Sağlık

D Vitamini Eksikliği


D Vitamini Eksikliği

D vitamini nedir ? D vitamin eksikliğinin yol açtığı Rahatsızlıklar Nelerdir?  D vitamin eksikliği nasıl tedavi edilir? Bu sorulara ışık tutmaya çalışacağız.

D vitaminini en yoğun olarak tabi ki güneşten alırız günde 12-15 dk aldığımız güneş D vitamini ihtiyacımızın büyük bölümünü karşılar. Bolca güneş alan bir ülkede yaşamamıza rağmen özellikle de kadınlarda sıkça D vitamini eksikliği görülüyor.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

D vitamini nedir ?

Güneş ışınları ile vücudumuza giren D vitamini cildimizde D3 vitaminine çevrilir. D3 vitamini karaciğere ve böbreklere taşınır. Böbrekler de D3 vitaminini, aktif D vitaminine dönüştürür. D vitamini eksikliği kendini kemik ve kas ağrıları, zayıflıkları veya kas spazmları ile belli eder.

D vitamininin en önemli  görevi gıdalar vasıtası ile alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için en  önemli minerallerdir. D vitaminin birincil görevi kemik sağlığını korumaktır.
Artık bilinmektedir ki D vitamini sadece kemik sağlığı için değil  vücudu üst solunum yolları enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara karşı korumakta ve gribe karşı direnç sağlamaktadır.

D vitamin eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklar nelerdir?

Vücutta yeterli miktarda D vitamini bulunmaması durumunda kemiklerde depolanan kalsiyum seviyeleri de düşer ve kemiklerde kırılma riski artar.

Osteoporoz ve Kemik Erimesi: D vitamini ile bağırsaklar kalsiyumun emilimini sağlar. Yeterli oranda kalsiyum kana karışmadığında kemik erimesi ve osteoporoza neden olur ki bunun sonucu özellikle ilerleyen yaşlarda kolay kırılan kemikler olarak karşımıza.

Kas ve Sinir Sistemi:  Yapılan araştırmalar göstermiştir ki D vitamini desteği kişinin düşme riskini % 22 oranda azaltmıştır. D vitamini kasların ve vücut dengesinin iyileşmesinde etkilidir.

Kalp ve Damar Hastalığı:  D vitamini eksikliğinin kalp krizi ve kalp yetmezliği riskini arttırdığını artık biliyoruz.

Prostat Kanseri: D vitamini eksikliği bulunan erkek bireyler prostat kanseri riski taşırlar.

D vitamini hücre büyümesini düzenlemekte önemli bir role sahiptir. Çeşitli araştırmalar D vitamininin kanseri tanımlayan kontrolsüz hücre çoğalmasını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Diğer Sağlık Sorunları: D vitamini eksikliğinin risk oluşturduğu bilinen diğer rahatsızlıklar;

 • Obezite
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • MS hastalığı
 • Romatoid artrit
 • Kireçlenme
 • Gut hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Depresyon
 • Alzheimer hastalığı
 • Kronik halsizlik sendromu
 • Fibromiyalji
 • Kronik ağrı
 • Dişeti hastalıkları
 • Sedef hastalığı

Hemen her diyetisyen günümüzde belli tahlilleri istedikten sonra hastalarına uygun yolu çizerler bunlardan bir tanesi de D vitaminidir. Yağ hücreleri kandaki D vitaminini emer ve bu da vücutta D vitamini eksikliğine neden olur. Belkide kilo verememe sebebiniz D vitamini eksikliği olabilir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamin eksikliği nasıl tedavi edilir?

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

GÜNEŞ: D vitamini almanın en kolay yolu güneşlenmektir. Tavsiye edilen, eğer D vitamini eksikliğiniz yok ise, her mevsim günde 20 dakika kadar koruyucu kremi kullanmadan yüzünüzü, kollarınızı veya bacaklarınızı güneşlendirmenizdir. Güneş kremleri az faktörlü de olsa vücudun D vitamini üretimini engel olur bu nedenle kullanılmamalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için güneş ışınlarının dik ve yakın olduğu saatleri tercih etmemeniz doğru olandır.

Vitaminler:  D vitamini takviyesinin en iyisinin D3 vitamini olduğudur. Doğru doz alımı da en az tercih edilecek ürün kadar önemlidir.

Gıdalar: D vitamini eksikliğini gıdalar yolu ile almak oldukça zordur. Bunun için bir günde onlarca yumurta sarısı tüketmeniz gerekir bu da çok mümkün değildir. D vitamini açısından yağlı balıklarda oldukça zengindir somon, sardalya gibi bu balıkları tüketmeniz de faydalıdır ancak D vitamini eksikliğinize çare olamaz.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın