Sağlık

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı


Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebekli annelerin uzun zaman başını ağrıtan bebeğinizi huzursuz eden bir durumdur burun tıkanıklığı. Her bebek mutlaka bu sorunu yaşar.  Bebeklerin burunları çok çabuk kuru ve vücut salgıları bunu dengelemek için henüz yeterli değildir bir de buna burun deliğinin darlığı eklendiğinde içinden çıkılmaz bir hal alır. Ne kadar basit gibi gözükse de burun tıkanıklığı bebekte iştahsızlık, bölünmüş uykular hatta uykuya dalamama ve huzursuzluğa neden olur. Bebek burnundan nefes alamadıkça beslenme sırasında aşırı havayı ağzından alır ve hava yutması ile birlikte gelişen gaz sancıları baş gösterir. Kış aylarında ısınma sistemlerinden dolayı da oldukça sık görülür.

Burun tıkanıklığının başlıca nedenleri

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

  • Ortam ısısının 22-24 dereceden fazla olması
  • Enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar (grip, nezle, üst solunum rahatsızlıkları)
  • Alerji
  • Burnun anatomik yapısındaki anomaliler
  • Burun açıcıların bilinçsiz kullanımı

bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Çözüm Yolları

Serum Uygulaması ve Aspiratör kullanımı Öncelikle dikkat edeceğimiz husus oda sıcaklığının en fazla 24 derece olması çünkü ısı ne kadar artarsa ortamdaki nem de o derece düşer. Bebeğinizi sıkı giydirin ama odası sıcak olmasın. Fizyolojik bir rahatsızlık olmaması durumunda bebeğinizin burnunu rahatlatmak size düşer. Muhakkak günde 2 kez bebeğinizin burnunu temizleyin. Rahatsız olduğu zamanlarda ihtiyaç duydukça tekrarlayın. Peki bunu nasıl yapacaksınız. Bebeğinizin burnuna eczaneden temin edeceğiniz serum fizyolojiği şırınga yardımı ile nazikçe sıkın ve 20 saniye kadar bekletip burun aspiratörü ile çekin. Serum kullanımı ekonomik bir çaredir dilerseniz flakonlar halinde satılan okyanus sularından da kullanabilirsiniz ancak aralarında hiç bir fark yoktur fiyat farkından başka 🙂

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Evde serum fizyolojik hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan kaynamış soğutulmuş bir çay bardağı su ve yarım çay kaşığı tuz (kaya tuzu olursa daha iyi olur).

Odasını nemlendirin Ortam nemlendiricileri kullanmaktan kaçının onun yerine kalorifer üstüne koyacağınız bir kase su ve ya ıslattığınız bir havluyu peteğin üzerine koymak çok daha doğru olur.

Okaliptus Yağı İyi bir nefes açıcıdır nemlendirme amaçlı kullandığınız kaba ve ya beze bir kaç damla damlatmanız yeterlidir.

Soğan Bir orta boy soğanı ikiye bölüp odanın herhangi bir yerine yerleştirin. Bunu özellikle hastalık dönemlerinde uygulamanız bebeğinize deliksiz uykunun yolunu açar.

Yatak Başını Kaldırın Yatağının altına bir küçük battaniye veya nevresim desteği ile biraz yükseltin.

Banyo Bebeğinizi sık sık yıkayın

2 yaş altındaki bebeklere burun açıcı sprey kullanmayın 2 yaş üzerindeki bebeklerde ise 3 günden fazla kullanmayın. Bu tarz burun açıcı spreyler ve damlalar bebeğin burun mukozasında tahrişe ve kılcal damar hasarlarına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı basit çözüm yolları olan ama çözülmediğinde bebeğin ve annenin hayatını zorlaştıran bir durumdur.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

 

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.