Sağlık

Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir


Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir

Preeklampsi halk söyleminde gebelik zehirlenmesi diye bilinir. Zehirlenme denince insanın aklına farklı şeyler gelse de zehirlenme tarzı seyreden bulgular yoktur. Karakteristik göstergesi tansiyon yükselmesidir. İdrarda yüksek miktarda protein atımı ile tansiyonun yüksek seyretmesi ile anne adayında sara nöbeti benzeri nöbet yaşanır ve buna eklampsi denir. Eklampsi nöbet şeklinde olur el, kol ve bacaklarda kasılma, bilinç kaybı ile birlikte tansiyonda yükselme preeklampsinin başkaca bulguları da ortaya çıkar. Anne adayının ve bebeğin hayati riski çok yükseltir ve tek çaresi acil sezeryan ile doğumun gerçekleştirilmesidir. Çoğunlukla gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar.

Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir

Preeklampsi hafif ve şiddetli olarak iki türde incelenir
Hafif preeklampsi de anne adayının tansiyonu 140/90 mmHg veya üzerinde seyreder. İdrarda protein atılımı hafif preeklampside günde 300 mg’dan fazla şiddetli preeklampsi de günde 2 gram dan fazla proteinin atıldığı gözlenmiştir. Şiddetli preeklampside tansiyon 160/110 mmHg’ nın üzerindedir.İlaveten  karaciğer fonksiyon testlerinde ciddi yükselme, trombosit sayısında azalma eğilimi, geçmeyen şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde ağrı da sıkça görülen durumlardır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi ) teşhisi ve takibinde en önemli nokta düzenli tansiyon ölçümü yapılmasıdır. Doktorunuz risk grubunda olmanız durumunda bunu günde 2 saatte bire kadar isteyebilir. İdrar tahlili ile protein atılımı düzenli kontrol edilir ve kan testleri ile özellikle karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına bakılmalıdır.

Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir

Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir

Preeklampsi de risk grubundaki anne adayları
– İlk gebelik
– İlerleyen yaşlarda olma  (35 üstü)
– Önceki gebelikte preeklampsi öyküsü olması
– Gebelikten önce hipertansiyon öyküsü, kronik hipertansiyon
– Daha önceki gebeliklerde anne karnında bebek ölümü, gelişme geriliği vs durumların yaşanmış olması
– Çoğul gebelik (İkiz, üçüz) gebelik
– Tip 1 Diyabet
– Böbrek hastalığı
– Obezite
– Trombofili (pıhtılaşma bozuklukları)
– Böbrek rahatsızlığı

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan biri veya bir kaçı var ise sizde risk grubundasınız ve doktorunuza özlük bilgilerinizi eksiksiz vermeniz bu anlamda da çok önemlidir.

Gebelik  zehirlenmesini tetikleyen diğer durumlar

Beslenme alışkanlığınız hayatımızın her zamanında dikkat etmemiz gereken bir durumken hamilelikte buna kat ve kat dikkat etmek durumundayız. Fazla kilo risk faktörü oluşturur gebelikte fazla kilo almamaya gayret göstererek, tuzdan uzak durarak, fazla karbonhidrattan kesinlikle uzak durarak kendi kendinize risk faktörü oluşturmamış olursunuz. El, ayak ve yüzünüzde oluşan şişlikler özellikle bacağınıza iki parmağınız ile bastırıp çektiğinizde hemen düzelmiyorsa ilk belirtilerden birisidir ve muhakkak doktorunuza başvurmalısınız. Risk grubunda olun yada olmayın günde 1 kez özellikle 20. haftadan sonra tansiyonunuzu ölçün.

Tüm hamile kadınlara sağlıklı bir hamilelik ve doğum dileriz.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın