Sağlık

Gastrit Nedir


Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Nasıl tedavi edilir

Gastrit mide iltihabı demektir. Kelime anlamı budur. Gastrit demek yani daha kaba anlatımla, midenin iç yüzeyini örten örtünün, midenin oluşturduğu asit tarafından tahrip olması demektir. Yani normalde mide hem asit üretiyor, ki bu asit, çok etkili bir asittir. Bunun örneğini de şu şekilde verebiliriz: Mide öz suyunu alıp bir bardağa koysak onun içine de bir et atsak, bir kaç gün sonra onun yok olduğunu görürüz. O kadar tahriş edici bir şeydir.

Madem midedeki üretilen asit bu kadar tahrip edici bir şey, niçin mideyi tahrip etmiyor, diye soracak olursanız; Mukus dediğimiz sümüksü, kendi iç yüzeyine bulaştırdığı koruyucu bir sıvı tabakası var, bunu da mide üretiyor.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Yani mide; hem proteinleri, eti eritici bir asit üretiyor, hem de bu asitten kendini koruyucu mukusu üretiyor. Ne zaman ki bu mukus dediğimiz koruyucu tabakayla, asit arasında, asit lehine bir dengesizlik olursa, yani göreceli olarak asit fazla olursa, yada bu koruyucu tabaka göreceli olarak azalırsa, o zaman midenin iç yüzeyi tahrip olmaya başlar. Bu tahrip olma sürecinin erken döneminde gastrit ortaya çıkar. Gastrit, midenin yüzeye örtüsünün tahrip olmasının bir adıdır.

Gastritin belirtileri nelerdir?

Gastrit öyle çok önemli bir hastalık değildir. Aslında bir hastalık mıdır, o bile tartışılabilir. Yolda yürürken 10 kişiden 9 unun midesinde az da olsa bir gastrit görüntüsü, belli dönemlerde olmaktadır. Gastrit için belli bir risk faktörleri vardır. Ağrı kesici almak, aşırı stres, alkol almak, sigara içmek gastrite yol açan risk faktörlerindendir. Stres altında olmayan, sigara içmeyen ve sigara içilen ortamlarda fazla bulunmayan, alkol almayan kişilerde gastrite rastlanmaz.

Elinizi vücudunuza koyduğunuzda, kaburga kısmının bitişini hissettiğiniz yerde yanma var ise, genellikle bu gastrit belirtisidir.

Gastrit tedavisi; risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve midenin savunma mekanizmalarını uyarıcı ilaçların verilmesi, midedeki asit miktarının düşürülmesini yada asit in tamponlanmasını sağlayıcı ilaçların verilmesi ile, çok baharatlı yiyeceklerden uzak durulması, sigara içilmemesi, alkol alınmaması yada, tahriş edici yiyeceklerden uzak durulduğu taktirde, gastrit kolaylıkla ortadan kalkar.

Sağlık kategorimizden sizin için daha fazla faydalı bilgiye erişebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın