Hesaplayıcılar

Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama

Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama

Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızda öncelikle Anne sütünün bebek için faydalarından bahsetmek istiyoruz. Anne sütünün gerekliliği ve faydaları saymakla bitmez. Uzmanlar mümkünse en az 2 yaşına kadar çocukların anne sütüyle beslenmesi gerektiğini sıklıkla vurgularlar. Bunun yanında ilk 6 aya kadar bebeğe anne sütünden başka hiçbir besin tavsiye etmezler. Anne sütü bebek için ısısıyla, hijyeni ile, içermiş olduğu koruyucu etmenleriyle, en ideal besindir. Bebeğinizde oluşabilecek birçok sağlık sorununu önleyeceği gibi diş ve kemik gelişiminde de önemli bir rol oynar.

 Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama

Fiziksel ve biyolojik açıdan faydalarının yanında, Anne ve bebeğin emzirme esnasındaki teması neticesinde her ikisininde ruh sağlığına pozitif etkisi göz ardı edilemez. Bebeğini emziren bir anne psikolojik olarak rahatlarken bebek de kendini güvende hisseder ve anne-bebek arasında yaşam boyu sürecek o güçlü bağ oluşmaya başlar. Kimi zaman anneler tek besini anne sütü olan bebekleri için endişeye kapılır ve onları yeterince besleyemediklerini düşünebilirler. Bu sebeple bebeğinizin alması gereken ideal süt ihtiyacını bilmek önemlidir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama tablosu

Bebeğinizin Süt İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Bebeğinizin günlük süt ihtiyacını belirlemek için ilk yöntem yukarıda vermiş olduğumuz kiloya göre hesaplama yöntemi ile kolaylıkla yapılmaktadır. Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama ile ilgili bir diğer yöntemi de; Bebeğin kilosu 150 ile çarpılarak günlük süt ihtiyacı tespit edilebilir. Örneğin 5 kg gelen bir bebek için günlük süt ihtiyacı 150×5 =750 cc. olarak bulunur.

Bebeğin kilosu x 150 = Günlük süt ihtiyacı

Anne sütünün yeterli gelip gelmediğini anlamanın bir diğer yolu ise bebekteki kilo artışını dikkatle takip etmekten geçer. Bebeklerin anne sütü ihtiyacını hesaplama Bebekler ilk 6 ayda günlük 20 ila 30 gr. arası bir kilo artışı yaşıyorlar ise ve haftalık olarak hesaplandığında bu kilo artışı sağlanabilmiş ise anne sütü bebek için yeterli geliyordur.

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın