Sağlık

Baş Ağrısı ile Mücadele Yolları Nelerdir?

Baş ağrısı ile mücadele

Baş ağrısı ile mücadele edebilmeye dair fikir yürütmeden evvel baş ağrısının ne olduğunu, neden kaynaklandığını bilmeliyiz. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bunu anlamak oldukça önemlidir. Baş ağrısı, bazı durumlarda baş bölgesinde, bazı durumlarda boynumuzda ya da sırtın üst kısımlarında meydana gelebilen ortak ağrılar kümesine verilen addır. Her bireyin hayatında en az bir kez de olsa baş ağrısından dolayı ağrı çektiği, kesinlik kazanmıştır.

 • Baş ağrıları, kişilerde hem psikolojik olarak yıpratıcı hem de hayat kalitesini aşağılara çekme yönünden stres verici bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı yaşanılan ağrının tanısını iyi şekilde yaparak, çözüm üretme yollarına gitmek; kişinin yaşadığı rahatsızlıktan kurtulma sürecini de olabildiğince hızlandıracaktır.

Baş Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

Kronikleşmiş baş ağrılarının yol açtığı sorunları belirledikten sonra yaşanılan ağrının hangi sebeplerden ortaya çıktığını ve hangi baş ağrısı çeşidi olduğunu bilmek, bu ağrıdan kurtulma yolunda oldukça önemlidir. Bu noktada birbirinden farklı özelliklerde olmak üzere baş ağrılarından bazıları:

 • Migren kaynaklı gerilim tipteki baş ağrıları,
 • Fazla rastlanmayan fakat yüksek şiddetteki küme ağrılar,
 • Çok şiddetli yıpratıcı bir etkisi olan ve saniyelik çakma şeklinde olan (Trigeminal nevralji) baş ağrıları,
 • Aralıksız devam eden kronik baş ağrıları,
 • Beyinde yer alan bir hastalığın sebep olduğu sekonder tip ağrılar,

Yukarıda saydığımız gibi her biri birbirinden farklı olan bu baş ağrıları, sonuçta hem yaşam kalitesini hem de hastanın psikolojisini alt üst etmekte ve sıkıntılara neden olmaktadır. Dolayısıyla bunlara karşı gereken işlem ve doğru tedavi yöntemleri derhal yerine getirilmelidir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Baş ağrısı ile mücadele

Baş Ağrısı ile Mücadele Yolları Nelerdir?

Baş ağrılarının çeşitleri ve yol açtıkları olumsuzlukları dile getirdikten sonra bu ağrıdan kurtulmanın yollarını aramak, doğru bir hareket olacaktır. Bu bağlamda baş ağrısı ile mücadele konusunda yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır:

 • Öncelikli olarak yaşanılan baş ağrılarının ciddiye alınması gerekir. Bu sayede ağrının kronik bir hale gelmesinin önüne geçilebilir.
 • Gürültüden ve kargaşadan uzak bir yerde, mümkünse karanlık bir odada, ayaklarınızı kalp hizasından yukarıya kaldırarak dinlenmeye geçmek.
 • Ağrı sırasında, kulak memelerinin ovulması ve işaret parmağı ile birlikte burun deliklerinden göz kenarlarına kadar yüzü gererek masaj yapılması.
 • Çok sıcak olmayan suda yaklaşık 3-5 dakika kadar ayak banyosu yapılması ve ardından en az 20 dakika kadar karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenilmesi.
 • Nane yağını ya da hafif soğuk suyla ıslatılmış olan nane yağlı bezi, ağrı olan yere koyup kompres yapmak.
 • Limon suyu ile ıslatılmış soğuk bir bez ile ağrı olan yere kompres yapmak da baş ağrısını hafifletmektedir.

Baş ağrısı ile mücadele edebilmek için bunlara dikkat edilmeli, fakat en kısa zamanda da bir uzmandan görüş alınmalıdır.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın