Nasıl Yapılır ?

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?


Fayans Araları Nasıl Temizlenir Çözüm ve Yöntemleri

Fayans Araları Nasıl Temizlenir? Evimizin ıslak zeminlerinde (mutfak, banyo, wc) tercih edilen fayans araları zamanla kir, toz ve rutubetten dolayı kararır. Üzerinden silmekle araları temizlenmeyen fayanslar kötü bir görüntüye sebep olur. Fayanslar döşenirken yapıştırılan ve ara açıklarını dolduran malzemenin adı derzdir. Hanımların temizlikte sıkça tercih ettikleri kimyasal temizleyiciler derze zarar verir ve  aşınmadan dolayı fayans altlarına su geçmesine ve büyük tadilatlara sebep olacak durumlara sebep olur.

Peki biz bu kötü sonuçlara neden olmadan nasıl derz aralarını temizlerim ?

Fayans Araları Nasıl Temizlenir

Fayans Araları Nasıl Temizlenir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Malzemelerimiz;

  • Yedi bardak su
  • Yarım su bardağı karbonat
  • Bir fincan limon suyu
  • Yarım fincan elma sirkesi (üzüm sirkesi de olur)

Malzemelerimi derin bir kapta karıştıralım. Kullanılmayan bir diş fırçası ve ya temizlik fırçası ile bu karışımdan alıp fayans aralarını güzelce fırçalayalım. Bulaşık süngeri de aynı işi  görecektir. Sonrasında bulaşık deterjanı yada arap sabunu ile fayanslarımızı silip durulayalım. Bu kadar basit ve sağlıklı. Aynı işlemi lavabolarımızın temizliğinde de kullanabiliriz. Yarım limonun üstüne bir miktar karbonat döküp lavabolarınızı ovun sonuca inanamayacaksınız biz den söylemesi.

 

Yeni binalarda kireç ve harç kalıntılarını temizlemek hepimiz için can sıkıcı ve zahmetlidir. Bunun için de çözüm yine sirke, limon suyu ve karbonat mucizesidir. Kovanın içine 3m2 alan için 1 lt sirkeye, 1 u bardağı karbonat, yarım bardak limon suyu ve 3 tl su ile  temizleyicimizi hazırlayıp zemine döküp  yarım saat kadar bekletip temizlik fırçası ile güzelce ovup durulamak uygun bir çözüm olacaktır.

Sevgili hanımlar kimyasal maddeler bizim asla dostumuz yada yardımcımız değildir. Sağlıklı bir hayat için kimyasal temizleyicilerden uzak durmak sağlığımız ve çevre bilincimiz için çok önemlidir. Kimyasal tepkime sonucu ortaya çıkan zararlı gazların sağlığımızı ve yaşadığımız dünyanın ekolojisini bozduğunu, ozon tabakasına zarar veriyor ve küresel ısınmada pay sahibi bunu asla aklımızdan çıkarmayalım. Yapılan araştırmalara göre solunum yolu hastalıkları ve cilt kanserinde kimyasal temizleyicilerin payı yadsınamaz oranda büyüktür.

Hayatınızı kolaylaştıracak çözüm önerileri için facebook fan sayfamızdan bizi takip edin.

 

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın