Genel

Dövme Abdeste Engel Olur mu


Dövme Abdeste Engel Olur mu

Yaşadığımız yüzyılda özellikle gençler arasında moda olarak hayatımızda sıkça karşılaştığımız bir süs olarak görülen yada kendini ifade etmenin vücuda yazı, resim yada imgelerle ifadeye dökülmesi. Dövme ile ilgili en çok tartışılan konu dövmenin abdeste engel olup olmadığı konusudur.  Önce dövme işlemini biraz tanıyalım yaptırıp yaptırmamak kişinin kendi hür iradesine bağlı.

Dövme Abdeste Engel Olur mu

Dövme Abdeste Engel Olur mu

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Dövmenin tarihte ortaya çıkışı

MÖ 2000’lerde Antik Mısır toplumlarında dövmenin yapıldığı mumyalarda tespit edilip günümüze konu ile ilgili ışık tutmuştur. Galyalıların, Britonların ve Trakların da dövmeleri vardı. Antik Yunanlar ve de Romalılar, “barbarlara özgü bir simge” saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelerine yaparlardı. Hıristiyanlara dövme yasaklanmıştı.

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövmede en önemli şey hijyendir. Hijyenik şartlarda yapılmayan işlemler her türlü enfeksiyon riskine müsaittir. Mekanın hijyeni kadar uygulama yapılırken kullanılan makinenin sterilizasyonu, boyların sertifikalı ve sağlık için uygun olması vs… Kişisel donanım eldiven, maske, galoş  gibi ürünlerde aynı özenle kullanılmalıdır. Ultrasonik steril makinesi ve otoklav cihazı bu işlemlerin olması gereken en önemli unsurlarıdır.
Dövme yapılacak bölge itina ile temizlenmeli, kıl ve tüylerden arındırılmalı,  alkol , batikon vb. ürünlerle dezenfekte işlemi tamamlanmalıdır. Yapılacak motif kopya kağıt yardımı ile bölgeye yerleştirilir ve uygun bir şekilde işleme geçilir. İşlem bitiminden sonra dövmenin hijyeni çok önemlidir. Belli bir zaman su ile temasından kaçınılmalı ve uygun pomadlar ile kabuk bağlaması engellenmelidir.
Gelelim konumuza

Dövme Abdeste Engel Olur mu

Abdestte farz olan şey suyun vücudun tamamına değmesi ve temizlenmektir. Dövmeyi Peygamberimiz Hz. Muhammed SAV. yasaklamıştır. Müslüman inancında peygamberimizin hayatı ve tavsiyeleri kuraldır dışına çıkılması uygun olmaz. Dövme abdestte tenin hava almasına engel olan bir uygulama değildir oje gibi. Zaten hava almasa dövmeli deri çürür böyle bir şey olmadığına göre de DÖVME ABDESTE ENGEL DEĞİLDİR. Dinimizce yapılmaması uygun olur ama dövmeli insanların abdestsiz olacakları yada ibadetlerini yapamayacakları anlamına gelmez.
Kalıcı Dövme Silinir mi?
Evet silinir. Uygun özelliğe sahip lazer makinesi ile bir kaç seansta dövmenizi sildirebilirsiniz. Ancak iz kalma ihtimali yada deride yanık tarzı izler kalabileceğinizi unutmayın. Dövme yaptırmadan önce çok iyi düşünüp karar vermek sıkılmayacak yada pişman olmayacağınız bir imge olması sonrasında sildirmek için para ve çaba harcamanıza engel olacaktır…
Daha fazlası için Facebook fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın