Sağlık

Boyun Fıtığı Sebepleri ve Tedavisi


Boyun Fıtığı Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

Boyun Fıtığı Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir? Boyun Fıtığı Sebepleri ve Tedavisi konulu yazımız umarım bu sıkıntı sebebi ile kronikleşmiş ağrılarla yaşam kalitesi bozulmuş kişilere ışık tutar. Boyun Fıtığı sebebi ile hayatımızın belli dönemlerinde yaşadığımız boyun ağrılarının başlıca sebepleri şunlardır ;

 • Boyunda oluşan fıtıklar,
 • Kireçlenme
 • Stres ve gerilimin yüksek olması,
 • Soğuk vurma dediğimiz kasılmalar,
 • Oturuş bozuklukları,
 • Çalışma ortamınız,
 • Saatlerce hatta günlerce sabit tutarak boyun kaslarının güçsüzleşmesi (bilgisayar başında uzun zaman oturmak),
 • Bilinçsiz spor yapmak neticesinde omurilik yapısını bozmak,
 • Yaş ilerlemesi sebebi ile boyun eklemleri ve kemiklerinde de jenerasyonlardır.

Boyun Fıtığı

 

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Aslında tüm bu sebeplerin ana teması omuriliği saran ve onu koruyan kasların güçsüzleşmesidir. Gücünü kaybeden kas omuriliğin yapısının bozulmasını engelleyemez.

 • Ağrıların en önemli ve en sık yaşanan sebeplerinden olan boyun fıtığı boyundan kola giden sinirlere bası yapması sebebi ile ağrı ve his kaybına sebep olur. Boyun omurlarının arasında disk dediğimiz kıkırdaksı yapıda zaman içinde de jenerasyonla oluşan şekil bozulması yapı kayması sebebi ile fıtık oluşur. Oluşan bu fıtık arkaya doğru bası yaparsa omuriliğe , eğer yanlara bası yaparsa kola giden sinirlere bası yapar sonuç olarak kolumuzda ağrı, duyu kaybı, kuvvet kaybı meydana gelir.

Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Tüm bunlar hastalarda şiddetli ağrılara sebep olur. Gece ağrılarından dolayı hasta yastık beğenmez, rahat uyku uyuyamaz. Zaman zaman kuvvet kaybı yaşanır. Boyun fıtıklarında yapılacak işlem cerrahi işlemdir ama her boyun ağrısı boyun fıtığı demek değildir. Bu fıtıkların %90′ ı ilaç tedavisi , fizik tedavisi veya enjeksiyon tedavisiyle düzeltilebilir ve her bireyde görülebilir fakat %10′ luk bir kısmı vardır ki sinirlere aşırı baskı yapan büyük fıtıklardır. Bunlar tıpkı tüpten çıkmış diş macunu gibidir ve cerrahi müdahale yani ameliyat yapılmadan düzeltilemez. Ameliyat önden yada arkadan yapılabilir mikro cerrahi ile bu fıtıklar boşaltılır.
 • Omurilikteki kemik arası kısıma ‘Cage‘ adı verilen kafes şeklinde bir yapı konur ki aralık kapanmasın sinirleri sıkıştırmasın diye. Ameliyat sonrasında ağrılar hemen geçer kuvvet kaybınız yok olur. sonrasında 3-4 hafta boyunluk takılır ve yapılan kemik aşısının sağlamlaşması sağlanır.

Boyun Fıtığı Sebepleri ve Tedavisi

 

Aşırı ilerlememiş fıtıklarda ilaç tedavisi ile sonuç alınabilir fakat devamında verilecek olan fizik tedavisinde size öğretilecek olan boyun egzersizleri ile boyun kasları kuvvetlendirilmelidir, unutmamalıdır ki ağrılardan kurtulan bir boyun tamamı ile iyileşmiş demek değildir. Boyun kasları günlük egzersizlerle kuvvetli tutulmalıdır.

Paylaşımlarımızı Beğenip Desteklemek İçin Facebook  Sayfamıza da Bekleriz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın