Nasıl Yapılır ?

Evde Boza Yapımı


Evde Boza Yapımı

Boooozaaaaa bu sesi hatırladınız mı? Eski kış gecelerinde ıssız sokaklarda yankılanan ses…. Soba alevinde otururken dışarıdan gelen o sesle irkilip kapıya koşar bozacıdan boza alırdık.

Boza darı irmiği, darı, arpa, mısır, buğday  su ve şekerden üretilen bir kış içeceğidir. Bilinen en eski Türk içeceğidir ve halen orta Anadolu da kışların vazgeçilmez içeceğidir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Evde Boza Yapımı

Evde Boza Yapımı

Bozanın Faydaları

B12, A, B6, E ve C  vitaminlerini bol miktarda içerir.

• Yüksek enerji verir. 1 Lt’si yaklaşık 1000 kaloridir. Yüksek kalori diyeti uygulayan kişiler tercih etmelidir.

• İçeriğindeki aktif mayalar ve laktit asit nedeni ile çok iyi bir probiyotiktir.

• İçerğindeki laktik asit, barsak florasını düzenleyici özelliktedir ve mide florasına olumlu etkisi bulunur.

• Boza bol miktarda süt yapar emziren anneler için doğal süt arttırıcı olarak tüketilir.

• Bozada mevct olan nikotinik asit kötü kolesterolü azaltır, iyi kolesterolü de arttırır.

• DNA yapı taşlarını onarıcı özelliği ile özellikle cilt kanseri vakalarında önleyici etkisi vardır.

• Boza beklemekle  toksik olmaz yalnızca ekşir ve köpürür.

İyi güzelde evde boza yapılır mı? Elbette ki yapılır. Bakalım nasıl yapabiliriz

Evde Boza Yapımı

4 bardak bulgur, 3 kahve fincanı pirinç, 4 bardak toz şeker
1 bardak boza veya kibrit kutusu kadar yaş maya ve geniş bir leğen

Yapılışı

Bulgurumuzu akşamdan bol su ile ıslatıyoruz. Ertesi gün bulgur ve pirinci çok iyi bir şekilde pişiriyoruz. Blenderdan geçirip  ince süzgeçten geçiriyoruz. Bu karışımımızı hafif ateşe koyuyoruz ve içine şeker katıp eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Sonra ateşten alıyoruz. Bir yerde ılınmaya bırakıyoruz. Arada bir karıştırıyoruz ki üstü kabuk bağlamasın. Ilındıktan sonra içine eski boza ya da ılık suyla açılmış mayayı katıyoruz. Homojen bir karışım olacak şekilde karıştırıyoruz. Bu karışımın ağzı kapatılarak, 20-25 derecelik oda sıcaklığında, ara sıra karıştırılarak 2-3 gün mayalanmaya bırakıyoruz. İçinde  kabarcıklar oluşmuşsa bozamız olmuş demektir. Serin bir yere tercihen cam bir kaba alıp soğuk servis yapıyoruz. Tercihen üzerine tuzsuz leblebi ve tarçın ilave edilir. Afiyet Şifa olsun… Sevgiyle…

Daha fazla güncel bilgi için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın