Sağlık

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir


Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir: Çocuklarımızın ilk bebeklik dönemlerin de bebeğin ve annelerin korkulu rüyaları gaz sıkışmasıdır. Gaz sıkıntısıyla  mücadele etmenin yolları nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir

(Gaz sancısı) 2/3 hafta ve 4 ay aralığında bebeklerde gaz sıkıntısı görülür. Bebeği takip altında tutan çocuk doktorları mutlaka aileye anneye bilgi vermelidirler. Bebek her ağladığında nedeninin de  gaz sancısı olmadığı unutulmamalıdır. Aşırı ağlamalar  genellikle ayaklarını karnına çekmesi, gerinmeleri, karın şişliğinde artmalar, bağırsak seslerinin aşırı duyulması, kusmalar ve kabızlık görülmesi, sık sık kaka yapmaları görülür. Gaz sancıları belirtilen yöntemlerle bebekleri sakinleştirmeye çalışmaktır. Bilinmesi en önemli şeyler, bebek üç veya en geç dört aylık olduklarında bu sıkıntılı zamanlarında ortadan kaybolacağıdır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bebeklerde Gazın Sebepleri Nelerdir?

Sindirim sistemine bağlı: Çocuklarda bağırsak hareketliliğinin çoğalması esnasında anormal bağırsak hareketleri (motilin) isimli madde normalden daha yüksek görülmüştür. Motilin maddesi mide boşalmalarını hızlandıran bağırsak hareketliliğini çok aşırı artıran bir maddedir. Bebek annelerininde beslenmeleri de bebeklerin sindirim sistemlerini ve hareketlerini tetikleyen önemli bir faktörlerdir.

Annelerde görülen anksiyete, bebek/anne arasındaki ilişkiyi bozabileceği göz önüne alınarak çok ağlamaları, bebeklere düşmanlık, düzensiz bir ilişki gelişmesine yol açabilir. Ailelerde evlilik aile içi tartışma ve kavgalarla ilgili çatışmalarda, annenin bebeğine vakit ayıramaması, çocuğu ile ilgilenememe durumunda, diğer farklı risk faktörlerindendir.

Aşırı Gaz Sancısı Çeken Bebekler Nasıl Sakinleştirilir?

Hemen her ağladığında bebeğin kendisini güvende hissetmeleri açısından emzirilmelidir. Kucağınızda hafif dans eder gibi yada sallayarak, biraz okşayarak, dokunsal dokunuşlar faydalı olacaktır. Bebeğinizi kucakta yüzü yere bakacak bir şekilde kolunuzun üzerine yatırmakta rahatlatabilir. Bebeklerde gaz gidermek için kullanılan ilaçlar çoğu zamanlarda etkili olmayabilirler. Fazla miktarda sayıda ilaç kullanmaktan kaçınınız. Bebeğinizin ağlama saatlerine yakınbir zamanda ılık banyo ve minik dokunuşlu masaj bebeğinizi rahatlatabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Başetme Yöntemleri Nelerdir

 

Bebeğinizde Gaz Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir? 

Bebeklerin doğduğundan itibaren 6 ay anne sütü ile beslenmeleri çok önemlidir. Tek başına sade anne süttü emen bebeklerde de görülebilir. Bu nedenle, annelerin kendi beslenmelerine çok dikkat etmeleri, gaz yapıcı besinlerden uzak durmaları çok önemlidir. Annenin içtiği inek sütünden bile geçen, bebekte kolik ağrıları görülebilir. Bunun haricinde soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, brokoli, yeşilbiber ve baharatlı gaz yapıcı düzeyi  fazla yiyecekler de benzer nedenlere neden olabilirler.

Bu Tür Sorunu Yaşayan Annelerimiz İçin Önerileriniz Nelerdir? 

Evimizde kendi yapabileceğimiz, bitki çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici içecekler yan etkileri olmayan bitkisel şuruplar yapabilirsiniz. Fakat doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanılmamalıdır. Bu gibi gaz sıkıntısı rahatsızlığında ve tedavide kullanılan bir çok ilaçlar vardır, fakat etkileri çok sınırlıdır. Hekim önerisi olmadan kesinlikle gaz ilacı kullanılmamalıdır.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Anne Baba Arkadaşım Benimle Oynarmısın başlıklı konumuzada göz atmak isterseniz tıklayınız.

 

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın