Genel

Damacana ve Pet Suyun Zararları Nelerdir ?


Damacana ve Pet Suyun Zararları Nelerdir ?: Öncelikle Damacana nedir bunu açıklayalım. İçtiğimiz su ya da farklı herhangi bir sıvı koymak için, taşımak için yapılmış, dolgun şişkin karınlı, dar ağızlı, içinde su korunan büyük şişedir. Damacana sularının birçoğu sağlık standartlarına hiç uygun değildirler. Uygun ortamlarda koşullarda depolanması ve dağıtımı yapılmayan, mikroplu zararlı bakterin kaynağı olan damacana sularının bazıları ishal, şeker, kalp ve kanser hastalıklarına kadar pek çok hastalığa yol açıyorlar.
Plastik ambalajları satın alırken lütfen altına bakınız üçgen içinde 3-6-7 sayıları bulunan plastikler genelde gıda ve içecekler için çok güvensizdirler. Diğerleri yani 1-2-4 ve 5 ise en azından nispeten biraz daha güvenlidir. Damacanalarda 7 numaradır yani ”Polikarbonat”. Pet plastik şişe ise 1 numaralıdır.
Türkiye’de 2013 senesinde yıllık kişi başına ortalama Su tüketimi ise 54 litre Pet, 81 litre Damacana (toplam olarak 135 litre Ambalajlı Su) olarak gerçekleşmiştir.

Damacana ve Pet Su Zararları Damacana ve Pet Su Zararları

Damacana ve Pet Suyun Zararları Nelerdir ?

Polikarbonat Damacanalar genellikle dönüşümlü ambalajlardır. Her su dolumundan önce tam otomasyon sistemlerle işlemlerle yıkanması ve hijyen sterilizasyon işlemine tabi tutulması gerekmektedir. Yıkama temizleme işleminin ise Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun şekilde minimum 55 derece veya üstü bir ısıda gerçekleştirilmelidir. Damacanalar ambalajlama dolum işlemlerinden önce bir dış yıkama ünitesinden, 4 ayrı iç yıkama bölümünden geçmektedirler.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bu iç yıkama ünitelerinde deterjanlı, sıcak su ve dezenfektanlı suyla yıkanılmaktadır. Sorunda burda işte genelde son durulama işlemlerinde yeteri kadar temiz su kullanılmadığından kaynaklanır. Bu durumda genellikle deterjan ve dezenfektan kalıntıları kalabilir. Özellikle Damacana’ların en fazla 50/60 defa kullanılması gerekmektedir. Peki sizce kaç defa kullanılıyorlardır? Özellikle eskimiş yıpranmış kötü ve pis görünen su damacanalarını lütfen evlerinize almayınız.

Su damacanalarının 14 derecede muhafaza edilmesi gereklidir, ülkemiz şartlarında özellikle yaz mevsimlerinde bu mümkün değildir. Bakanlık açıklamalarında bugüne kadar yapılan dolum tesisleri, damacanaların doğru düzgün denetlenmediğinden dolayı kesin olarak ortaya koyuyor. Bakanlığın ruhsat izni verirken sıkı bir denetim yaptığı, ama sonra denetimi firmalara bıraktığı için, kendilerinin ise 3 ayda bir firmalar tarafından getirilen örnek numuneleri denetlediği, şişelenmiş hiçbir ürünleri ise bugüne kadar hiç denetlemediği incelemediği ortaya çıkıyor.

Damacana ve Pet Su Zararları

 

PET Şişe Su zararları

Pet : (Polyethylene terephthalate), Plastik pet şişe hammaddesinde içeriğindeki kimyasallar ve dioksinler, sıcak su, sıvı ve asit içeriklerle temas ettiklerinde şişe veya kabın içinde bulunan sıvılar veya su, yemek, gıdalar, içeceğe direk geçiyorlar. Bunlarda endokrin bozuculardır ve hormonal dengelerini bozucu çok etki gösterirler.
Dicle Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) Bir araştırmada, plastiklerin temas ettiği gıdalar ve içme sularına ”Chimassorb 81, Oleamide ve Irgafos 168” isimli plastik katkı maddesinin geçtiği belirlendi. 8 gün gün ışığında bekletilen pet şişelerinde ise antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene (BHT) maddeleri tespit edilmiştir.
Söz konusu olan kimyasalların uzun vadede iç organlarına çok ciddi zararlar verebileceğini söyleyen Prof. Dr. Hamdi Temel, “BHT maddesi kan, karaciğerler, merkezi sinir sistemleri için toksik olabiliyorlar. Bu maddeye uzun süreli maruz kalması durumunda direk hedef organlarda hasarlar meydana gelebiliyor dedi. Chimassorb 81 böbreklerde akciğerlerde çok fazla tahrip yapıyorlar. Butylated Hydroxytoluene böbreklere, akciğerlere, solunum sistemlerine çok fazla zarar veren maddelerdir” dedi. , Özellikle cam yada eskiden kullanılan toprak küpleri kapları, testileri tavsiye ediyoruz.
Plastik şişelere karşı mücadele eden “Ban The Bottle” hareketinin verdiği verilerine göre; Amerika Birleşik Devletleri’nde ABD yılda 50 milyar plastik şişe kullanılıyorlar.

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın