Sağlık

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak


Öncelikle sizlere  tanımını yapalım. Tıp diliyle ”Östrojen ve progesteron” içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça çiftlerin eşlerin tercih ettiği bir korunma yöntemidir. Hamilelik kadın yumurtalıklarında üretilen, yumurta ile erkek sperm hücrelerinin birleşip döllenerek rahim içine yerleşmesi sonucunda meyana gelir. Gebelik kontrol ilaçları toplumumuzda çokca tercih edilen, doğum kontrol uygulamalarından bir tanesidir.

Bu kullanılan ilaçların içermiş olduğu hormonlardan dolayı düzenli olarak, kullanma durumunda istemediğiniz gebeliklerin oluşumu engellemektedir.
Doğum kontrol ilaçlarının düzenli bir şekilde içmek kontrolün doğru olarak yapılması için gerekmektedir. Üzerinde bir haftalık günlerin yazdığı kontrol haplarını günleri takip edilerek kullanılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Piyasalarda 21 tablet ve 28 tabletten olmak üzere 2 çeşit doğum kontrol hapları vardır. Genellikle adetin 1. ve 5. gün kullanmaya başlanan gebelik kontrol ilacının 21 tabletlik olanları ayda 1 hafta ara verilerek kullanılmaktadır. 28 tablet olan ise doğum kontrol ilacı ise bir haftalık plasebo olan tablet içermektedir. Gebelik kontrol ilaçlarının kullanımı sırasında günlerin dikkatli takip edilmesi, ok işaretlerine göre hapların tüketilmesi etkili bir tedavi uygulaması için oldukça önemlidir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol İlacını 1 Gün İçmeyi Unutursak

İlac unutulmadan her gün sırası ile içmelisiniz. Şayet bir gün ilacın içilmesi unutulduysa, hatırladığınız an hiç zaman kaybetmeden gebelik kontrol hapınızı içiniz. Şayet unuttuysanız diğer ilaç alınırken aynı anda iki hap alınmamalıdır. Birey diğer dozu almalı 1 dozu atlamalıdır. Bu durumlar tek 1 dozda tolere edilcek bir durumdur. Ancak hamile kalma çok düşük olsa da söz konusudur.

Kontrol İlacını 2 Günden Fazla Unutmak

Kontrol ilacını almayı iki günden fazla unuttuysanız, korunma uygulamasının tamamen etkisinin kalkmasına sebep olursunuz. Bu durumdan sonra kişi hap kullanmaya devam etmelidir ama hamile kalma riski söz konusudur. Böyle durumlardan sonra kişi ek koruma yöntemlerini de sadece 1 sonraki aya kadar devam ettirmelidir. 3 ile 5 günden fazla kontrol ilacını içmeyi unutursa yada bırakılırsa, kişi o ay ilaçları içmeyi bırakmalıdır. Değişik yöntemler ile korunmalıdır. Bir sonraki adet döneminizden sonra düzenli olarak  kontrol haplarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrolü

Not: Bu tür doğum kontrol yöntemleri bireylerin özelliklerine göre veya kişisel durumlarına göre uzaman doktor tarafından belirlenen aile planlamasıdır. Kişi kullandığı doğum kontrol ilaçlarını doktorunun tavsiye ettiği şekilde kullanmalıdır. Gebelik kontrol hapı kullanımı esnasında herhangi bir yan etki  veya beklenmeyen bir etki oluşumu durumunda kişiler direkt olarak uzaman doktoruna başvurmalıdır. Doktorunuz uygun görür ise ilaç bıraktırılır ve değişik bir korunma yöntemi tavsiye edebilir.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın