Sağlık

Çocuklarda zeka geriliği nedir – Nasıl Anlaşılır


Çocuklarda zeka geriliği nedir Nasıl anlaşılır

Zeka geriliği , doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında çeşitli nedenleri olabilir. Doğum öncesindeki, zeka geriliğine bakıldığında, kromozom sorunlarından yani, genetik anlamda geçiş ile geçen bir takım kromozom problemleri olmasıdır ve bunlardan en çok bilineni ise down sendromu dur. Bunun dışında, kronik bir takım metabolik hastalıklar zeka geriliğine yol açabilir.

Doğum öncesinde, annenin geçirmiş olduğu ağır enfeksiyonlar, annenin aşırı derecede alkol tüketmesi, annenin bir takım beslenme bozuklukları da zeka geriliğine neden olabilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Zekanın doğum sırasında var olan bir takım problemlere bağlı olarak ta gelişemediği görülmektedir. Özellikle doğum sırasında, bebeğin oksijensiz kalması, uzun süre doğum için beklemesi ve çıkımda bazen uzun süre kalması, erken doğum, düşük ağırlıklı doğum da zeka problemlerine yol açabilir.

Zeka Geriliği Olan Çocukların Eğitimi

Hafif derecede zeka geriliğinde, bir destek ve yarım ile, ilkokulu bitirme derecesine kadar gelinebilir. Kendi hayatını gayet kolay bir şekilde devam ettirebilir, çeşitli basit, ufak tefek işler yapabilirve bu konuda bir eğitim alabilir.

Orta derecede zeka geriliğinde ise ilkokul 1-2 düzeyine kadar gelebilir. Sayı sayma, basitçe okuma yazma ve benzeri bir takım şeyler öğrenebilir, basit yönergeler anlaşılabilir. Bu kişiler ile de destekle, ufak tefek işler yapabilen ve kendi geçimini sağlayabilirler.

Ağır derecede zeka geriliklerinde, yapılabilecek eğitimler mümkün değildir. Bu tür zeka problemi olan kişilerin, genelde bir aile içinde yada bir kurumda bakılması ve mutlaka gözetim altında tutulması gerekmektedir. Tedavide, özellikle uyuyamıyorlar ise yada karşıdaki insanlarda ciddi bir rahatsızlığa yol açıyorlar ise , kendilerine yada bir başkasına sıkıntı veriyorlarsa, böyle bir durumda antipsikotikler ile tedavi edilmelidir. Bu şekilde daha rahat uyumasını, daha güzel bir gün geçirmesine yardımcı olmuş oluruz.

Çocuklarda zeka geriliği nasıl anlaşılır

Çocuklarda zeka geriliğini anlamak için önce şüphelenmek gerekir. Çocuğun uyum sağlayamamasından, yeni şeyler öğrenememesinden, konuşmasının gecikmesinden, bir şeyleri anlatıldığında kavramasının gecikmesinden, özellikle yaşı biraz daha büyük çocuksa, soyut kavramları bir türlü öğrenememesinden, ailenin mutlaka şüphelenmesi ve çocuğu bir test için hekim ile karşılaştırması gerekmektedir.

Konularımızdan anında haberdar olmak için facebook fan sayfamızı beğenmeyi unutmayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın