Nasıl Yapılır ?

Evde Zeytin Yapımı


Evde Zeytin Yapımı
Semt pazarlarında zeytinler bu ekim-aralık aylarında bolca bulunur. Her şeyde olduğu gibi zeytini de evde doğal yollar ile yapmak en sağlıklı olanıdır. Farklı bir kaç yöntemde zeytin yapabiliriz. Siyah ve yeşil zeytin yapılışı benzerdir.

Evde Zeytin Yapımı

Evde Zeytin Yapımı

Siyah zeytin yapılışı;

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Hazırlık; Zeytinlerimizi  evde zedeli, çürük ve yapraklı olanları ayıklanır. Geniş bir kase içinde güzelce yıkanır. İster plastik şişe, ister cam kavonoza bir kat zeytin biraz kaya tuzu serpilerek yerleştirilir. Her gün kapağı açılıp havasını alınır ve çalkalanır. 5 Kg lık plastik şişeye yapıldıysa yere yatırarak, yuvarlayarak da bu işlemi yorulmadan yapabiliriz. Her gün kontrol edilecek acısı gidene kadar bu işlem tekrarlanır.

1 kg zeytine 4 yemek kaşığı kaya tuzu ölçüsü yeterli olur.Zeytin yenilecek duruma geldiğinde yıkayıp cam kavanozlara koyulur. Üzerine zeytinyağı, limon karışımı ilave edilerek tercihen buzdolabı veya serin bir yerde muhafaza edin.

Bir başka yöntemde zeytinleri hazırladıktan tuzlayıp bir şeker çuvalına alıp üzerine ağırlık koyup gön aşırı çevirmeliyiz. Acı suyu çıkacaktır altına bir leğen koymalısınız. Zeytinler tatlandıktan sonra kavanoza alıp bir çay bardağı sıvı yağ ve yarım çay bardağı sirke ekleyip serin bir yerde muhafaza edin.

Evde Zeytin Yapımı

Evde Zeytin Yapımı

Yeşil Zeytin yapılışı;

Kırma zeytin tarifi : Zeytinleri bir çekiç ile tek yönlü olarak kıralım. Su dolu bir kavanoza alalım ve her gün suyunu değiştirelim. Yaklaşık 15-20 günde tatlanacaktır. Tatlandıktan sonra içerisine damak tadınıza göre kaya tuzu ilave edin. Yeneceği zaman tabağa alıp zeytinyağı ve limon ekleyip servis edin.

Çizme zeytin tarifi: 

Zeytinlerimizi keskin bir bıçakla sap kısmından uç kısmına doğru iki veya üç yerinden çizin. Burada önemli nokta çizerken çekirdeğine kadar inmemeniz.
Çizidiğimiz zeytinleri cam kavanoza alalım. 10 gün boyunca suyunu her gün değiştirin. Tatlandıktan sonra %8 lik salamura suyunu hazırlayın ve zeytinlerin üstüne ekleyin. Aynı şekilde küçük çocuklarınız için bu tarifi siyah zeytinde de yapabilirsiniz tuzunu çok daha az koyarsanız iyi olur.

Evde Zeytin Yapımı

Zeytinlerinizi yaparken muhakkak iri tuz kullanın turşuluk tuz değil daha irisinden. Afiyet olsun…

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın