Sağlık

Dut ile Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?


Hayatın içinde hemen hemen yaşadığımız her bölgede yetişen, çoğumuzun çocukken ağacına çıkıp toplayıp keyifle yediğimiz bir meyvedir dut. Dut ile Egzama Tedavisi mümkün mü? Çeşit olarak beyaz ve kara dut diye ikiye ayrılmaktadır. Yemesi bir o kadar keyifli olmasıyla beraber dut insan sağlığına da oldukça faydalıdır. Her şeyden evvel dut içinde barındırdığı vitamin ve minerallerle güçlü bir mikrop yok edici olarak tanınır.

Beyaz dut; içinde bulundurduğu antioksidanlarla adeta antibiyotik etkisi olan meyvelerimizden biridir. Dut meyve olmasının yanı sıra yapraklarında da asit etkisi yüksek kimyasallar bulundurur. Dut yaprakları birçok böcek tarafından en çok tercih edilen besin kaynakları arasında yer alır.

Dut ile ilgili unutmamamız gereken en önemli konu ise dut dalından kopartıldıktan sonra içindeki kimyasalların hızlı bir şekilde bozulmaya ve özelliklerini yitirmeye yüz tutmasıdır. Dut’u dalından koparıldığı gibi tüketmek en yüksek faydayı sağlayacaktır. Bu nedenden ötürü taze dut ile kurutulmuş dut arasında içerdiği vitamin ve kimyasallar açısından hatrı sayılır bir fark olmaktadır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Fakat her ikisininde vücuda etkileri farklı boyutlardadır. Dut’un insan sağlığına faydaları gerçekten saymakla bitmez. Ancak özellikle sıcak günlerde gelmesiyle, sık görülen egzama hastalığına karşı da oldukça etkili bir meyvedir.

Dut ile Egzama Tedavisi

Dut Egzamaya hastalığına karşı panzehir mi?

Uzun yıllar boyunca insanların yaşantılarını etkileyen egzama hastalığı, bu hastalığı taşıyan insanların adeta korkulu rüyası haline gelmiştir. Ellerde ve vücudun bazı farklı yerlerinde oluşan egzamaya bağlı yaralar yüzünden, sosyal hayatlarında da büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Egzama nedeniyle ellerin ve yüzün sürekli çatlaması ve açık yaralar oluşması egzamanın en belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Bir takım egzama yaraları, hastalarda sürekli acı çekmeye sebep olur. Egzamaya karşı kullanılan tıbbi kremler ve ilaçlar bazen bu durumlarda çaresiz kalabilirler. Bu yüzden dut egzama sorunu yaşayanların özellikle tercih etmesi gereken bir meyvedir. İçinde bulundurduğu kimyasallar ve asitlerle egzamaya karşı güçlü bir panzehir görevi görür. Egzama hastaları dut’u kaynatarak yapacakları bir takım tedavi yöntemleriyle gerçekten tatminkar sonuçlar alabilirler.

Sizler için Saraçoğlu’nun bir kürünü paylaşıyoruz;

Dut ile Egzama Tedavisi

MalDut ile Egzama Tedavisizemeler
1/2 litre klorsuz içme suyu
1 su bardağı beyaz kuru dut
Yarım litre içme suyunu kaynatalım, klorsuz suyun içerisine bir su bardağı beyaz dut kurusu atalım ve 6-7 dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak kaynatmaya devam edelim. Süre sonunda ocaktan indirelim, ılımasını bekleyelim elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyalım ve en az on dakika bekletelim. 1 saat boyunca ellerinizi yıkamamanız önemli. Bir saat sonra ellerinizi temiz suyla durulayalım. Haftada üç kez, toplamda iki hafta bu uygulamayı tekrar edelim. Her defasında mutlaka taze olarak hazırlamalısınız.

Eğer egzamalarınız ayaklarınızda veya eklem yerlerinizde ise hazırladığınız suyu kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine on dakika boyunca dökmelisiniz. Suyu egzamalı bölgelerin üzerine dökerken, yakmayacak derecede ılıktan daha sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Kabın ılımamasına dikkat ediniz. Gerekirse tekrar ısıtmayı ihmal etmeyin.

Dut ile Egzama Tedavisi

Dut ile Egzama Tedavisi  ilk on gün tamamlandığında yaralarda herhangi bir iyileşme gözlenmediği takdirde kür sonlandırılmalıdır.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa haricen bunları mutlaka kullanınız. Burada vermiş olduğumuz kür ancak destekleyici bir tedavi olarak kullanılmalı. Ayrıca, bilmeniz gereken en önemli şey de kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda doktorunuzdan mutlaka görüş alınız. Doktora gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmamalısınız. Acil şifalar dileriz.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın