Sağlık

Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?


Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?: Bu kış mevsiminde yaşanan rahatsızlıklardan biriside geniz akıntısıdır. Geniz akıntısı fazlasıyla rahatsız edici ve çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bu makalemizde geniz akıntısından nasıl kurtuluruz ve kurtulmak için bazı ev ilaçları önereceğiz.

Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Burnumuzun içinde bulunan çok çeşitli bezler her gün belli miktarda mukus 1/2 litre kadar üretirler. Günde 1/2 litre kadar mukus üretimi vücudumuz için normal bir fonksiyondur. Bu üretim vücudumuzun savunma mekanizmalarından birisidir. Bu mukuslar nazal pasajın temizlenmelerini sağlamaktadır. Mukusun önemli fonksiyonları da burun zarlarını temizlemektir, havayı nemlendirmek, yabancı parçalardan kurtulmak ve burun geçişlerini nemlendirmektir. Fakat bazı durumlarda, bazı nedenle bu mukus aşırı fazla üretilir ve burun ve boğazın arka tarafındaki bazı bölgelerde birikirler.

İşte bu duruma geniz akıntısı ya da (postnazal akıntı) deniliyor. Üretilen aşırı miktardaki mukuslar çok kalın yada çok ince olabilirler. Bu durum kişiler için oldukça rahatsız edici bir durumdur.
Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir: Bu rahatsızlığı tetikleyen farklı faktörler vardır. Bu faktörler alerji, soğuk algınlığı grip, sinüs enfeksiyonları, rinit, ilaçlar ve gebelik olabilir. Geniz akıntısı rahatsızlığı yaşadığınızda görülebilecek belirtiler ise şunlardır:

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Boğazda şişlik, boğazın geri kısmında tıkanıklık yapan mukus, öksürük ve boğuk sestir. Kişiler için fazlasıyla sinir bozucu vaziyettir. Bu sebepledirki  kişi bir an evvel bu durumdan kurtulmak isteyeceklerdir. Geniz akıntıları genellikle çok ciddi bir durum değildir. Evlerimizde bazı ev reçeteleriyle bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Ev Reçeteleri

Etkili sonuçlar yapabileceğiniz için kullanabileceğiniz pek çok ev reçetesi bulunmaktadır. Ev reçetelerinin çoğu mukusu inceltme ve kurutma yollları ile mukustan kurtulmanıza yardımcı olurlar.

Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimleri yutak bölgesinde boğazımızda takılı kalmış mukusların rahatlatılmasına yardımcı olan etkili bir tedavi biçimidir. Bu mukusun parçalandıkları yer olan mideye direk mukusun indirilmesine yardımcı olmaktadırlar. Meyve suları gibi su ve bitkisel çaylar gibi farklı sıvılar tüketmeyi de deneyebilirsiniz. Günde en az 8 bardak su içilmelidir, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Süt Ürünlerinden Kaçının

Geniz akıntılarından kurtulmak için süt ürünlerinin tüketimini önlemek zorunludur. Bunun nedeni ise süt ürünlerinin (nazal pasajdaki) mukusların kalınlaşmasına, aşırı üretilmesine neden olmasıdır. Bu durumda geniz akıntılarının durumunu daha da kötüleştirir. Özellikle aşırı baharatlı acılı yiyecekler ve kızartmalar da durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle bu tür yiyeceklerden besinlerden de uzak durmalıdırlar.

Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu Su İle Gargara

Tuzlu su ile gargara yapılması geniz akıntısı asırlık bir çare olmuştur. Yarım yemek kaşığı tuz alın ve ılık bir bardak suya ekleyiniz. Bu karışımı günde üç kez bu karışımla gargara yapınız.

Buhar Banyosu

Buhar banyosu yapmak boğazımızda ve genizde biriken mukusların temizlenmesine yardımcı olur. Buhar banyoları fazla mukusu inceltecektir ve geniz akıntılarını rahatlatacaktır. Buhar banyosunu daha etkili duruma getirmek için suyun içine az miktarda zencefil ve tuz da atabilirsiniz.

Bitki Özleri

Tarçın kekik ve bazı bitki özleri fazla mukusu gevşetir, tahrişin rahatlatılmasını sağlamasına yardımcı olabilir. Bu bitkilerin özlerinin çoğu antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptirler. Böylece, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve burunda oluşan tahrişleride rahatlatmayı sağlayabilir.

Bal ve Zencefil

İki çay kaşığı bal alın, içine birkaç damla zencefil suyundan ekleyin. Sonra içine biraz karabiber atın ve bu karışımı ısıtın. İstediğiniz sonuçları elde edebilmek için günde 2 kez bu karışımdan tüketiniz. Bu evimizde yaptığımız karışım geniz akıntısının sebep olduğu tahriş olmuş boğazınız için harika bir çözüm yoludur.

Kabartma Tozu Burun Spreyi

Birazcık Ilık su içine bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırın, doğal bir burun spreyi elde edebilirsiniz. Bu karışım burnunuzdaki toplanan mukusu nemlendirir ve kolayca çıkarılmasını sağlar. Bu yöntemlede kabartma tozu yerine tuz da kullanılabilir.

Limon

Limonunda iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Bir bardak kaynamış sıcak suyun içine biraz sıkılmış limon suyu ekleyin. Geniz akıntınızı rahatlatmak için bu karışımı yudumlayınız. Bu karışıma lezzet katmak isterseniz eğer içerisine bir çay kaşığı bal ekleyiniz. Önemli olan bir şey de burada bahsettiğimiz tüm yöntemlerin herkes için etkili olmayabilir. Bazı yöntemler bir kişiyi uygun olsa da, diğer bir yöntem bir başkası için daha yararlı gelebilir. Bu tür yöntemleri deneyerek hangi yöntemlerin sizin için en uygun etkili olanını tespit etmeye çalışın. Geniz akıntısı sorunu yaşadığınız zaman o yöntemi kullanın.

Yukarıda bahsettiğimiz pratik ve basit ev reçetelerini denedikten sonra, geniz akıntınız hala rahatlamamış ise mutlaka uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Gittiğiniz doktor durumunuzu teşhis edecek ve ona uygun tedaviyi sağlayacaktır.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak  Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimizede Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın