, strateji geliştirme becerisi kazanmaları,
*Sabırlı olmayı, bekleme, izleme ve dinleme, kendisini dile getirerek anlatması davranışsal ifade etmeleri,
*Özgürlük ve hissini yaşamaları,
*Bağımsız ve özgür hareket etme ve karar verme güçlerini geliştirme,
*Sorumluluk üstlenme ve sorumluluk vermeleri,
Kıymetli yetişkinlerimiz,

Yaşınız ne olursa olsun, hayatınızdan bu önemli olan oyunu asla çıkarmayın.

Oyun oynarken çocuklarınızın oynadığı oyunlarını lütfen destekleyin. Onlar bizim, sizin hepimizin çocukları. Sağlıklı gelişimleri için oyunlara her zaman ihtiyaçları vardır asla unutmayınız. Onlara zaman ayırın ve oyun oynayın ve onların oyunlarına mutlaka eşlik ediniz. Çocuklarınızla birlikte yeni farklı oyunlar icat ediniz. Siz büyük yetişkinler olarak, yaşıtlarınızla da oyun oynayın tadını keyfini çıkartın.
Lütfen Unutmayınız! Hayatımızın tüm ciddiyetini oyunlarla karşılayabilirsiniz. Hepiniz göreceksinizki kendinizi daha güçlü daha zinde enerjik hissedeceksiniz.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Çocuklarda Spora Başlama Yaşı ve Branş Seçimi başlıklı konumuza göz atmak isterseniz tıklayınız.

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın