Spor

Çocuklarda Spora Başlama Yaşı ve Branş Seçimi


Çocuklarda Spora Başlama Yaşı ve Branş Seçimi

Ailelerin çocuk gelişimde akıllarını karıştıran bir konudur spora kaç yaşında başlamaları gerektiği ve hangi branşı seçecekleri. Birlikte bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım.

Çocuklarda Spora Başlama Yaşı ve Branş Seçimi

Çocuklarda Spora Başlama Yaşı ve Branş Seçim

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Erken Çocukluk Döneminde  hangi spor dalları çocuğuma uygun?

Bebeklik kategorisinden çıkan 2-3 yaşlarında bir çocuk koşmak, zıplamak, sıçramak gibi temel basit  hareketleri kendiliğinden öğrenir yapar. Nitelikli ve bir branşa uygun spor becerileri kazanımı için bu yaş aralığı çok erken. Bu dönemde parka oynayabilir, salıncakta sallanabilir, evebeyn kontrolünde havuzda oynayabilirler. 4-6 yaş arasında dans edip, ip atlayabilir, topları yakalamak, fırlatmak, iki veya dört tekerleri olan bisikletlere binebilirler. 6 -7 yaşından sonra çocukların ince motor becerileri, güvenlik duygusu artar. Artık takım sporlarına başlayabilirler. 3 gün beden kuvvet tarzı hareketler, mesela bir yerlere tırmanmak gibi aktiviteler kas ve kalp tabi beden sağlığı  için önemli. Spor türleri çocuklar için erken dönemde oyun olarak görülmeli. 3- 5 yaşında çocuktan nitelikli başarı isteği göstermemeli ve hırs dürtüsüne sebep olacak eleştirilerden uzak durmalısınız.

Hangi Spora Ne Zaman Başlanabilir?
Futbola başlama yaşı  8 -9 yaşlarında başladığında teknik kabiliyet kazanılmaya başlanıyor ve 10-12 yaşlarında da takım oyununa katılabiliyor. Yüzme için en ideal  başlama dönemi 5 -6 yaş aralığı. Basketbola 10- 12 yaşlarda başlayabilirler. Bale için uygun dönem 4-6 yaştır. Jimnastik için ideal olan dönem 5-6 yaştır. Ancak 4- 5 yaşında oyunla bu aktivite ile tanıştırılabilir.

Spor yaparken en önemli unsur nedir?

Çocuk yapacağı sporu sevmeli. İlerde profesyonel mi yoksa sosyal aktivite yaşam tarzı amaçlı mı tercih edilecek, aile ve çocuk birlikte bu kriterlere göre karar vermeli. Anne babanın birincil hedefi çocuğun mutlu olmasını sağlamak olmalı, sabırlı ve motive edici davranılmalı. Okulda, spor kulüplerinde veya mahallelerde arkadaşları ile  spor yapmasına olanak sağlanmalıdır. Öğretmenin sevilmesi de gerekiyor. Tercih edilen aktivitenin güvenli olması, çocuğun fiziksel özelliklerine uygun olması da gerekli.

Çocuklarda Spora Başlama Yaşı ve Branş Seçimi

Spor Çocuğunuza Hayatında Ne Katar?

Çocuk spor yaparak daha sabırlı olmayı öğrenir. Özellikle takım oyunlarında paylaşımı, birlikte hareket etmenin önemini takım ruhunu kavrar. Araştırmalar şunu göstermiştir ki spor yapan çocuklar kötü alışkanlıklardan kendini korur derslerinde de yüksek oranda başarılı bireyler olurlar. Sosyal anlamda da özgüveni yüksek ve gruplar içinde parlayan çocuklar olurlar. Sağlık açısından faydalarını söylememize gerek yok sanırım.

Çocuklarımızı sevecekleri bir dalda spora yönlendirmek ve desteklemek biz anne babaların en önemli sorumluluklarındandır.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın