Sağlık

Astım Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Astım Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Astım Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Astım Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir.Astım  hastalığının yaş sınırı yoktur insanlarda, çocuklarda da büyüklerde de görülen bir  solunum yolu hastalığıdır. Solunum  yollarında iltahaplanmalar ve daralmalar sonucunda oluşan hastalığa tıp dilinde Astım diyoruz.

astim_hastaliginin_belirtileri_b

Daralmalar  sonucunda  mukozanın şişmesinden dolayı   göğüs kafesinde ve ciğerlerde hırıltılar,öksürükler, nefes darlığı, göğüste sıkışmalar meydana gelir  astımın  belirtileri bunlardır.Astım nöbetlerinin yeri zamanı saati yoktur her an her yerde  astım  nöbetiniz kriziniz tutabilir.Özellikle alerjik rahatsızlıkları olanları  tetikleyebilir. Her zaman erken tedavinin yapılanı teşhis edileni makbuldur. Eğer bu tür rahatsızlıklarınız belirtileriniz varsa  mutlaka erkenden en kısa zamanda   bir uzaman doktora başvurmanızdır.Genlede bu tür belirtiler nöbetler halinde gerçekleşirler belli bir zamanı yoktur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Teşhis geç konulursa tedavide geç bırakıldığı zaman astım hastalığının belirtileri rahatsız bir durum  hal almaya başlar. Astım  rahatsızlığını tetikleyen  tozlu ortamlar.  sigara içilen ortamlar, toz polen yayan ağaçlar, toz  böcekleri, çiçek ve ağaç polenleri, küf mantarları  ve bazı astımı tetikleyen ilaçlardır.

Belirtileri Nelerdir

Astım hastalığının belirtileri dediğimiz gibi  konumuzun başında azda olsa bahsetmiştim.Astım  hastalığının belirtisi hasta olacak kişi göğüs kafesinde sıkışma   göğüs kafesinde daralma, hırıltılı nefes alma ve biz  normal insanlara göre astım hastası olanlar daha çabuk daha hızlı yorulurlar  nefes almakta zorluk çekerler. Hareket etme  mesafeleri bile azalır. Nadirde olsa   öksürük astım hastalığının belirtileri arasındadır.

astim-2

Ne Gibi Önlemler Alabiliriz

Astım alerjik rahatsızlığı olan astım hastalarının  bulundukları mekanlar  evler odalar sürekli  açılmalı havalandırılmalıdır.Yaşam alanları  sürekli temiz tutulmalıdır.Astım  hastalarının yatak odalarındaki yatak kılıflarını, yastık yüzü kılıflarını, yorgan  ve nevresim kılıflarını örtülerini sık sık değiştirerek yıkanmalıdır. Sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır astım hastalarının  daha çok hastalıklarını tetikleyecektir. Sigara içen çiftlerde annelerin babaların  kullandıkları sigaralar yüzünden  dünyaya getirecekleri çocuklarının bile bu duman  yüzünden astım hastası olarak dünyaya gelmesi büyük olasılıklar içindedir. Anne babalar  sigaradan oldukça uzak durmalıdırlar çünki sigara dumanından hamileler olumsuz yönde etkilenmektedirler.

suffering from asthma

Tedavi Yöntemleri Nedir Neler Yapılır

Astım rahatsızlıgını belirtilerini  hisseden insanlar  acilen bir uzman doktora görünmelidir,gerçekten astım  teşhisi  konulmuşsa acilen ilaç tedavisine başlanmalalıdır. Astım rahatsızlığının ilk aşamasında rahatlatıcı ilaç tedavisi uygulanır uzman doktorlar tarafından. İkinci aşamasındadaki tedavide astımı önleyici ilerlememesi için ilaç tedavisi öngörülür ve  hastayı rahatlatmaya çalışılır.İlaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalıdırlar. Tozlu dumanlı polenli ortamlardan uzak durması  gereklidir. Özellikle sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır.

Nefes açıcı spreyleride yanlarında bulundurmalıdır. Düzenli şekilde spor ve egzersiz spor aktivitelerine katılmalıdırlar. Çünki egzersiz ve spor astım hastalığının  en büyük düşmanı  ve engelleyicisidir.Genelde astım hastaları evde yokken  ev süpürülmeli temizlenmelidir.Boya-badana işleri yapmak,ağır kokular parfümler kullanılmamalıdır,güçlü kokan  temizlik maddeleri ve çok kokan yemekler yiyecekler pişirmek astımlı hastaların nefes zorlugu çekmesine sebep olurlar. Ondan dolayı bu tür astım hastaları evde yokken yapılmalıdır bu tür işler.Şayet  astım hastası olan hastanın  bu tür işleri yapacak kimsesi yoksa  mutlaka  ev işlerini yaparken maske  kullanmalıdır.

Astım hastaları genelde havadar  bol oksijenli yerleri tercih etmeliler…

Bu konumuzda sizlere elimizden geldiğince dilimizin dödüğünce Astım Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir ve nasıl önlemler alınmalıdır  neler yapılmalıdır  Astım hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Geçmiş olsun dileklerimizle…

 

Bizleri facebooktan da takip etmek için Buraya Tıklayarak Facebook fan sayfamızı beğenebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın