Sağlık

Çocuklarda Diş Sağlığı


Çocuklarda Diş Sağlığı

Dişlerimiz anne karnında yaklaşık 11. haftada yerleri belirlenir. Bir bebek dünyaya geldikten sonra genetik faktörlerinde etkisi 4 ila 6. ay arasında ilk dişlerini çıkartır. Diş çıkarmak minik bebekler için sıkıntı veren ve sancılı bir dönemdir. Daha önceki yazımızda evde doğal diş jeli yapımı ile ilgili tarif vermiştik onu kullanarak bu dönemi daha az sıkıntılı olarak atlatabilirsiniz. Çocuklarınızın dişleri çıkmaya başladıktan sonra bakımına da özen göstermelisiniz. Temiz bir tülbenti ıslatıp parmağınıza dolayarak bebeklerinizin dişlerini silmeniz diş sağlığı için atacağınız ilk adımdır. Bebeğinizin 1 yaşından itibaren sadece su ile fırçalamaya başlamalısınız. Bebeğiniz büyüdükçe kendisi de heves edecektir. Rutin oluşturmak önemlidir. Mesela sabah kendisi fırçalamaya çalışırken akşam fırçayı elinize alıp akşamları anneler, babalar fırçalar deyip siz özenli bir şekilde fırçalamalısınız. Bu tarz alışkanlıklar erken yaşta kazanılan edinimlerdir. Çocuklarınız için seçeceğiniz ürünlerin allerjenler, florid,  suni renklendirici ve aşındırıcılar içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.  Günde iki kez dişler muhakkak fırçalanmalıdır.

Dişlerinde hiç sorun olmayan bir çocuk 2,5-3 yaş aralığında ilk diş hekimi ziyaretini yapmalıdır sadece dişlerini göstererek dolayısı ile gülümseyerek ilk ziyaretini atlatmış olur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

 

Çocuklarda Diş Sağlığı ; Süt dişlerindeki çürükler muhakkak tedavi edilmeli

Tedavi edilmeyen süt diş çürükleri, ağrı, koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğuna sebep olur. Erken dönemde tedavi edilmeyen çürük dişler çekilmek zorunda kalır ve diş çarpıklığı, çene yapısında bozukluk, çekilmedikleri zaman ise genel sağlık problemlerine neden olur. Süt dişlerindeki çürükler, sadece çocuğun yaşam boyu unutmayacağı ağrı tecrübeleri edinmesine sebep olmaz, aynı zamanda gelecek olan kalıcı diş tohumlarına zarar bile verir.

Kalıcı dişler ne zaman çıkar nasıl korunmalıdır?

Çocuklarda genellikle kalıcı ilk diş 6 yaşında çıkan birinci büyük azı dişidir. 6 yaş çocukların daha ağız hijyenini çok iyi beceremedikleri bir yaştır, buna karşın çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri mevcuttur. Bu sebeple  6 yaş dişleri öncelikli olarak korunmalıdır. Ergenlik dönemlerine kadar (12-13 yaş) karışık dişlenme sona erer mutlaka yılda 1 kez diş hekimine götürmeli ve bütün yeni gelen kalıcı azı dişine fissür (koruyucu uygulama) örtücü uygulatmalıdır. Böyleye çocuk yetişkin olmaya başladığında ağzında hiç çürüğü olmayacak ve ağız hijyen alışkanlığı yerleşmiş, bundan sonraki diş hekimi ziyaretleri kontrol amaçlı ve gülümsemek için olacaktır.

Daha fazlası için Facebook fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın