Sağlık

Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?


Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?: Bireylerin ayakları ile ilgili en çok yaşadığı sağlık problemlerden biri mantar problemleridir. Ayak mantarları ve tırnak mantarları çözümü tedavisi olan rahatsızlıklardandır. Ayak parmaklarımızdaki tırnak mantarlarının insana ne kadar çok acı çektirdiği, hayat kalitelerini düşürdüğü apaçık ortadadır. Tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonları olarak görünen belirtiler bulgular nadirde olsa el tırnaklarında da görülebilir. Fakat en çok ayak tırnaklarında rastlanmaktadır.

Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Mantarlar tırnak altından başlar, tırnağın dibine kadar yayılma gösterirler. Mantar hastalığına yakalanan tırnakta renk değişimleri gözlenir (diskolorasyon) kalınlaşma görülür. Tırnak mantarı rahatsızlığından şikayetci olan bireyde, çoğunlukla parmaklarının aralarında ayak tabanında ve yanlarında mantarlar görülür. Tıptaki ismi ”onkomikoz” olan tırnak mantarı, diyabet hastalarında ve ayakları çok fazla terleyen kişilerde daha yaygın olarak görülürler. Tırnakları, sarıya yakın ve beyaz bir renkte olur, zamanla kalınlaşırlar. Tırnak yüzeylerinde lekeler ve çizgiler görülür. Mantar rahatsızlığı olanlar ayakkabıları ile en çok temas halinde olan ilk baştaki ve son tırnaklarda en çok görülmektedir. Tırnak etrafındaki derilerde kızarıklık, şişkinlik ve ağrı gözlenebilir.

Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir

Ayaktaki mantarlar ayak yüzeylerinde çatlakların oluşmasına sebep olurlar. Kendi kendilerine asla geçmez, mutlaka ilaç tedavisi yapılması gerekmektedir. Ayak mantarı rahatsızlığınız varsa ilk etapta yapmanız gereken ayakkabılarınızı değiştirmektir. Özellikle yaz mevsiminde hava alan ayakkabıları, açık ayakkabıları tercih etmeniz gereklidir. Çünkü ayaklarınız terlediği zamanlar mantar enfeksiyonuna neden olan bakterilerin artmasına zemin hazırlanmış olursunuz. Pek çok ayakkabıların hava almayacak şekilde üretilmiş olmasından kaynaklanan ayak mantarlarının en büyük sebebi giydiğiniz ayakkabılardır.

Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak mantarınız çok ilerlemiş ise, tırnağı tamamiyle sarmışsa ciddi şekil bozukluklarına yol açmışsa mutlaka bir uzaman hekime gitmeslisiniz. Cerrahi yöntem dışında tedavisi mümkün olmayabilir. Yeni başlamış tırnak mantarınız için, tırnak mantarı ilaçları, mantar kremi, kullanarak yapacağınız mantar tedavisi, kalıcı hasarların önüne geçer ve mantarın ilerlemesini engeller.

Ayağınızdaki mantar rahatsızlığından dolayı şekil bozukluklarının giderilmesi için, farklı kitler ve özel törpü makinaları bulunmaktadır. Mantar tedavi edildiğinde yerine gelen yeni tırnakların sağlıklı olacağı fikrinden öne çıkarak gelen tırnağa bakım yapılmalıdır. Şekil bozukluğu engellenmelidir.

Ayak Ve Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Ve Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözümler

Tırnak hastalıkları söylediğimiz gibi tedavisi çok zor olan bazende mümkün olmayan sorunlardır. Elbetteki belli bir başarı oranları vardır, fakat tıp furyası dahi tırnak mantarı ile ilgili yeterince fazla tedavi yöntemi olmadığını kabul etmektedirler. Bu hastalıkla ilgili bir çok çeşitli bitkisel alternatif tedavi yöntemleri vardır.

Bitkisel Çözümler

  • Zeytinyağı ve çayağacı yağlarını karıştırıp, gün aşırı tırnaklarınıza sürünüz.
  • Mantarlı hasta tırnağınızı bir limona batırın o şekilde yarım saat kadar bekleyiniz.
  • Bir leğen suya bir su bardağı elma sirkesi dökün ve tırnaklarınızı bu suda bekletiniz.
  • Zeytinyağı ve kekik yağlarını eşit ölçüde karıştırın ve tırnağınıza sürün
  • Bir kahve fincanı kastır yağına yarım limon sıkınız, bu karışımı her gün tırnaklarınıza uygulayın.
  • Haşlanmış kekik suyuna her gün düzenli şekilde tırnaklarınızı batırın.
  • Sarımsak suyuna tırnaklarınızı batırabilirsiniz.
  • Hepimizin bildiği karbonat çok iyi antiseptiktir. Macun kıvamında karbonatı hasta tırnağa günlük olarak uygulayın.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın