Sağlık

Çocuklarda Zehirlenme Durumlarında Neler Yapmalıyız?

Çocuk Zehirlenmeleri

Çocuklarda Zehirlenme Durumunda Yapılacak İlk Müdahaleler Nelerdir?

Çocuklarda zehirlenme denince genel olarak yiyecek olmayan her türlü maddenin vücuda alınması anlaşılır. Çocuklardaki zehirlenmelerin neredeyse tamamı intihar amacıyla değil, çocuksal merak sonucu “tesadüfen” meydana gelir. Bu nedenle kalıcı hasar ve ölüm vakaları çok azdır.

  • Zehirlenme merkezlerine bildirilmiş olan 30.000 çocuk vakasından”sadece” 36’sı ölümle sonuçlanmıştır. Ne var ki, şimdi vereceğimiz veriler üzerinde düşünülmesi gerekir: Ölümle sonuçlanan bu 36 vakanın 5’inde çocukların vücuda alınan maddenin zehirlemesi sonucu değil, ilk müdahaleyi yapan kişilerin abartılı veya yanlış müdahalesi sonucu hayatlarını kaybetmiş olmaları düşündürücüdür. Bu nedenle çocuklarda zehirlenme vakalarında, aşırı yoğun tedavi konusunda ne kadar uyarıda bulunulsa azdır.

Hangi Durumda Ne Yapmalısınız?

Çocuğun bilinci yerinde değil:

• Hayati fonksiyonlarını kontrol edin!
Nefes? Kan dolaşımı? Kendi başına nefes alabiliyorsa:

Sabit yan yatış konumuna getirin ( 112 Acil Yardımı Arayın )
Nefes alamıyorsa: Suni solunum yaptırın ( 112 Acil Yardımı Arayın )

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

İlaç Zehirlenmesi Çocuğun bilinci yerinde:

• İlaç mı içti? Çocuğa herhangi bir müdahalede bulunmayın ve aşağıdaki soruları açığa kavuşturun:
• Hangi ilacı içmiş (paketi duruyor mu?)
• En çok kaç adet içmiş olabilir? • ilacın vücuda girmesinden itibaren en çok ne kadar zaman geçmiş olabilir?
• Çocuk kaç kilodur?
• Çocukta herhangi bir değişiklik görülmekte midir?

Yukarıdaki bilgiler tamamlanır tamamlanmaz çocuk/aile doktoru, en yakındaki hastane veya 112’yle telefon irtibat! kurulmalıdır. Yukarıda sıralanmış olan sorular yanıtlandığında, bir zehirlenmenin  söz konusu olup olmadığı ve hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda net bir görüş ortaya çıkar.
Ek Bilgi : Çocuk ilaç almışsa, ancak istisnai durumlarda bilincini kaybeder. Bilinç kaybı daha çok kirli gazlar ve duman yüzünden gerçekleşir bu durumda çocuğa yardımcı olacak kişi kendi güvenliğini de dikkate almalı ve odayı havalandırmalıdır; ayrıca çocuğun bulunduğu yerden derhal açık havaya çıkarılması gerekir.

Yakıcı Madde Zehirlenmesi Yakıcı bir madde mi içti?

Sıvı bitki gübreleri, birçok tuvalet ve ev temizlik malzemeleri, özellikle de bulaşık makinesi deterjanlarının yakıcı etkisi vardır. İlk müdahale açısından içilen maddenin asitik ya da alkalik bir çözelti olmasının bir önemi yoktur. Ağız bölgesinin yanması genelde çok acı verir; bu durumda çocuk aşırı ağlar.

 İlk Yardım Önlemleri:

• Maddenin katı parçacıklarının ağızdan uzaklaştırılması
• Çocuğa ağızdan (su, çay gibi) sıvı verilmesi

Bu önlemle yakıcı maddenin sıvıyla inceltilerek vereceği muhtemel zararın sınırlandırılması mümkündür. Çocuğa mümkün olduğu kadar çok miktarda sıvı verilmesi gerekmektedir, çoğu durumda bu sayede çekilen acıda azalma görülür.

Önemli: Kusma mutlaka engellenmelidir! Kusma sırasında yakıcı madde yemek borusu ve ağza zarar verir. Bu nedenle içirilen sıvı büyük yudumlar halinde verilmemelidir. Gazlı içecekler (soda, kola gibi) de aynı nedenle uygun değildir.

Bu işlemden sonra çocuk tedavi edilmek üzere hastaneye götürülmelidir. İlaç konusunda olduğu gibi, herhangi bir önlem almadan önce aşağıdaki soruların açıklığa kavuşturulması gereklidir:

Çocuklarda Zehirlenme

  1. Meyve, bitki ya da mantar mı yedi?
  2. Ne yenmiştir? Bu noktada mümkünse yenilen bitki parçalarının ne oldukları bulunmaya çalışılmalıdır.
  3. En çok kaç adet yenmiş olabilir?
  4. Maddeler ne zaman yenmiştir?
  5. Çocuk kaç kilodur?
  6. Çocuğun şikayetleri nelerdir?

Eğer mümkünse bir hastaneden veya acil yardımdan telefon yoluyla bilgi alınmalıdır. Önlem alınıp alınmaması ve eğer alınması gerekiyorsa hangi önlemlerin alınması gerektiğine dair bilgi ilk müdahaleyi yapan kişiye oradaki tıbbi uzman tarafından anlatılacaktır. İkilemde kalınması veya vücuda alınan maddenin tam tanımlanamaması durumunda çocuklarda zehirlenme halinde uygulanacak genel kurallar uygulanır.

Ek Bilgi :
Normal koşullar altında doğada bulunan tüm meyveler herhangi bir çocuk tarafından hiçbir sıkıntı çekilmeksizin hazmedilebilir.

Süs bitkileri

Özel bahçelerde bulunan süs bitkilerinin bazı kısımlarının zehirleyici etkisi küçümsenmemelidir. Bu tür bir maddenin yutulması durumunda bahçenin sahibine bitkinin adı sorulmalıdır.

Mantar Zehirlenmesi Zehirli Mantarlar

Yenen mantarı yalancı kuzugöbeği veya zehirli çay mantar! gibi öldürücü zehirli mantarlardan olup olmadığı derhal açığa kavuşturulmalıdır. Bu durumda, tedavinin başarılı sonuç vermesi ancak hemen müdahale ile mümkündür. Mantarın vücuda girmesinden 7-24 saat sonra ishal ve kusmayla birlikte yoğun sancılar ortaya çıktıktan sonra başlayacak bir tedavi genellikle işe yaramaz. Bir mantarın hangi türden olduğunun tespit edilebilmesi için bulunduğu yerin tarifi de (çimenlik ya da ormanlık arazi) çok önemlidir.

Duman Zehirlenmesi

Bir yangın sırasında oluşan dumanın solunması, akciğer fonksiyonlarına ciddi şekilde zarar verebilir.

En Önemli İlk Tedbirler:
• Çocuğun yangın bölgesinden uzaklaştırılması.
• Çocuğun akciğer faaliyetini koruyabilmesi için derhal tıbbi yardım alması.
• Kurtarıcının kendi kendini koruması. Ağız ve burun dumandan korunmalıdır. Tam anlamıyla kendinde olmayan bir kurtarıcının pek yararı olmaz.

Zararlı maddenin bir kereliğine solunması genelde fiziksel bir zarara neden olmaz. Kuşkuya düşülmesi durumunda gene de bir tıbbi merkezden bilgi alınabilir.

 Zehirli Maddelerin Deri Üzerinden Vücuda Girmesi

E 605 isimli bitki koruyucusu ve bazı çözücüler gibi birtakım maddeler aynı zamanda deri üzerinden de vücuda girip zehirlenme vakalarına yol açabilirler. Bu maddelerin olası yakıcı etkileri ikinci bir tehlike kaynağıdır.
Önlemler:
• Zehirli maddeyle temas etmiş kıyafet dikkatli bir şekilde çıkartılmalıdır.
• Kurtarıcı kendini korumalıdır; En iyisi eldiven kullanmaktır, yapılacak işler bittikten sonra eller ılık suyla yıkanmalıdır.
• Derinin zarar görmemiş olması ve acı hissedilmemesi halinde; Deri sabunla yıkanmalıdır.
• Acil Yardım aranmalı ve başka hangi önlemlerin alınması gerektiği öğrenilmelidir.

 

Makalemizi Beğendiyseniz Takip İçin  Facebook  Sayfamızı Beğenebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın