Sağlık

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi Nasıl Baş Edilir ?


Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi Nasıl Baş Edilir ?: Çocuklar genelde 3/4 yaşlarında keşfederler tırnaklarını yemeyi, bu gibi tırnak yeme alışkanlığı  30 yaşındaki insanlarda bile görülür. Genelde ergenlik çağındaki gençlerde sık olmasada bazen yetişkinlerde en sık rastladığımız problem tırnak yeme problemidir.

Tırnak Yeme Problemi Nasıl Baş Edilir ?

Özellikle 3/4 yaşlarında başlayan bu gibi davranış aileleri çok telaşlandıran ve çocuklarına kızmalarına tepki göstermelerine yol açan davranıştır. Fakat çocuklara kızmak  bağırmak bir çözüm yolu asla  değildir. Ebeveynler çocuğa bağırıp kızmak yerine buna iten davranışın nedenlerini araştırmalıdırlar, çocuğun ve ergenlerin içinde bulunduğu yaş döneminin özelliklerini öğrenmeliler, çocukların yaşadığı stres sıkıntılarıda göz önünde bulundurmalıdırlar.

Bu gibi araştırmalara göre kız çocuklarının daha fazla tırnak yeme alışkanlığı gösterdiği bilinmektedir. Bunların en etkili sebebi ise toplumsal rollerle açıklanabilir. Kız çocuklarımız daha çok baskıcı yetiştirilmekte ve kendilerini fazla ifade etmelerine az izin verilmektedir. Bu gibi durumlarda kız çocukları için büyük bir stres topu oluşturmaktadır. Farklı davranış problemlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi Nasıl Baş Edilir ?

Tırnak Yeme Problemi

Tırnak Yiyen Bir Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Tırnak yemenin davranışının bir çok sebebi olabilir. Aileler öncelikle çocuklarını gözlemlemeliler ve içinde bulunduğu dönemlerin özelliklerini içeriklerini bilmelidir. Kreş ve Anaokulu, Okul öncesi dönem çocuklarında birbirlerinden görerek tırnak yeme davranışını taklit etme hareketleri bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra okul öncesi kişiliğin oluşum temelleride atılır ve bu dönem çocuklar için bir geçiş evreleridir. Çocukların kendini kontrol edebilmeleri tuvalet eğitimleri, kardeş kıskançlıkları gibi olaylar çocuk için birer stres kaynağıdır. Okul çağı çocuklarında ise okula uyum sıkıntıları, arkadaş edinme, öğretmeni sevmeme,ders başarısızlıkları, aile içi problemler, aile içi şiddet, kendini ifade edememe, okulda yaşanan sıkıntı verici olaylar gibi sorunları tırnak yeme davranışlarını tetikleyebiliyor.

Çünkü okul çağı dönemindeki bir çocuk için okul, arkadaş ilişkileri çok önemlidir. Çocukların çevresinin oluşmaya başladığı bir dönemlerdir. Bu yüzden okula da öğretmenlerle, arkadaşlarıyla dersleriyle yaşadığı en minik sorununda bile çocuğun stres yaşaması ve stres tepkisi vermesi kaçınılmazdır.

Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Çocuklarımızın en fazla örnek aldığı kişiler ailelerdir. Çocuk bu gibi davranışlarından dolayı asla azarlanmamalıdır, cezalandırılmamalı veya korkutulmamalıdır. Aileler çocuğuklarını gözlemlemelidir, çocuklarına sıkıntı veren bütün konularla ilgili çocuklarıyla konuşulmalı ve birlikte çözüm yollarını aramalıdırlar. Çözüm bulamasa bile sadece çocuğunu dinlemek, onun sıkıntılarını anlamak çocuğuna kendini iyi ifade etme fırsatını tanımak bile çok yararlı olacaktır.

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi Nasıl Baş Edilir ?

Tırnak Yeme Problemi

Çocuk kendini değerli, dinlemeye layık birisi olarak görecektir. Bu davranışlarını ne zamanlar, nerelerde hangi sıkıntılar içinden ve yüzünden yaptıklarını anlamaya çalışmak çok önemlidir. Tırnak yemeye başladığı zamanlar çocukların dikkatlerini başka yerlere, sevdiği bir etkinliğe, yada aktivitelere yönlendirilmelidirler. Ergenlik çağındaki özellikle kızlarda, dış görünüşlerine ve bakımlarına önem vermeye başladıkları zaman tırnak yeme davranışlarında azalma olduğunu göreceksiniz.

Tırnak yeme alışkanlığı davranışı, başladığı zaman ebeveynler çocukların üzerine gitmezlerse, çocuğa kızmaz ve bu davranışlarını görmezden gelirse bu davranışı zamanla yok olacaktır. Bazen çocuklar ilgi görmek için çeşitli yollara davranışlara başvururlar ve ebeveynler bu davranışlara karşılık tepki gösterirlerse çocuklarının bu davranışlarını pekiştirmiş olurlar ve davranışı yapmaya devam ederler. Eğer aileler görmezden gelirlerse çocuk davranışı devam etmekten vazgeçecektir.

Tabi bu gibi durumlarda istisnalar karşımıza her zaman çıkabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çocukların okulda, arkadaşları arasında ve aile içlerinde sıkıntıları varsa, kesinlikle bunlarda ayrı bir şekilde araştırılmalıdır, çocuk gözlenmeli ve sorunun kaynağı neyse bulunmalıdır.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Başka Sağlık Konularımıza da Göz Atmak İstermisiniz Tıklayınız

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın

1 Yorum