Genel Nasıl Yapılır ?

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

Çimli kimlik kartları

Değerli okurlarımız, Uzmanalan ekibi olarak yenilenecek Çipli kimlik kartı için gereken evraklar ile ilgili kapsamlı bir yazı hazırladık sizler için. Umarım faydalı olur ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Sizlerinde bildiği üzere yeni kimlik kartı başvuruları 2 Ocak 2017 de başladı. Bir hafta gibi kısa bir sürede başvuru sayısı 88 bine ulaştı. Yeni çipli kimlik kartına başvurabilmek için bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüklerine doğrudan ya da randevu alarak gidebilirsiniz.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

Yeni kimliklerimizi almak için başvuruda gereken belgeler neler? Kimlik kartları bizlere ne zaman dağıtılacak ? Kayıp çipli kimlik kartları için ne yapılmalı?

Pilot çalışmanın başladığı bölgelerimizde 14 Mart 2016’dan bu yana 215 bine yakın vatandaşımıza yeni kimlikler dağıtılmıştı.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

2 Ocak 2017’den bu yana ise 87 bin 894 kişi yeni kimlik kartını alabilmek için başvuru yaptı. Başvuruların en yoğun yaşandığı yer, 34 bin 700 kişiyle İstanbul oldu. İstanbul’u 20 bin 972 kişiyle
Başkent Ankara izledi. İzmir’den 12 bin 989, Antalya’dan 9 bin 285, Bursa’dan ise 9 bin 191 kişi yeni kimlik kartlarını alabilmek için başvurularda bulundu.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar nelerdir?

Müracaat esnasında, nüfus müdürlüğü personeli, başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasını sorgulanarak, kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilmekte.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

Kimlik kartlarımızı nasıl alacağız? İşte yapmamız gerekenler

Öncelikle kimlik kartı almak için 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. 15 yaşından büyüklerin yurt içinde bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklerimize şahsen başvuru yapması gerekmekte. Bunun için en yakın nüfus müdürlüğüne müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecekler.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan gidilebileceği gibi zaman kaybıyaşamamak adına randevu alarak da gidilebilecek.

Randevular “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, ya da”Alo 199″ çağrı merkezinden randevu alınarak başvuru yapılabilecek. Randevusuz ise ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen gidilerek yapılabiliyor.

Çipli kimlik kartı başvurusu yapmak için tıklayınız 

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar
Çipli kimlik kartı için gereken evraklar; Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafınız ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik belgesi veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin yanınızda olması kafi.

Başvuru belgesi iki nüsha hazırlanacak ve başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

15 yaşını tamamlamayan gençler ve çocuklar için ebebeyn ya da vasileri başvuruda bulunabilecek. Başvuru esnasında talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmayacak. İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunamayanların başvuruları ikamet adreslerinde alınabilecek.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

Pasaport yerine geçebilecek


Çipli kimlik kartları, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine de kullanılabilecek.

Yenileme ücreti ne kadar olacak ?

Kanuni bildirim süresi dışına çıkmayan durumlarda; doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 15,00 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30,00 TL ücret talep edilecek.

Kimlik kartları posta ile ulaştırılacak

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler yapılacak, fotoğrafı taranacak, biyometrik verileri alınacak ( başvuru sahibinin her iki eli için parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi alınması ).

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

 

Şifre verilecek

Başvuru sonunda kişilere kapalı bir zarfta 6 haneli PIN bulunan şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemler gerçekleşirken kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktif edilmeyecek. PIN kodu ancak ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

Başvuru sonrası yapılan değerlendirmeden sonra çipli kimlik kartınız hazırlanarak, başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adrese PTT Kargo ile teslim edilecek.

Kayıp kimlik kartları için ne yapılabilir ?

İlk olarak kimlik kartınızı kaybettiğinizde en kısa sürede İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunmalısınız.

Böyle bir durumda zaman kaybetmeden Alo 199 numaralı çağrı merkezini arayarak kimlik kartınızın kaybolduğunu bildirerek kimlik kartınızın pasif edilmesini sağlamanız ise işlem güvenliği açısından son derece önemli.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

PIN Şifresini unutanlar ne yapmalı ? PIN Şifresi nasıl değiştirilir ?

 • PIN şifrenizi unutmanız halinde, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi yenilemeniz mümkün.
 • PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması kafidir.
 • PIN şifrenizi yenilemek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, PUK numaranızı girmek gibi metodlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.
 • Kiosklarda şifrenizi yenilerken görevliler dışında hiç kimseden yardım istememeli ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmamalısınız.
 • PIN Şifrenizi zaman zaman değiştirmenizi güvenliğiniz açısında yararlı buluyoruz.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar

Çipli kimlik kartları kaç yıl geçerli ?

Çipli Kimlik kartlarının geçerlilik süresi on (10) yıldır.

Geçerlilik süresi dolmadan kimlik kartı alınabilir mi?

Çipli kimlik belgesi

Aşağıdaki durumlarda yeni kimlik kartı alınabilir;

 • Kart üzerinde yer alan bilgilerden herhangi birinin değişmesi
 • Kart üzerinde tahrifat
 • Kırılma
 • Elektronik bilgi okumayı engelleyen bir durum olması
 • Çipli kimlik kartının kaybedilmesi
 • Çipli kimlik kartı ile elektronik olarak kimlik doğrulama yapılamaması veya periyodik güvenlik değerlendirmeleri sonucunda kimlik kartının kullanılmasına engel teşkil edecek bir durumun  tespit edilmesi gibi haklı bir nedenle mümkündür.

Çipli kimlik kartı için gereken evraklar yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz…

 

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın