Kültür Sanat Sinema

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir


Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir: Genç kızlarımızın yeni evlenecek olan bayanların en büyük hayallerinden biriside evliliktir, birisi de bembeyaz kuğular gibi gelinlik giymektir. Bu gelinlik konusu üzerinde üstünde o kadar çok durulur ki bir gelinlik seçimi süreçleri ayları alabilir. Gelin adaylarının giydiği üzerlerinde titizlikle durduğu gelinlik seçiminde genelde insanlar sadece modeline dikkat ederler. Sizce bir gelinlik neden beyaz olur? Fakat bu konu hakkında üstünde kimse durmaz ve merak etmezler.

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Günümüzde yaşantımıza yerleşmiş birçok davranışların kaynağı olan tarihin derinliklerinde kaldığı gibi beyaz gelinliğinde yaygın olma sebebi de yine uzun yıllar öncesinde arayabiliriz. Eski Roma döneminde giyilen gelinliklerin rengi sarıymış. Giyilen sarı renk gelinlikle birlikte sarı renkte peçe takıyorlarmış. O Roma dönemlerinde kızların takmış olduğu peçe takan kişilerin evlimi bekarmı olduğunu göstermekteymiş. Ortaçağ zamanlarında gelindiğinde gelinliğin renginden fazla tasarımlarına ve kumaşlarına önem verilmeye başlandı, herkes kendi keyfine zevkine göre abartılı gelinlikler diktiriyordu.

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Eski Yıllardaki Gri ve Sarı Renk Gelinlikler

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tarihcesi

O dönemde gelinliklerin beyaz renklerde yaygınlaşması 16. Yüzyıl dönemlerine dayanır. O yüzyılda kraliyet ailesi mensupları genelde düğünlerinde gümüş rengi gelinlikler diktirerek  ve gelinlikleri giyerek soyluluklarını vurgularlardı. (Kraliçe Victorya) gümüş gelinlik giyme adetlerini değiştirerek, beyaz gelinlik modasını başlatmıştır. O dönemin önde gelmiş yazarları bile beyaz renginin saflığı temizliği, masumiyeti temsil ettiğini vurgulamasıyla artık, gelinlikler beyaz olarak üretilmeye başlanmıştır.

( 16. Yüzyıl ) toplumlarında bir genç kızın evlenebilmesi için bekaretini korumuş olması, olabilecek bütün kirlerden arınmış temiz olarak dünya evine girmesi istenirdi. İşte o eski yüzyıllarda bile beyazlık dokunulmamışlığı, temizliği, bekareti temsil etmekteymiş. O dönemin genç kızları beyaz gelinlik giyerek, temiz olduklarının altını çizerek vurguluyorlardı.

Tabiki o dönemlerde gelinliklerle ilgili birçok batıl inançlar da bulunmaktaymış. İnançlarına göre damat adayı gelini düğünden önce gelinlikle görmemesi gerekirmiş, gelin düğünden önce gelinliği giymemesi gerekirmiş, kızın kendi gelinliğini kendi dikmemiş olmaması gerekiyormuş. Bu o dönemdeki batıl inançların bir kısmı halen günümüzde sürmektedir. Aslında evliliğin tarihi geçmişe dayanan birçok oturmuş inanışları vardır. Bunlardan bir başkasıda yüzük inançlarıdır.

İnsanoğlunun evlendiğindeki takılan bir çift yüzükle sembolize etme inançları eski Mısırlılara kadar dayanmaktadır. M.Ö 2800 yıllarında yaşayan Mısırlılar halkları yuvarlakımsı cisimlerin başlangıçları ve sonları olmadığı için ebediyeti temsil ettiğine inanıyorlardı. Bundan dolayıdırki düğünde takılan yüzükler evliliklerinde ebediyeti, sonsuz mutluluğu temsil ediyormuş. Bu inanışlar Mısırlılardan sonra Romalılara geçti, buradan dünyanın dört bir yanına dağıldı. Taa  günümüze  bizlere kadar gelmiştir.

Şöyle bir soru  yöneltelim neden yüzük parmağı bir kavramı var? 

O dönemlerde tıbbın gelişmediği dönemlerde genelde insanlar yüzüğü sol elin serçe parmağının yanındaki yüzük parmağına takıyorlardı. O dönemin inanışına göre vücuttaki ana damarlardan birinin bu parmaktan başlayıp kalbimize ulaştığına inanırlarmış. O yüzdendir ki bu parmağa takılan yüzüklerin eşleri kalben birbirine bağlı kıldığı düşünülüyormuş. Sonraları  tıbben yanlış olduğu ispatlanmış. Günümüzde geçersiz olsa da oturmuş bir âdet haline gelmiştir. Aynı şekilde alyanslar sol elin dördüncü parmağına takılmaktadır.

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Günümüz Gelinlikleri

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Gelinlikler Neden Beyaz Renkli Olur? Tarihcesi Nedir

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Genel Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın