Sağlık

Avokadonun Faydaları


Avokadonun Faydaları Neler Nasıl Tüketilir Bebeklere Verilir mi

Avokado Orta Amerika’da Inka medeniyeti zamanında yetiştirilmiş bir meyve.  İsmi Inka dilinde testis anlamında ahuacatl kelimesinden geliyor. Inka’lılar şekli ve cinsel gücü arttırıcı etkisi yüzünden bu ismi vermişler.

Evet avokado bir meyve ama diğer meyvelerin aksine içeriğinde sakarin yani meyve şekeri yerine bol  miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeriyor. Bu süper besinin içeriğine bir göz atalım.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

100 gr avokado günlük

• %26 K Vitamini
• %20 Folik Asit
• %17 C Vitamini
• %14 Potasyum
• %14 Vitamin B5
• %13 Vitamin B6
• %10 E Vitamini

ihtiyaçlarımızı tek başına yukarıdaki oranlarda karşılıyor. İlaveten Magnezyum, Manganez, Bakır, Demir, Çinko, Fosfor, A Vitamini, B1 , B2 (Riboflavin) ve B3 (Niacin) içeriyor.
100 gr avokadoda 160 kalori, 2 g protein, 15 g sağlıklı yağlar ve 9 gram karbonhidrat bulundurur. Fakat 9 g karbonhidratın 7 gramı fiber. Yani net karbonhidrat içeriği sadece 2 gr, dolayısıyla düşük karbonhidrat içeriği ile diyetlerin vazgeçilmezi. Sebzeler ile birlikte tüketilmesi mesela salatalara ilavesi ile sebzeden alacağımız A, D, E, K vitaminleri, ve likopen, beta karoten gibi antioksidanların emilimini sağlıyor çünkü bu maddeler sadece yağda çözülebiliyor. Yani salatanıza ekleyeceğiniz bir miktar avokado ile tüm vitaminleri vücudunuza alıyorsunuz.

Avakadonun Faydaları

Yukarıda içeriğin  100 gr avokadonun 7 gr fiber demiştik peki ne ola ki bu fiber? Fiber vücuda sindirim, kilo kaybı, kan şekeri düzenleme ve midedeki iyi bakterileri besleyerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirme gibi faydaları vardır. 100 gram avokadoda bulunan 7 gram fiber günlük ihtiyacınızın %27’sini karşılar. Diyet ve sağlıklı beslenmede en büyük etkisi tok tutma özelliği. Oleik asit içeriği, beyninizde tokluk sinyali yaratan merkezi aktive ediyor.

Avokadonun Faydaları Neler Nasıl Tüketilir Bebeklere Verilir mi

Avokadonun Faydaları

Kalp Sağlığı için avokada tüketin

Avokado tüketen insanların kan değerlerinde kalp sağlığı ile doğrudan orantılı aşağıdaki bulgulara rastlanmış

• Kolesterol seviyesi düşmüş
• Trigelesit seviyesi %20 azalmış
• Kötü LDL kolesterol seviyesi %22 azalmış
• İyi HDL kolesterol seviyesi %11 artmış
Kalbinizi korumak için avokado tüketin!

Göz Sağlığınız için avokado tüketin

Avokadonun diğer bütün meyve ve sebzelerden daha yüksek miktarda bulunan lutein gözlerinizi ileri yaşlarda oluşabilecek katarakt probleminden korur.

Avokado Nasıl Seçilir Avokadonun Faydaları Neler Nasıl Tüketilir Bebeklere Verilir mi

Avokadonun tüketime uygun olanı yumuşak olanıdır. Eğer sert ise bir gazeteye sarıp oda sıcaklığında yada bir elma ile birlikte poşete koyup buz dolabında olgunlaştırabilirsiniz. Avokadoyu kestikten sonra 2 gün içinde tüketmelisiniz ve hava almadan buz dolabında muhafaza etmelisiniz. Kestiğinizde kararmış ise tüketmeyiniz.

Cilt için Avokado

Meyvenizi soyunca kabuklarını atmayın. Hemen temiz yüzünüze sürüp 10-15 dk bekletin yüksek oranda nem kazandırdığını göreceksiniz aynı şekilde ellerinize de sürebilirsiniz.

Avokadonun Faydaları Neler Nasıl Tüketilir Bebeklere Verilir mi

7 ayını doldurmuş bebeklerinize avokadoyu haftada en az 1 kez yedirmelisiniz. Meyve olarak sevmezler ise üzerine bir miktar limon sıkıp (9 aydan önce limon verilmez) ve ya yoğurt ile ya da meyvelerine karıştırıp tüketmelerini sağlayınız.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın