Nasıl Yapılır ?

Bonsai nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl olmalıdır?


Bonsai nasıl yetiştirilir? Bonsai, yaşayan tüm ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanat türüdür. Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümünü kazanırlar.

Japonca kökenli Bonsai kelimesinin anlamı “tabakta ağaç” anlamına gelmektedir. Bon = tabak, sai ise ağaç ya da bitki anlamına gelmektedir. Bir ağacın kendi yaşam alanından alınıp tıpkı bir evcil hayvan gibi insanların yaşadığı mekanlara taşınması ilk olarak Çin’de uygulanmaya başlanmıştır. Çin’de penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Yalnız penjingin bir farkı vardır. Penjingde bir tek saksıda bir ağaç değil, örneğin birkaç minyatür ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilirdi. Daha sonra Budist rahipler 6. yüzyılda bu yöntemi dinleriyle birlikte Japonya’ya taşımıştır. Birçok kültürde kökleri olan Bonsai, sanat şekline Japon Bonsai sanatçıları sayesinde ulaşmıştır.

bonsai ağacı nasıl yetiştirilir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bonsai nasıl yetiştirilir?

En güzel bonsailer sığ ve yayvan saksılarda yetiştilenlerdir. Değişik şekillerde bonsailer bulunur; süpürge, şelale ve rüzgara açık.Japonların doğaya olan tutkuları yaşamlarına da yansımış ve yıllar geçtikçe bahçeciliğe verilen önem artmıştır. Bonsailer de bu köklü kültürün bir parçasını oluşturuyor. Büyük şehirlerde ise insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak da olsa karşılamaya yarıyor.

Genellikle Bonsailerin iklime ayak uydurmaları çok zordur. Bundan dolayı bonsailerin yetiştirilmesi özel bir ek ilgi istemektedir. Bonsai yetiştirilirken ağaçların doğal özelliklerine, toprağın nemli olmasına, seçilen saksının özelliklerine, ışık ve doğal koşullarına çok dikkat edilmelidir.

Bonsai nasıl yetiştirilir

Bu koşullar sağlandığında ufak balkonlu bir ev, Bonsai koleksiyonu yapabilmek için yeterli olacaktır. Geçmişten bugüne ağırlıklı olarak dış mekanlarda ağaç ve çalı türlerinden bonsai yapılmakta, oysa ki çokça bilinen ev bitkilerinden de Bonsai yapılabilir. Bunlarda “Ficus” en popülerlerindendir. Açelya, şefleradan da bonsai yapılır. ,en ufak bonsailere verilen isim mamedir ( fasulyedir). En popüler bonsailer ise yaklaşık boyları 15 cm. kadar olanlardır.

Bonsai nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl olmalıdır?

Bonsai yetiştirmek biraz bahçecilik bilgisi ve sabır gerekmektedir. Bonsai yapmak isteyenlerin en çok yaptığı hata, bonsai adayı ağaç, çalı veya bitki türünü hemen ve sığ bir kaba almalarıdır. Bu istenilen sonuca ulaşamamaya hatta bitkinin ölümüne neden olabilir. Bonsai istenilen forma ulaşıncaya kadar mümkün olan en büyük saksıda serbest ve hızlı büyümesi sağlanmalıdır. Düzenli olarak sulanması ve gübrelenmesi yapılmalıdır; ancak bu şekilde istenilen sonuca hızla ulaşılır.

Bonsai nasıl yetiştirilir

  • Eğer doğadan bir Bonsai adayı bulabilirsek yıllarla ifade edilebilecek bir zaman tasarrufu sağlamış oluruz. Doğadan bulunan Bonsaiye ” Yamadori” denir. İyi bir bakımla üç sene gibi bir zamanda dal ve kök terbiyesiyle istediğimiz forma sokabiliriz.
  • Doğu Asya kültüründe bonsai sanatının cennet ve yeryüzü, insan ve doğa arasındaki uyumun bir yansıması olduğuna inanılır. Bonsai seven kişiler ağaçlarının bakımı ve korunması için geniş bir zaman ayırırlar. Çünkü Bonsai yetiştirmek oldukça dikkat ve özen isteyen bir uğraştır. Bu zorlu uğraşın karşılığında zihin sükunete kavuşur, iç huzura ulaşılır ve ruh tazelenir.
  • Bir fidanın yaşlı bir ağaca dönmesi için gereken zaman bonsai de birtakım teknikler kullanılarak hızlandırılır. Fidana olduğundan daha yaşlı bir görünüm kazandırılır. Bunu yapabilmek için budamaları ve dallarını biçimlendirme teknikleri kullanılır.

  • Biraz da sabırla genç fidan yaşlı bir ağaç görünümüne kavuşur. Bonsai ağaçlarında budamalarla uygun şekle yaklaşılsa da en estetik görüntüyü elde etmek için dallara tel sararak belli yönlerde kıvırmak, onlara belli şekiller vermek gerekir.

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir?

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın