Sağlık

Boğaz Şişmesi Nedir Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?


Boğaz Şişmesi Nedir Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?: Günlük yaşantımızda azda olsa görülen sağlık sorunlarından birisi de boğaz şişmesi hastalığıdır. Diğer bir ismide bademcik şişmesidir. Boğaz şişmesi rahatsızlığı özellikle kış mevsiminde en çok görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelir boğaz şişmesi sorunları hakkında doktorlar uyarılarda bulunmaktadır, bu sorunun uzun vadeli olarak etkili olması durumunda acilen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizilmektedir.

Boğaz Şişmesi Nedir Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Uzun süren bu rahatsızlıkta, iş ve sosyal aktiviteleri ciddi anlamda olumsuz etkileyen boğaz şişmeleri rahatsızlığı günümüzde hemen hemen her yaş grubunda kişilerde görülmektedir. Boğaz şişmesi nedir belirtileri nedenleri nelerdir, isterseniz makalemizin  ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını doktorlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere anlatmaya çalışalım.

Boğaz Şişmesi Nedir?

Boğaz şişmesi genelde toplum halk arasında bademcik şişmesi olarak bilinmektedir. Boğazda bulunan bademciklerin aşırı bir şekilde şişmesine, boğaz şişmesi denilmektedir. Genellikle kış mevsiminde ortaya çıkar boğaz şişmesi rahatsızlığı yaz mevsiminde aşırı çok soğuk su tüketilmesine bağlı olarak da meydana gelmektedir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Boğaz Şişmesi Nedir Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Boğaz şişmesi rahatsızlığının en belirgin sebebi boğaz bölgesinde bulunan bademciklerin bakteri ve mikroplara bağlı olarak iltihaplanmalarıdır. Bu olumsuz durumun beraberinde boğaz şişmelerine neden olmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

  • Boğaz şişmesi hastalığının tek bir nedeni bulunmasına karşı belirtileri oldukça fazladır. Boğaz şişmesinin belirtileri ise şunlardır:
  • Yutkunmada zorlukların çekilmesi
  • Boğazda ağrı ve ateşin görülmesi
  • Halsizlik ve yorgunluğun görülmesi
  • Ağızda kötü kokuların oluşması
  • Boyun bölgesinde şişliklerin oluşması
  • Ses kısılmaları
  • Baş ağrıları
  • Çene ve boyunda hassasiyetlerin görülmesi boyun şişliğinin başlıca belirtilerindendir.

Boğaz Şişmesi Nedir Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Boğaz şişliği hastalığında bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalığın tedavisinde uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için ilk olarak sebebin tespit edilmesi gerekmektedir. Boyun şişliği rahatsızlığının tedavisinde özellikle antibiyotikli ilaç tedavileri, genellikle reçeteli ve reçetesiz olarak da uygulanan boğaz pastilleri, cerrahi operasyon ile gerçekleştirilebilen bademciklerin alınması yöntemlerine başvurulmaktadır.

Hastalığın durumuna göre hangi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiği ile ilgili doktor tarafından kararlaştırılır. Boğaz şişmesi ve tedavisi hakkındaki bilgileri de sizlere anlattıktan sonra boğaz şişmesi nedir belirtileri nedenleri nelerdir konusu hakkındaki makalemizi burada son veriyoruz. Boğaz şişmelerinin ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğini asla unutulmamalı ve belirtilerinin görülmesi durumunda hemen uzman bir doktora başvurulması gerektiğini tekrar tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Dipnot: Bu makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete asla değildir. Boğaz şişmesi rahatsızlığında mutlaka uzman bir doktora başvurunuz.

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın