Sağlık

Goji Berrynin Faydaları Nelerdir

gojyberynin faydaları2

Goji Berrynin Faydaları Nelerdir

Goji Berrynin Faydaları Nelerdir? Birçok kişinin merak ettiği ve sorduğu bu günlerde gündemden düşmeyen mucizevi  meyve,  Gojy Berry yada Kurt Üzümü olarakta bilinen meyve nedir. Hemen başlayalım anlatmaya sorulan soruların cevabını verelim.

gojyberynin faydaları3

Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve, Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor. Türkiyede halk arasında Kurt Üzümü olarakta bilinen, Goji Berry, Himalaya, Tibet ve Nepal bölgelerinde bulunan bir meyve türüdür.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Ülkemizde de aktarlarda bulabileceğiniz kırmızı renkli ve parlak bir meyve olan Goji berry, oldukça sulu ve lezzet olarakta tatlı bir meyvedir.

Üzüm vişne karışımı bir tadı vardır ve kurumuş hali ise yine bir üzüme benzemektedir. Sapları ve yaprakları çok yağlı olduğundan kozmetik alanlarında  güzellik kremi olarak kullanılmaktadır.Yeşil yaprakları kurutularak her derde deva goji çayı yapılmaktadır.

Meyvesi ise genellikle kuru üzüm gibi kurutularak yenmektedir.

Ülkemizde  bir çok ünlünün kullanması ile  daha çok yaygınlaşmıştır gojyberry.

Ebru Şallı gibi birçok ünlünün bahsettiği ve zayıflamak için tavsiye ettiği bu mucizevi meyve, doğru kullanıldığında içinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineraller ile sağlıklı zayıflamak için bulunmaz bir nimettir.

Ayrıca  gojy berry kendi içinde bir çok vitamin barındırmaktadır.

B6,C vitamini, b1, b2,bakır, amino asit ve mineral türleri,yüksek miktarda beta-karoten, demir, protein, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko, bakır, amino asit bulunmaktadır.

Gojy berry’nin Faydaları Nelerdir?

 • Sakinleştirici, hafıza güçlendirici, kas kütlesinin artmasını sağlayan ve karaciğer yağlanmasına karşı koruyan betain maddesi içermektedir.
 • Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.
 • Uzak doğu kültürünün vazgeçilmezi olan kurt üzümü meyvesinin insanın yaşamını uzattığı ve gücüne güç kattığı söylenmektedir.
 • İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur.
 • Çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. Portakaldan bile kat kat fazla C vitamini barındırmaktadır.
 • Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.
 • Tümörlere karşı deney farelerinde doğal katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.
 • Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.
 • Antioksidan bakımından en zengin meyvelerden birisidir.
 • Yaşınız kaç olursa olsun hastalıklara karşı vücut direncinizi artırarak sizi korur.
 • Kolesterolü düşürücüdür.
 • Tümör büyümesini durdurur.

 

Goji Berrynin Faydaları Nelerdir Nelere Faydası vardır

Taze goji berry ürünleri kullanmak, bu meyveden en iyi derecede faydalanmanın en etkili yoludur. Goji berry, kas kütlesini artırarak vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlamaktadır ve metabolizmayı çalıştırmaktadır. Goji berry kullanımı oldukça basittir. Öncelikle goji meyvesini taze tüketmek gerekmektedir fakat ne yazık ki ülkemizde taze goji meyvesine ulaşmak oldukça zordur. Taze olduğu belirten satıcılara ise güvenmemek gerekir.

En faydalı kullanım türü kurutulmuş veya yaş taneler şeklinde günde bir avuç tüketmektir. Ancak unutmayın ki kurt üzümü tek başına kilo verdirmesini beklememelisiniz. Diyet listelerinize ek olarak uygulamalı veya sağlıklı yaşamak için tüketilmelidir. Yoğurdun içine 7 adet kurt üzümü atıp karıştırarak tüketebilirsiniz. Kurutulmuş olarak günde 1 avuç tüketmenizi tavsiye ederiz.

Goji Berry Çayı Yapımı:

9 adet goji meyvesini bir bardak sıcak suyun içerisine atarak 5 dakika demlenmesini bekleyin. Dilerseniz diğer bitki çaylarından da karışım yapabilirsiniz. Bu şekilde aç karnınıza sabah, öğle ve akşam için. Dilerseniz direk çay halinde satılan ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Kısaca Goji Berrynin Faydaları Nelerdir sizlere anlatmaya çalıştık.Goji berry, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır, tadı yabanmersini ve kirazın arasındadır. Goji bitkisinin sağlığımıza çok faydası olduğu için, hiç bir parçası atılmaz ve kullanılabilir. Parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır.

Bizleri facebooktan da takip etmek için Buraya Tıklayarak Facebook fan sayfamızı beğenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın