Kültür Sanat Sinema

Fringe | Sembollerinin Sırrı Nedir


Fringe | Sembollerinin Sırrı Nedir

Fringe | Sembollerinin Sırrı Nedir: Fringe dizisini izlerken karşımıza aralarda çıkan semboller nedir anlamları daha fazla soru sormanıza neden olurlar. Genelde Fringe’nin her bölümlerinin işleyişi bu mantıkla ilerler. Diziyi izleyen kişilerin aşina olduğu gizemleri hakkında merak ettikleri şeylerden birisi de bölüm aralarında karşımıza çıkan ilginç sembollerdir. Hepsinin doğada bir karşılığı vardır.

Dikkatlice baktığımızda farkedilen ince ayrıntıları farkedersiniz. Ya bu karşımıza çıkan semboller daha fazlasını anlatıyorsa? İlk olarak bu sembolleri teker teker ele alalım ne gibi ayrıntılara sahipler onlara bakalım. Daha sonra da ne çeşit bir kodlamayla yer aldıklarına göz atalım.

Fringe | Sembollerinin Sırları Anlamları Nelerdir?

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Apple) Elma

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

(Apple) Elma: Elma sembolinin içeriği,Elmanın çekirdeklerin yerinde, karşılıklı 2 tane insan embriyosu görüyoruz. Fringe’in özünü oluşturan pararel evrenler, insanların çift yaratıldığına dair bir semboldür.

 

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Seahorse) Denizatı

(Seahorse) Denizatı: Dikkatlice baktığımızda denizatının tam ortasında dikdörtgen içindeki simgeyi görürürüz. Adı Fibonacci Dizisinin sembolize edilmiş hali olan bir spiraldir. 1202 senesinde üremeyle ilgili olarak İtalyan Leonardo Fibonacci tarafından ortaya konulmuştur. Daha aşağılara baktığımızda kuyruğunun girdap gibi olan şeklini görüyoruz.

Yine Fibonacci’nin “Altın Oran” ından gelİyor. Simgesi ise  “\varphi\, ” olarak bilinmektedir. Doğada ve mimari yapılarda rastlamak mümkündür. Papatya, ayçiçekleri hatta Süleymaniye, Selimiye Camileri’nin minarelerinde bile bu diziler mevcuttur.

Fringe | Sembollerinin Sırları Anlamları Nelerdir? 2

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Leaf) Yaprak

(Leaf) Yaprak: Beynimizde oluşan dalgalar dört çeşittir. Birçok yapımın projenin de başlarında kullanılırlar. Alfa, Beta,Delta’dır. Delta’nın simgesi olan “Δ”  simgesini yaprak sembolünün tam ortasında görebilirsiniz. Delta dalgalar arasında en yavaş olanıdır. Çoğunlukla insanların derinliklerindeki şuur modlarında görülürür. Hipnoz, seyahat yada uykuda görülen rüyalar gibi.

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Frog) Kurbağa

(Frog) Kurbağa: Tam Sırtında Yunan alfabesinin 21. harfi olan “Φ” yi görüyoruz. Phi diye latinceyede çevrilir, Fi diye okunur. Fibonacci’nin altın oranındaki Fi’nin önemi çok büyüktür. Yinede doğada bu sayıya örnek olacak bir çok işaretler vardır. Mesala büyük örnek verelim Mısır’daki Keops Piramitleri‘ndedir.

Fringe

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Butterfly) Kelebek

(Butterfly) Kelebek: Resmimizdeki sembolümüzde bir kelebek yer alıyor. Kelebekte olmaması gerekende insan eline benzer kemiklerin var olması. Bütün kelebeklerin her bir kanat çırpışlarının hayatta çok büyük önemi olduğu varsayılır. Bu küçücük etki bile çok uzaktaki insanların bile hayatlarını değiştirdiği söylenir. Dizide bu ana konulardan birisidir. Walter’ın Peter için yaptıklarının evrenler arasındaki dengeyi bozması gibi diyebiliriz.

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Flower) Çiçek

(Flower) Çiçek: Bu sembolümüzde ilk bakıldığında farkedilen yapraklarındaki farklılıktır. Yusufçuğun kanadı, yapraklardan birininin yerini almasıdır. Dikkatle baktığımızda iki tane daha deri kaplanmış yaprak göreceksiniz. Toplamında üç kanat olan yapraklar, bir yusufçuğun kanadının evrimini temsil ediyorlar. Bunun haricinde çiçeğin merkezinde polenlere ortadan bir çizgi atıldığında, iki tarafında kadar simetrik olduğunu farkedeceksiniz.

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Hand) El

(Hand) El: İlk görüşte farketmemeniz yadırgamamanız olası. Fazla olan bir parmak  hiçde göze batmıyor. Evet yanılmıyorsunuz resimde gördüğünüz el sembolünde  serçe parmağın yanındaki bir parmak fazla. Eski ilk insanların 6 parmaklı olduğuna dair fosiller vardır. Gerçek hayatta da bu gibi 6 parmaklı insanlar görülmektedirler.

clipboard01

(Smoke) Duman

(Smoke) Duman: Dizi daha oynamadan önce yapılan tanıtımlarında sıkca görülüyordu bu sembol. Dumanın içine saklanmış bir insan simasının yandan duruş profilini farkedebilirsiniz. Bana kalırsa bu Olivia Dunham. Büyük olasılıkla dizide Olivia’nın sahip olduğu özellikleriyle ilgisi alakası olabilir bu senbolün.

Fringe | Sembollerinin Sırrı

(Horn) Boynuz

(Horn) Boynuz: Şekli itibari ile tıpkı denizatının kuyruk kısmına benzer. Kısacası bu boynuz sembolünde diğerlerinde olmayan farklı bir işaret şekil yok. Kodlamada yer almıyor.

Bütün bu sembollerin negibi benzerlikler özellikler taşıdığını,bizlere nasıl mesajlar getirdiğini gördük. Ama bu sembollerin bizlere anlatmak istedikleri tabiki bunlarla sınırlı değildir. Konumuzun başlangıcında belirttiğim gibi bir kodlamada kullanılıyorlar.

Sembollerle ilgili yazıcaklarım bu kadar. Umarım bir faydası olmuştur dizi takipçileri için.

Fringe | Sembollerinin Sırrı

Fringe | Sembollerinin Sırrı

Fringe | Sembollerinin Sırrı

Fringe | Sembollerinin Sırrı

 

 Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Öbür Dizi Filmlerimizede Göz Atmak İsterseniz Kültür Sanat Katogori Bölümüzü Ziyaret Etmek için Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın