Sağlık

Bebeklerde Sarılık Neden Görülür? Tedavisi Nasıl Olur?


Bebeklerde Sarılık Neden Görülür? Tedavisi Nasıl Olur?: Yenidoğan sarılığı veya bebek sarılığı olarakta bilinen bu sarılık tipi genelde yeni doğan bebeklerde görülürler. Doğumdan sonraki 2/3 gün içinde ortaya çıkar, sarılık yaklaşık olarak genelde 7/10 gün sürer. Yenidoğan sarılığı hastalığı eskiden ölümcül bir hastalıktı ama artık günümüzde dikkat edilmesi ve geç kalınmaması durumlarında kolayca tedavi edilebiliyor.
Bebeklerdeki sarılığın ne kadar ciddi olduğu uzman doktor muayenesi sonucu belli olur. Bebeklerin genelde doğumundan 48 saat sonra muayene edilip sarılık kontrolünden geçirilmesi gerekir. Çocuk Doktoru gerekli gördüğünde kan testini yaptırarak ”bilirubin” seviyesini inceleyecektir.
Hafif şekilde geçirilen sarılıklarda tedaviye gerek görülmeyebilir. Fakat bazı durumlarda sarılık çok ilerleyerek beyine sıçrar ve ”kernikterus” denilen bir hastalığa dönüşür. Bu ihtimal, erken doğan prematüre bebekler için, aynı derecede bilirubinden daha fazla etkilendiklerinden dolayı daha yüksektir.

Bebeklerde Sarılık Neden Görülür? Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde Kernikterus durumu zayıf emmeleri, tiz sesle ağlamaları, ateş, kusmaları, havale, başı geri atmaları, kasılmaları, ciltlerinin limon rengine dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterirler. Ölümle sonuçlanabileceği gibi spastiklik, zihinsel gerilik, sağırlık, şaşılık, diş bozuklukları gibi izler bırakabilir.
Hafif bir şekilde geçirilmekte olan sarılık vakalarında ise ışık tedavisi ”fototerapi” yaygın bir tedavi şeklidir. Sarılık olan bebek çıplak bir halde ışık altında yatırılır, bilirubin ışıkla etkileşimi vücuttan kolay atılabilir hale gelir. Kandaki bilirubin seviyeleri yüzde 20/25 miligramın üzerine çıkarsa kernikterus durumuna gelmemesi için kan değişimleri yapılması gerekecektir.

Bebeklerde Sarılık Neden Görülür? Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde Sarılık Tedavisi

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Genelde yenidoğan çocukların çoğunda sarılık vakası geçirme olasılıkları çok yüksektir. Bunun nedeni ise annenin hastanede doğum yaparken ameliyat esnasında kaptığı enfeksiyondur. Bu kapılan enfeksiyonlar annenin süt kanallarına kadar bulaşırlar. Bu durumda bebek annesini emdikçe sarılık riskini daha çok yaşayacaktır. 2 türlü sarılık geçirme olasılığı çok yüksektir. Birincisi bebekler anne karnında iken plasentaya bağlı durumlarında bu virüse maruz kalırlar. Annenin yiyip, içtiklerinden bile oluşabilir. Bebeğin ciğerleri çok minik ve taze olduğundan doğal olarak bu virüsü kaldıramayacaktır.

Öbür sebep ise doğum sonrası oluşan bir durumdur. Doğum sonrasında kapılan enfeksiyonlardır, bebeği de aynı şekilde etkiler. Şayet sağlıksız bir ortamda doğum yaptırılmış ise bu zaten kendini belli eder. İki farklı sebeptende almış olsa sarılık aslında çok  uzun müddet sürmeyen bir süreçtir. Bebeklerde sarılık vakası bebekler doğduktan hemen sonra, 8 gün içinde hemen kendini belli ederler. Gözleri ve ciltlerinin rengi sarıdır. Özellikle dikkatli bakıldığında göz bebeklerine kadar göz beyazları daimi sarıdırlar. Normalde bebekler ağlarken morarırlar. Ama sarılık olduğunda bu durum tam tersi olur. Yenidoğan bebeklerde sarılık rengi acilen hızlanır. Bebek yorgun ve iştahsız olurlar.

Bebeklerde Sarılık Neden Görülür? Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık Neden Görülür

Ateşleri hiç olmadık zamanda kendini gösterebilir. İdrarında sarı çok fazladır. Bebekler her koşulda sarılık vakası olduğunu belli ederler. Ayrıca bebek hep huysuzdur huzursuzdur. Sürekli ağlarlar. Sarılığıda arttıkça ilerledikce bebekte uyuma isteği çok artar. Ona yapacağınız ilk müdahale, sarılığını azaltması için mor ışık kullanın yada sarı bir tülbendi başına doğru sarınız. Daha sonra bebeği hiç bekletmeden bir uzman çocuk doktoruna hastaneye gidiniz. Hiç bekletmeyiniz çünki tedavi ilk iki haftada sonuç verir. Bebekler bu durumu bu zaman içinde atlatırlar. Eski sağlıklarına kavuşur.

Bebeklerde Sarılık Neden Görülür? Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde Sarılık Vakası

Bebeğin sarılığı kanında oluşan bılirubinin artması sonucunda ortaya çıkar bebekler sdevamlı uyur ve uyanmak istemez. Bebeğinizi ihmal etmeden mutlaka  her saat uykusundan uyandırıp emzirmelisiniz çünki emdikce sarılığı daha hızlı atacaktır. Eğer uyandırmakta zorluk çekerseniz ayaklarının altından minik minik çimdikleyinki uyansın üzülmeyin bu sadece onun iyiliği için yapılan bir taktiktir. Hem uyanacak hem emecektir hemde emme refleksi gelişecektir. Bebeğinizi takip sistemi altına almalı, ona gereken özeni göstermelisiniz. Genelde erken doğan prematüre bebeklerde sarılık olgusu gelişir.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın