Hayvanlar Alemi

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur?


Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur?: Öbür normal tek sarılı yumurtalardan farkı daha büyük olan ve içinde isminden de anlaşılacağı gibi 2 tane sarı bulunan yumurtalardır. Çifte sarılı yumurtaların besin değeri olarak öbür yumurtalarla aynıdır, tek farklılıkları boyutlarıdır. Genellikle sağlıklı gıda tüketimleri son derece önemlidir. Özellikle aileler hayvansal besinler ve gıdalar konusunda çok fazla bir titizlikle yaklaşırlar.

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur?

Bu hayvansal gıdalar içerisinde yer alan yumurtalar ise içeriklerindeki yüksek derece protein ve son derece çok önemli bir besin kaynağıdır. Çift sarılı yumurta nedense hemen hemen herkesin ilgisini çeken, özellikle insanların almak istedikleri bir üründür. Halk pazarlarında yada büyük alışveriş marketlerinde özel bir şekilde paketlenmiş olarak satılırlar, çift sarılı yumurta olarak hem daha çok pahalıdır.

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur?

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Yumurta Nasıl Oluşur?

Besin olarak tükettiğimiz bu yumurtalar, aslında kuşların döllenmeden sonraki erginleşememiş, yani yavru haline geçememiş hücre topluluğudurlar. Kuş yumurtası kavramını genel olarak bakılırsa, ovaryumdan serbest kalan yumurta hücrelerinin, bizlerin gördüğü ve elimize aldığımız şekilde bir kabuk ile kaplanarak oluşan yapıların olması demektir.

Ovaryumda serbest kalan bu yumurtalardan şayet 2 tanesi birbirinden ayrılamaz ve eşey kanallardaki bu sert kabuk ile birlikte oluşur kaplanır. Bu şekilde çift sarılı yumurta kavramları ortaya çıkacaktır.

Çift sarılı yumurta oluşmasının diğer yöntemi ise;

Çift sarılı yumurtanın oluşabilmeleri için bir başka yöntem ise, ovaryumda serbest kalan yumurta hücreleri şayet bir şekilde yollarını şaşırır ve farklı bir yumurta ile karşılaşırsalar, onunla birleşebilirler ve aynı kabuk içerisinde kaplanabilirler.

Bu şekilde çift sarılı yumurtalar meydana gelecektir. Fakat bu şekilde çift sarı oluşumu için yollarını kaybeden ve farklı bir yumurta ile birleşen hücreler nedeniyle, yumurta sarısı olmayan yumurtaların üretilmesi de rastlanan farklı bir durumdur. Daha çok tam erginleşmemiş ve yumurtlamada eş zamanlılık döngüsünü tam manasıyla tamamlayamayan genç yaş tavuklarda, çift sarılı yumurtaların görülmesi dahada muhtemeldir.

Bunların yanı sıra, genetik etkenlerde çift sarılı yumurta üretimi konusunda önemli bir sebep oluşturur. Çift sarılı yumurta oluşumu gözlenen yumurtalarda ise genellikle, yavru gelişimi pek oluşamaz. Normal yumurta ebatlarından çok daha büyüktür.

Bunun nedeni ise, yumurtada yavrunun gelişip büyüyebilmeleri, kendi yaşam döngülerini götürebilmesi için yeterli yer olmadığı için, yeterli besin ve yumurta hücresi içerisinde bulunmaz. Genelde istisnai durumlar sayesinde böyle bir durumdaki yavru gelişimleri gözlenirse, bu yavrular yaşayamazlar genelde 18 gün içinde yaşamlarını yitirirler.

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın