Genel Nasıl Yapılır ?

Az Yakıtla Nasıl Araç Kullanılır


Benzin ve Mazot fiyatlarının neredeyse her gün artmasından dolayı, az yakıtla nasıl daha çok kilometre yapabiliriz  konusunu araştırmaya karar verdik ve öğrendiklerimizi toparlayarak sizler ile paylaşıyoruz. Böyle bir konunun herkes için yararlı olabileceğini düşünüyoruz.

Aracın Bakımlarını Zamanında Yaptırın

Gün geçtikçe artan akaryakıt fiyatları, sürücülerin artık daha ekonomik araç kullanmalarını zorunlu hale getirmektedir. Bu konuda dikkat edilebilecek yani; daha az yakıtla daha uzun km yapabilmek adına öncelikli olarak aracın mutlaka bakımlarının zamanında yapılmış olması gerekmektedir.

Aşırı Yükten Kaçının

az yakıtla nasıl daha çok kilometre yapabilirizAracın gereksiz ağırlıklar, yani aşırı yük yine yakıt tüketimini artıran etkenlerden biridir. Aynı şekilde klimanın açık olması yada camların açık şekilde seyahat edilmesi de aracın yakıt tüketimini artırmaktadır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bunun dışında ani hızlanmalar, ani yapılan frenler yine yakıt tüketimini artıran etkenler arasındadır. Bir önemli husus ise sürücünün güvenli sürüş kurallarına uygun araç kullanmaması yani; zamanında tehlikeyi algılayıp zamanında yavaşlar bu yavaşlamayıda mümkün olduğunca ayağını gazdan çekerek yapabilirse bu yakıt tüketimini azaltarak, daha az yakıt ile daha fazla km gitmesini sağlayacaktır.

Yakıt tüketiminde önemli bir konu ise, genç kesimin araç üzerinde oynama yaparak yani aracın egzozunu abartı egzoz diye tabir edilen, gürültü oranı yüksek sesli egzozlar ile değiştirerek, ilgi çekici hale getirmesi de aracın daha fazla yakıt harcamasına sebep olacaktır.

Gereksiz gaz vermek ve aracın rölanti ayarlarının da bozuk olması hem araç için hem de cebimiz için maalesef negatif  sonuçlar doğuracaktır..

Araç motor hacminin yüksek olması, örneğin: 1300 cc motorlu bir araç ile 3000 cc motorlu bir araç aynı yakmayacak tam tersine 3000 cc motorlu bir araç 1300 cc motorlu bir aracın iki katından daha fazla yakacaktır.

Maddi durumunuz el vermiyor ise ve yakıt konusunda masrafları en aza indirmek istiyorsanız, çözümü kısaca özetleyelim.

Az Yakıtla Nasıl Daha Çok Kilometre Yapabiliriz

Araç alırken motor hacminin yüksek olmasından kaçının,

Gereksiz yüklemelerden ve modifiyelerden kaçının

Aracın bakımlarını mümkün olduğunca aksatmamaya çalışın

Gereksiz ve boş yere gaz vermeyin ve ani kalkışlardan kaçının

Yukarıda saydığımız maddeleri uygularsanız, aracınızın motorunda her hangi bir sorun yada sıkıntı yok ise aracınızın az yaktığını göreceksiniz.

Konumuzu beğendiyseniz sizi facebook sayfasını da beğenmeye davet ediyoruz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın