Sağlık

Fazla Uykunun Etkileri Ve Nedenleri Nelerdir


Fazla Uykunun Etkileri Ve Nedenleri Nelerdir

Fazla Uykunun Etkileri Ve Nedenleri Nelerdir: Fazla uykunun nedenlerinden bahsedelim. Biz insanlar için uyku sağlığımız için gereklidir ama fazla uyumak ise şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı ve ölüm risklerini artıran bir tıbbi sorunlara yol açabilir. Gereksiz fazla uyumak depresyon bozukluğuylada ilgili bir durumdur. Örneğin araştırmalara göre sosyoekonomik düzeyi düşük kişilerde daha fazla uyuma eğilimlerinde olup, sağlık ve bakım konularında kendilerine daha az dikkat göstermedikleri gözlenmiştir.

İnsanlar neden çok uyurlar 

1. Fazla derecede uyumak ( hipersomnia ) aslında sağlık tıbbi bir sorundur. Bu tür sorunu yaşayan insanlar gün içinde aşırı bir uykusuzluk çekerler. Bu tür kişiler gece uykularını da çok aşırı uzun süre  uyurlar. Hipersomnialı insanlar anksiyete bozukluğu, enerji düşüklükleri ve unutkanlık sorunları yaşayabilirler.

Aşırı Uyumanın Nedenleri Ve Etkileri Nelerdir

Fazla Uykunun Etkileri Ve Nedenleri Nelerdir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

2. Uyku apnesi genelde gece uykularında anlık olarak nefes almamasına neden olan bir problemdir. Bu da o kişinin yeterli derecede kalitede ve  uyumasına engel olabilir. Sonuçta bu gibi durumlar uyku ihtiyacını artırır. Bu durumlar kişinin normal uyku döngülerini bozar. Dolayısı ile uyku apnesi bir neden bir sebep olarakda kabul edilir.

3. Fakat çok uyuyan herkes için de bir sorun olduğunu söylemek kesinlikle mümkün değildir. Örnek olarak bazı durumlar kişinin kullandığı bazı ilaçlar veya alkol tüketimi de insanın fazla uyumasına neden olabilirler. Eğer depresyon şikayeti varsa bu sorun da aşırı uyumasına neden olabilir. Depresyon problemi çözüldüğü zaman fazla uyuma ihtiyacı da hissetmiyecek ve bu durumda kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

4. Aşırı fazla uyumanın nedenide narkolepsi problemi sorunu olabilir. Narkolepsi probleminde beyin uyku ve uyanma sırasındaki döngüleri iyi düzeleyememektir. Bu durumların nedenleride tam olarak bilinememektedir. Narkolepsi olan insanlar gün içerisinde birden uyumaya geçebilirler. Bu problemde bağışıklık sistemlerinin beyinlerindeki uyku ve uyanma döngülerini düzenleyen hücrelere yanlışlıkla saldırıya geçmesinin de olası bir neden olduğu düşünebilinmektedir.

5. Çok aşırı uyumanın altındaki yatan faktörlerdeki sorunda bitkinlik sendromu olabilir. Kimi insanlar yeterince dinlenseler bile kendilerini aşırı bitkinlik ve yorgunluk hissederler. Bitkinlik sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Virusel enfeksiyonun veya görünüş olarak stres olarak, yaşamanın bunda etkili olabileceği düşünülmektedir.

6. Bu tür rahatsız kişiler bazı sağlıksız alışkanıkları da çok fazla uyumasına sebep olabilir. Örnek vercek olursak yasak maddeler, alkol kullanımı örnek olarak verilebiliriz. Bu tür maddeler insanın uyku kalitesini bozar, gece düzenli uyumasını engeller, 24 saat gün içinde sürekli uykulu hissetmesine neden olur.

Aşırı Uyumanın Nedenleri Ve Etkileri Nelerdir

Fazla Uyumanın Nedenleri Ve Etkileri Nelerdir

Ne kadar uyumalıyız?

Uyuduğumuz uyku miktarı elbette kişiden kişiye değişebilir. Bunda kişilerin yaşı, aktiviteleri, yaşam şekilleri, alışkanlıklarının da etkisi vardır. Eğer kişi stresli yada hasta olduğu zamanlarda uyku ihtiyaçları daha çok artar. Ama normal şartlarda bir kişinin ortalama olarak gece uykusunun  7/8 saat gibi civarında uyumaları tavsiye edilir. Bu sürenin fazla uzun sürmesi çok uyunması çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Bilindiği gibi ortalama süreçtenden daha az uyumak da problemlere sorunlara yol açabilmektedir.

Aşırı Uyumak Ne Gibi Problemlere Yol Açar

1. Çok Aşırı uyumak, çok az uyumakta diyabet şeker hastalığı riskini artırmaktadır.

2. Aşırı uyumak yada çok az uyumak obezite riskini tetikler.

3. Aşırı uyumak baş ağrısına neden olur.

4. Aşırı çok uyumak sırt ve kas kemik ağrılarınada neden olabilir.

5. Çok uyumak depresyon risklerini artırabileceği gibi var olan depresyon probleminide kötüleştirebilir.

6. Aşırı fazla uyuyan insanlarda kroner kalp hastalığı riski önemli düzeyde yüksek olabilir.

7. Fazla uyumanın tüm bu olumsuz etkileri göz ününe aldığımızda aşırı uyumak yaşam sürecimizi kısaltan bir tehtit etkeni olarak görülmektedir.

Sizlere  sitemiz aracılığı ile Fazla Uykunun Etkileri Ve Nedenleri Nelerdir. Şayet  böyle bir aşırı uyku problemleriniz varsa en kısa zamanda bir uzman hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Çocuklarda Ve Ergenlerde Depresyon Belirtileri Nelerdir başlıklı konumuza göz atmak isterseniz tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın