Sağlık

Bademcik İltihabı Nedir?


Bademcik İltihabı Nedir?: Öncelikle bademcik nedir onun tanımını yapalım. İnsan boğazının başlangıcındaki iki yanlarda birer tane olarak bulunan, mikropların vücudumuza yerleşmesini önlemede çok yararlı olan, badem biçimindeki organdır. Bademciklerin insan vücudunda ne görev yaptığına bakalım; bademcikler vücudumuzun boğaz kısmının arka taraflarında çift olarak bulunan oval dokulardır.

Tıp dilinde bu dokulara bademcik denilmesinin sebebi ise badem görüntüsüne benzemesinden dolayıdır. Bademciklerin genelde standart bir boyutları yoktur. Her insanın fiziksel yapılarına göre değişebilmektedir. Bademciklerin boyutlarının değişmesine şu durum söyleyebiliriz?? Yaşı küçük bireylerin ergenlik döneminden sonra bademciklerinin boyutları giderek küçülürler. Bademciklerin temel işlevleri ise mikroplara karşı savaşmaktır. Fakat mikroplardan etkilenerek iltihaplanabilirler, kendileri başlıbaşına hastalık sebebide olabilirler.

Bademcik İltihabı Nedir?

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik İltihabı Hangi Yaş Gruplarında Daha Fazla Görülür?

Bademcik iltihabı en fazla 3/15 yaş aralığındaki çocuklarda daha çok vuku bulmaktadır. 3 yaşın altındaki çocuklarda ise bademcik iltihabı görülmezmi derseniz eğer? Genelde iki yaşın altındaki çocuklarda asla bademcik iltihabı görülme olasılığına rastlanmamıştır. Çocukluk dönemlerinde,  bademciklerin mikroplara karşı koruyuculuk görevi yapan bademcikler çok iyi bir şekilde çalışırlar. Büyüme ve ergenlik döneminden sonra bademcik iltihabının çok fazla görülmemesi bundan dolayı olabilir. Ama bu durum bu dönemden sonra görülmeyecek anlamına gelmez. Bademcik iltihabı genellikle yetişkinlerde ve yaşlılarda daha çok vuku bulabilir.

Bademcik İltihabı Oluşması Sebepleri Nelerdir?

Bademcik iltihablarının oluşmasında en büyük faktörler mikroplar, virüsler ve bakterilerdir. Bademciklerin virüsler sebebiyle mi yoksa bakteriler nedeniyle mi oluştuğunu şu şekilde açıklayabiliriz; çocukluk döneminde görülen bademcik iltihaplarının 3’te biri bakteriler nedeniyle, yetişkin dönemindeki bademcik iltihaplarının ise onda birinde etkenlerdir. Bademcik iltihabına neden olan en bilindik bakteri. ”Streptococcus pyogenes’‘ olarak adlandırılan bakteridir.

Bademcik İltihabının Teşhisi Ve Bulguları Nasıldır?

Bademcik iltihabına yakalandığınızın en belirgin bilinen belirtisi boğaz ağrılarıdır. Boğazınızda oluşan şiddetli ağrılar kulaklarınıza ve boyun bölgesine kadar ulaşabilir. Sadece boğaz ağrısıyla da kalmayan bademcik hastalığı iltihabı ateşlenmelere, boyunda boğazda şişliklere, eklem ağrılarına, halsizlik bitkinlik ve yutma güçlüğüne sebeb olurlar. Bademcik iltihabları aynı zamanda ağızda istenmeyen kokular oluşturabilir. Bunlara ilave olarak, burun tıkanıklığı, öksürme, gözlerde kızarmalar, burun tıkanıklığı da görülebilir. Hatta vücuttlarında deri döküntülerine bile sebep olabilir. Bu tür bulgular bademcik iltihabının bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğunun saptanması için birer işarettir.

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik İltihabı

Bademcik İltihabı İnsandan İnsana Bulaşır Mı ?

Bademcik iltihabı hastalığı hakkında bazılarımızın tahmin bile edemediği bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum, bademcik iltihabları bulaşıcıdır. Hava yoluyla bademcik iltihabına neden olan mikroplar damlacıklar halinde taşınabilirler. Bu mikroplar genelde havalandırılmayan kalabalık ortamlarda alanlarda evlerde kolay bir şekilde yayılabilmektedir.

Bademcik İltihabından Korunma Yolları Nelerdir?

Bademcik iltihabından korunmak için ellerinizi hijyenik bir şekilde sık sık yıkayınız ve bulunduğunuz ortamları periyodik olarak havalandırınız. Hastalığın tanısının konulduğu kişilere yakın olmaktan el sıkışmaktan öpüşmekten sarılmaktan temastan kaçının. Sağlıklı günler…

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın