Teknoloji

Apple Yurt Dışı Cihazların Garantisini iptal mi ediyor ?


Not : Mart ayının başında Apple Uluslararası garantili iPhone cihazlara bakmamaya başlamıştır.

Apple Yurt Dışı Cihazların 1 Yıllık Garantisini iptal mi ediyor ? sorusu ile karşınızdayız. Bugün sizlere Apple’ın Türkiye ile ilgili aldığı karardan bahsetmek istiyoruz. Milliyet gazetesinin haberine dayanarak oluşturduğumuz bu konumuzda Apple’ın yakın zamanda bu konu ile ilgili bir açıklama yapacağı ve bilgilendirme yapacağı belirtildi. Türkiye’de dolar kurundan olumsuz etkilenen Apple severler zam üstüne zam yedi ancak bununla da kalmayacak gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’deki satış fiyatlarının vergiler ile birlikte artması ile Türk Apple severler çareyi yurt dışı cihaz alarak kapatma fikrine yoğunlaştı. Türkiye’de Apple TR mağazasından alınan cihazların satışının düşmesi ve kullanıcıların Türkiye Mağazalarından iPhone, iPad gibi cihazların alınması için düğmeye bastı.

Yurt Dışından gelen cihazların Türkiye’de 1 yıl garantisi var mı ?

Apple yurt dışından gelen cihazların seri numarasına göre global garanti yapıyordu ancak Apple’ın yakın zamanda açıklanması beklenilen haberinde bu cihazların garantisinin Türkiye’de 1 yıl süre ile olmayacağı tamamen iptal edileceği düşünülüyor. BTK kayıtları incelendiğinde Yurt dışından gelen cihazlardaki artış Apple’ı da harekete geçirdi. Yurt Dışndan aldığınız cihazlar Türkiye’deki Apple teknik servislerinde tamir görebilecek ancak ücretli şekilde tamir edileceği belirtildi. Şimdilik bu söylentide olsa böyle bir çalışma hakları var diye biliyorum. Apple kullanıcıları bu duruma üzülecekleri aşikar umarım ilerleyen zamanlarda doğruluk payı güçlü olsada bu karardan dönülür. Alternatif olarak Türkiye’de Apple indirime giderse eğer yurt dışı fiyatlarının döviz kurundan etkilenmeden satışı sağlanırsa sanırım Apple kullanıcıları da bu tip yollara başvurmaz.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Türkiye Çıkışlı iPhone telefon yurt dışında yenilendiğinde BTK kayıt şartı geliyor 

Apple bir tek yurt dışı cihazları garanti dışı bırakma ile kalmıyor ayrıca Türkiye’den alıp yurt dışında değiştirilen cihazların Türkiye’ye tekrar getirildiğinde BTK kayıtı yapılmasını da isteyecek. Önceden Apple bu tip konularda swap telefonlar için imail değişikliği yapıyor ve BTK’ya otomatik olarak bildiriyordu. Şimdilerde ise bu durumun tamamen değişebileceğini düşünüyorum. BTK’ya başvuru yapılırken yurt dışı cihaz olduğu için pasapot kayıtı ve harç istermi orası şuanlık soru işareti ancak böyle bir durum olursa cihazını yurt dışında yeniletenler için oldukça sıkıntılı bir durum oluşacağı kesin.

İlerleyen zamanlarda bakalım bizleri ne gibi haberler bekliyor. Apple bu konuda yazılı bir içerik hazırlayıp ne zaman sunar bilinmez ama Türkiye’deki bu tip kararların sonucunda TR iPhone cihazların satışı artar mı bekleyip göreceğiz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın