Sağlık

Bademcik Taşları Nedir Nasıl Oluşur ?


Bademcik Taşları Nedir Nasıl Oluşur ?: Bademcik taşları ”tonsil” genelde insanlarda sağlık sorununa yol açmayan fakat neden olduğu ağız kokusuyla sosyal hayatımızı olumsuz etkileyen bir sorundur.

Bademcik Taşları Nedir Nasıl Oluşur ?

Nedir bu bademcik taşları? Bademciklerimizin her iki tarafında kript denilen yarıklar vardır ve bu yarıklardan yemek artıkları ve ölü hücrelerle doldukları zaman beyaz, sarımtırak renkli kitleler oluşurlar bu oluşan bu kitleye bademcik taşı ”tonsil”  denir.

Peki bu bademcik taşları neden oluşur? Bir kaç sebebleri var bu taşların oluşumlarına etki eden. Bunlardan biriside bademcik iltihabı sonucunda bademciklerdeki yarıklar da oluşan iltihap, ölü hücrelerin birikmesidir, bir diğeri yediğimiz yemek artıklarının bu yarıklar da birikip tükürükle beraber bazı kişilerde birikip sertleşmesidir. Bu bademcik taşları genelde ağız kokusu dışında belirti vermemektedir. Nadirde olsa boğazda yutkunurken batma ve ağrı yaparlarlar. Arada da olsa bu taşlar bademciklerin arka kısmında da oluşurlar bunları tespit etmek için mutlaka röntgen çekilmesi gerekir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bademcik taşlarının tedavisi nasıl olur?

Bademcik taşları bazen kendi kendine yarıklardan ayrılırlar. Ayrılmadığı zamanda ise bu taşlardan kurtulmanın bilindik yöntemlerinden birincisi ise, lokal anestezi altında bu taşların bademciklerden alınması şeklindedir, Fakat bu yöntem kesin bir sonuç vermezler ,taşlar yeniden oluşmaya başlar zamanla devam eder.

Bademcik Taşları Nedir Nasıl Oluşur ?

İkinci bir yöntem ise kriptoliz denilen bir yöntemdir. Bu yöntemde taşlar önce güzelce temizlenir daha sonra ise taş oluşumu görülen yere kript yani yarık karbondioksit lazerle düzleştirilir tedavi edilir. Bu yöntemler kesin çözüm olmamakla beraber,işlem yapılan kripte bademcik taşı oluşumunu önlerler ama öbür kriptlerde taş oluşumlarını engelleyemez. Ayrıca lazerinde bademciklerde oluşturduğu tahriş ağrıya sebep olurlar.

Bu taşların oluşumu engelleyen kesin çözüm bademciklerin tümüyle alınmasıdır. Bu yöntemlede taş oluşumuna sebep olan bademcikler alındığından dolayı sorun tamamen ortadan kalkar.
Hergün bakımı iyi yapılan ağız ve dişlerin, bademcik taşlarına karşı önleyici bir tedbir olabilir.

Bademcik Taşı Neden Oluşur?

  1. Bademciklerin çukurcuklarına yerleşen bakterilerin yerleşmesiyle metabolizma artıklarının birikmeleri
  2. Bademcik iltihabını hastalığıkları
  3. Diş çürüklerinin bakterilerin oluşumunu tetiklemesi,
  4. Magnezyum ve  kalsiyum tuzlarının birikmeleri
Bademcik Taşı Belirtileri Nelerdir?
  • Aşırı ağız kokuları,
  • Nadirde olsa yutkunmada ağrı yaşanmaları,
  • Çok büyük bademcik taşları bademcik apsesi ile aynı belirtileri göstermesi

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın