Genel

Boşanma Sürecinde Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Davranmalıdır?


Boşanma Nedir: Evlilik bağı ile birleşmiş olan çiftlerin, bir çok sebepler sonucu ayrılma kararı vermeleridir. Ülkemizde boşanma oranlarının aşırı arttığı bu devirde, boşanmaya nasıl uyum sağlanabilir? En önemli faktörde çocuklar nasıl etkilenir ve bu zaman sürecinde çocuklara nasıl davranılmalıdır sorusudur.

1

Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Davranmalıdır?

Boşanma Sürecinde Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Davranmalıdır?

Ayrılma sonrasındaki Çocukların psikolojik, sosyal ve kişilik gelişimleri için aileler çok önemli bir faktörlerdir. Çocuklar doğduğundan itibaren ilk eğitimlerini aileden alırlar, gözlem yaparlar, model alırlar, taklit ederler. Ancak anne baba boşanma kararı aldıkları zaman çocuğun piskolojik ruh dengeleri bozulabilir. Hele bu karara ucu sonu olmayan, çocuğa ve sağlıklı aile ortamına zarar veren tartışmalar da eşlik ediyorsa. El bebek gül bebek büyüttüğümüz çocuklarınız, bir bakarız ki çiftin arasındaki şiddetli kavga ve tartışmalarda ne yapacağını bilemez bir halde ortada sıkışıp kalırlar.
Bazılarımız dikkat etmesede canına tak etmiş bir şekilde, çocukların önünde bile tartışmayı göze almışken, bazılarımızda çocuğun görmediği, duymayacağı yerlerde tartışsalar da çocuk anne ve babanın hal ve hareketlerinden bir sorun olduğunu hemen anlarlar.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Çocuklar için evliliğini sürdürmeyi göze alanlarımızda fazlasıyla vardır. İşte özellikle bu durum çocuk için en tehlikelisidir. Çünkü: çocuğunuzun tartışmalı, küsmeli, şiddetli, sağlıksız bir aile ortamında büyümesine de göz yummuş olursunuz. Boşanma sürecinde en önemli etken çocuktur. Aileler zaten çoktan boşanmaya karar vermişlerse, boşanmaya uyum sağlamayı  da göze almış demektir ve zamanla, büyükler için alışsalar bile, aynı durum çocuklar için söz konusu bile değildir. Çocuklarda uyum bozuklukları, saldırganlık ve öfkeli davranışlar agrasif hareketler görülebilir. Bu zaman süreci çocuklar için en az zarar verici düzeyde yürütülmelidir. Çoğu aile bu süreçte destek olarak psikolojik yardım almaktadırlar.

Çocuklarına Nasıl Davranmalıdırlar?

3

Boşanma Sürecinde Ebeveynler Nasıl Davranmalı

Özellikle aileler, çocukların daha az etkilenmeleri açısından, çocuk daha küçükken ayrılma kararı verebilir. Bu dönemler çocukların her bakımdan gelişmeye başladığı çocukluk dönemleridir. Eğer bu süreç doğru ve dengeli biçimde yürütülmezse çocuklar duygusal bir boşluk yaşayacaktır. Gelişim alanları olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bu olay özellikle çocukluk dönemine rastlayan çocuklar, anne ve babasının kendi yüzünden ayrıldıklarını sanarak kendini suçlayacaklardır. Anne ve babasının onu terk edeceğini, onları bir daha göremeyeceğini düşünürler.

Bu nedenle zaman süreci şu şekilde ilerlemelidir; öncelikle ayrılma konusu çocuğa boşanma kararı anlatılmalıdır. Bu boşanma kararının onunla hiçbir ilgisi olmadığını ona olan sevgilerinin aynı şekilde kalacağı çocuklara  anlatılmalıdır. Anne ve Baba ile istediği zaman görüşebileceğinin garantisi çocuklara verilmeli ve çocuk rahatlatılmalıdır. Özellikle çocuğun kalacağı ev sabit bir ev olmalıdır. Çocuğun yerleşik bir düzeninin olması gerekmektedir. Çocuğun yanında daimi kalacağı kişi zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı olmalıdır. Eşler birbirinin yanında tartışmamalı ve birbirini suçlamamalıdır.

Boşanma Sürecinde Ebeveynler ve Çocuklar

Bazı aileler çocuğa bu zaman sürecinde çok abartılı davranmaktadır. Bu yapılmamalı, çocuğa normal davranılmalı, maddi olarak pahalı hediyeler alınmamalı, normalde nasılsa bu zaman sürecide öyle işlemelidir. Daha önceki kurallar, sınırlar kararlar, izin verilen, engellenen şeyler aynı düzen olmalıdır. Çocuğun hayatında minik değişiklikler yapılmalı. Bu vaziyet eşlerinde bu durumu kabullenmelerini sağlayacaktır, özelliklede çocuğa yardımcı olacaktır. Çocuklara anne babası ayrıldıkları için acır bir şekilde davranılmamalı.

Fakat çocuklar anneye verildiği için, çocuk baba modelinden uzak kalırlar. Bu nedenledir ki çocuğun bir baba modeline ihtiyacı olur, bunu ise en yakındaki dayısı ve amcası gibi kişilerle giderilebilirler. Bu nedenledir ki çocukların amca veya dayı ile olan sağlıklı ilişkileri her daim desteklenmelidir. Çocuklar boşanma sürecine uyum sağlamadan asla ikinci bir evlilik düşünülmemelidir. Şayet düşünülürse, çocuk henüz uyum süreci ile savaşırken boğuşurken, ekstradan sorunlar ortaya çıkacaktır.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz.

Genel Bölümü Katagorimizede Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın