Sağlık

Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır


Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır

Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır: Ailemizin en minnacık bireyleri olan bebeklerimiz yaşamak beslenmek için emmek zorundadırlar. Dolayısı ile anne karnından emme refleksiyle dünyaya doğarlar, hatta bebeklerin anne karnındayken kendi parmaklarını ve kollarını emdiği bilinmektedir.

Bu refleksle birlikte dünyaya adım atan bebek ilk annesiyle temas ettirilmelidir. Annesinin memesiyle emme refleksini kullanmalıdırlar. Bebeklerin ilk emme denemelerini annesiyle yapması gereklidir. Daha sonra ise bebeğin rahatlamasını sağlamak için yalancı emzik yada yalanca meme dediğimiz aparatlar kullanılabilirsiniz. Sanki annesiyle temas ediyormuş gibi bebeklere yalancı bir psikolojik destek sağlamaktadır.

Annelerimiz yalanci memeleri her zaman kullanmak zorunda değiller. Gerektiğinde, huysuzluk eden çok ağlayan bebeklerde, çok husursuzluk yapan bebeklerde, anneyi beslenmek için değilde sakinleştirmek yada rahatlamak için kullanan bebeklerde anneler tarafından tercih edilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalı

Yalancı emzik kullanımınında faydaları olduğu gibi zararlarıda vardır, dikkat edilmesi gereken taraflarıda elbette var. Emzik kullanımı hakkında bilmemiz gereken çeşitli önemli noktalarını ilgili makalemizde bulabilirsiniz. Bebeklerin yaklaşık olarak yüzde70’inin, doğduğu günden  itibaren alan bebeklerimiz var. Birinci aydan itiraberen emzik kullandığı söylenebilir. Anne sütünü kısa süre emen ve bir müddet sonra anne memesini bırakan, bebeklerde emzik kullanma sıklığının daha çok olduğu biliniyor.

Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır

Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır

Emzik Kullanımının Faydaları

Yalanci emzik, bebeklerin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder, ona güven hissi verir. Emme hareketleri bebekler için başlı başına bir mutluluk memnuniyet kaynağıdır. Emzik sayesinde sakinleşirler ve uykuya daha kolay dalarlar. Emzik verilmeyen bebekler, birmüddet sonra parmaklarını emmeye başlayabilirler. Bebeğinizi yalancı emzikten vazgeçirmek, parmak emmekten vazgeçirmekten daha kolaydır. Uzmanlar, yalancı emziklerin, bebeklerin elleriyle bazı becerileri geliştirmesine yardımcı olduğunu ileri sürerler. Ağızlarından düşürdükleri emzikleri bulmak için beşik ve yataklarının altını çevresini yoklamaları, emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalıştıkları buna örnektir.

Emzik Kullanımı Ne Zaman Neden Sonlandırılmalı?

Bebeklik döneminde emilen yalancı memelerin, en geç 2 yaşın sonunda bırakması gerekir. 2 yaşından sonra emme alışkanlığı, dişlerin yer değiştirmesine üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya çekilerek çapraz dişlerin çıkmasına neden olabilir. Bu dönemde bıraktırılırsa bu aralıkların oluşması engellenir. Ancak 3/5 yaşından sonra meydana gelen aralıklar kalıcı hale gelebilir. 3/4 yaşlarına kadar yalancı meme emen çocuklarda (v) tipi üst damak çene darlığı bozulma meydana gelebilir. 3/4 yaş civarlarına kadar emzik emmeye devam eden çocuklarda kulak burun hastalıkları daha çok gözlenir.

Emzik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalancı emzik tabanları bebeklerin emziği yutmasını engeller. Bu plastik kısım, burun deliklerini kapatmayacak şekilde yapılır. Emzikler kauçuk silikon olmak üzere 2 maddeden yapılır. Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Diş çıkaran çocuklarda kauçuk emzik kullanılması daha sağlıklı olur. Silikon memeler kolaylıkla bozulmaz ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değillerdir. Silikon memeler henüz dişini çıkarmamış bebekler için  uygundur.

Damaksız emzikler anne memesini hissettirdiği için çocuklar tarafından tercih edilirler. Yalancı emzikler özellikle 1 yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını özellikle ön dişlerin yapısını bozabilirler. Yalancı emziklerin 1 yaşından sonra kullanılması önerilmez. Bebek emziksiz uykuya dalmıyorsa, damaklı emzik tercih etmeniz tavsiye edilir. Bebek uykuya daldıktan sonra ise onu uyandırmadan emziği ağzından almanız önemli. Yalancı emziği bebeklere vermeden önce şekere ve bala bandırmak iyi bir alışkanlık türü değildir.

Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır

Bebekler Neden Yalancı Emzik Kullanır?

Bu tür şeyler bebeğin dişlerini zedeler, diş çürüklerine sebebiyet verebilir. Buna alışan bebekler, ağzında sürekli tatlı şekerli tat almak isteyebilirler. Yalancı emziklerin devamlı temiz durmasını istiyorsanız, güvenli bir çengelli iğne ile bebeğinizin kıyafetine tutturarak yere düşmesini engellenebilir. Yalancı bütün emzikler onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Yalancı emzikleri eskimeleri durumunda hemen atınız. Yalancı emzikler, çok küçük bebeklerin boyunlarına asılmamalıdır. Emzikleri yere düşünce, mutlaka iyice yıkayın temizleyin.

Emzik Kullanma Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir?

Emzik emme süreleri mümkün olduğunca kısıtlanması gereklidir, kesinlikle bal, şeker, reçel gibi şeylere batırılmaması çok önemlidir. Emzik emmek istediğinde eline sevdiği sebze meyve verilerek onunla oyalanması sağlanabilir. Yalancı emziği emmediği zamanlarda ödüllendirmek (güzel sözlerle bak büyüdün işte gibi sözlerle) güzel bir teşvik edilebilir. Ebeveynlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta; bebekler her agladığında emzik vermek bir kurtuluş değildir. Ağlayan bebeği susturmak tatlılıkla yaklaşarak sakinleştirmeye çalışmak lazımdır.

Çocuklarda Ve Ergenlerde Depresyon Belirtileri Nelerdir. Başlıklı konumuza göz atmak isterseniz tıklayınız.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın