Sağlık

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?


Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? Doğum haftası normal şartlar altında 40. haftada gerçekleşir. 36 haftadan önce gerçekleşen doğumlara preterm doğum adı verilir bebeğe de prematüre bebek denir. Doğum haftasının neden 40 hafta olarak hesaplandığını daha önceki yazımızda açıklamıştık detaylarını öğrenmek için tık tık.

Erken doğumun bir çok nedeni olabilir bunlardan belirgin olan bir kaçı, anne adayının 4 ten fazla doğum yapmış olması, anne adayının yaşının çok küçük yada çok büyük olması, anne karnından birden çok bebeğin var olmasını sayabiliriz. Bunların dışında genetik yatkınlık, kronik rahatsızlık veya hamilelik ile birlikte gelen tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkları saymak mümkündür.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum belirtilerine bakacak olursak karında sertleşme ve kasılma en önemli erken doğum belirtileridir. Anne adayı karnına avuç içi ile bastırdığında rahimin avucunun altında yuvarlandığı hisseder.  Bu durumda anne karnına yumuşak hareketler ile saat yönünde masaj yapması rahatlatır. Bu durum her zaman erken doğum belirtisi olmaz. Masajdan hemen sonra rahatlama olursa endişe etmeye gerek yoktur. Anne karnında ve kasıklarda oluşan sancılar  diğer erken doğum belirtileridir. Bu sancılar mens dönemindeki sancılara çok benzerdir. Bu belirtiler çoğu zaman bel ağrısı ile de bütünleşebilir. Vajinadan gelen kan ve vajinadan aşırı sulu akıntının gelmesi erken doğumun en büyük göstergesidir. Rahimde tıkaç görevi gören yapının halk arasında nişanın gelmesi diye adlandırılan durumda de erken doğum belirtilerindendir. Aşağı doğru baskı hissi 36 haftadan erken olur ise erken doğum belirtisi sayılabilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden birisi ve ya bir kaçını hisseden anne adayı zaman geçirmeden doktoruna yada sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Erken doğum bebeğim hayatını hem de anne hayatını tehlikeye atan bir durumdur. 36 haftadan daha erken dönemde yaşanan erken doğum vakkalarında bebeğin akciğer gelişimi tamamlanmadığından bebeğin kuvözde yaşama tutulması sağlanmaktadır. Günümüzde erken doğum tehlikesi olan anne adaylarına yapılan ciğer geliştirici iğneler bu durumu azalttığı görülse de risk vardır.

Erken doğum riski olduğu bilinen anne adayları doktor tavsiyelerine uymalı istirahat gerektiren durumlarda istirahat etmelidirler. Aksi halde erken doğum ile dünyaya gelene bebeklerin büyük kısmı yaşatılsa da hem bebek için hem de anne için zorlu bir süreç ve sıkıntılı bir dönemdir.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın