Sağlık

Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Var Mıdır?

Fibromiyalji nedir

Fibromiyalji nedir?; aslında toplumun büyük bir bölümünün maruz kaldığı fakat ismi pek bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kişiyi mutsuz eden yaşam kalitesini bozan, ancak hep göz ardı edilen ya da önemseyen bir rahatsızlıktır. Belirtileri ve bunun doğurmuş olduğu şikayetlerle toplumda oldukça fazla karşılaşırız aslında.

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • Bunlardan Bazıları; Sabahları yorgun uyanmak, gün içinde kendini hep yorgun hissetmek bu hastalığın en belirgin işaretleridir.
  • Toplumun büyük bir kesiminin rahatsız olduğu bu hastalık evvela boyunda, sırt kısmının üst tarafında ve kalçalarda meydana gelen ve kendini eklem ve kas ağrıları ile birlikte hissettiren bir eklem ve kas hastalığı olarak tıp literatüründe yerini almıştır.

Son yıllarda modern toplumun hakim olduğu günümüzde yaşam temposu oldukça yükselmiş durumdadır. Bu durum ise, bu tür ağrıların toplumun birçok kesiminde baş göstermesinin başlıca nedenleri arasında yer alan en temel etkenlerden biridir. Vücudumuzun belirli bölgelerinde oluşan bu tip ağrılar, bu sıkıntılara maruz kalan kişilerce başkaca bazı nedenlere bağlanmakta ve bu sebeple de tıbbi bir yardım gereğine ihtiyaç duymamaktadırlar. Bu şikayetlere maruz kalan kimseler bu ağrıların nedeni olarak, gün içinde ters bir hareket yaptığını, yorgunluk ya da uyudukları yatağın rahat olmaması gibi nedenlerle ilişkilendirilmektedir.

fibromiyalji nedir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

  • Tıp literatüründe yerini almış olan fibromiyalji hastalığına, ne tür sorunların neden olduğu tıp biliminde hala tam olarak bilinememektedir. Yani bu konuda net bir bilgi yoktur. Fakat bu tür ağrıları uyku düzensizliği, aşırı stres ve depresyon gibi etkenlerin tetikleyebileceği tahmin edilmektedir.
  • Bu hastalığın teşhisinde ise bazı yakınmalardan yola çıkılır. Bu yakınmalar; boyun, kalça ve sırt bölümünde oluşan ve uzun süre geçmeyen kronikleşmiş ağrılardır. Yine bu bölgelerde meydana gelen karıncalanmalar, his kayıpları ve  bu tür durumlara eşlik etmekte olan baş ağrıları da diğer rahatsız edici boyutlarda olan yakınmalardır.

Fibromiyalji Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fibromiyalji hastalığında en çok yakınılan durumlar bunlarken, bu hastalığın teşhis konduktan sonra hastalığın tedavisinde en çok kullanılan ve bu hastalıkta en başarılı tedavi yöntemi olarak kabul gören fizik tedavidir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan yöntem fizik tedavi, doktorun belirlemiş olduğu şekilde ve belirttiği süre ile uygulanmalıdır. Fibromiyalji hastalığında kullanılmakta olan fizik tedavi yöntemi sayesinde kişilerin şikayetlerinin büyük bir oranda azaldığı izlenmiştir.

  • Fakat fizik tedavi yöntemiyle ağrılar sona ererken, bu tedavi yöntemi ağrılara kalıcı bir çözüm getirememektedir. Fizik tedavi uygulamasının ardından geçen ağrıların, tamamen kaybolduğu ya da yeniden ortaya çıkamayacağı garanti edilememektedir.
  • Fibromiyalji hastalığına toplumda karşılaşma riski en fazla olan bireyler, 30-35 yaş üstü kişilerdir. Cinsiyet ayrımı yoktur, fakat bu hastalığa kadınlar erkeklerden daha çok maruz kalmaktadır. Özellikle kadınlar menopoz döneminde bu rahatsızlığın semptomlarını daha çok yasarlar.

Toplumda orta yaş diye tabir edilen kısımda daha fazla görülen fibromiyalji rahatsızlığının bu kesimde daha çok görülme nedeni ise, zamanın vücut üzerinde olan etkisi olarak işaret edilmektedir. Bu nedenle de bu tür ağrılar fizik tedavinin ardından da devam edebilmektedir. Fakat fizik tedavinin hasta kişilerin yaşam kalitelerinin artmasına olan oldukça olumlu etkisi ve kişiye sağlanan yaşam konforu hastalarda gözlemlenmiştir. Bu nedenle fibromiyalji hastalığı olan kişilerin ağrılardan kurtularak daha iyi bir yaşam için fizik tedavi yöntemini kullanması elzem olmuştur.

Fibromiyalji hastalığının yaşanmaması için yapılması gerekenler;

fibromiyalji nedir

  • Aşırı kilolardan kaçınmak,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • Stres giderici faaliyetler önem vermek,
  • Bazı noktalara bölgesel relaks masajlar sayesinde kasların rahatlatılması ve gevşetilmesi gibi durumlara oldukça olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Bu hastalığın teşhisi için romatoloji uzmanına görünmek gereklidir.

Fibromiyalji nedir artık biliyoruz; toplumda oldukça fazla görülen fakat önemsenmeyen bir durum olan fibromiyalji’ye daha çok önem verilmelidir. Çünkü sağlık kişinin en değerli hazinesi konumundadır. Bu hastalık da, sağlığa karşı zarar verici bir problemdir. Bu nedenle de bu tür hastalığı olan kişiler gecikmeden uzman bir doktora başvurmalı ve bu hastalıktan kaçınmak için aşırı kilolardan ve özellikle de stresten uzak durmalıdırlar.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın

3 Yorumlar